آکروپولیس نماد عظمت یونان باستان

آکروپولیس نماد عظمت یونان
دسته بندی : اقامت آلمان
: امتیاز شما به این مطلب
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

آکروپولیس نماد عظمت یونان باستان

آکروپولیس که به شهر مقدس نیز شهرت دارد به عنوان ارزشمند‌ترین نماد یونان باستان روی یک تپه‌ سنگ آهکی ۱۵۰ متر بالاتر از سطح دریا بنا شده است. این مجموعه که قدمت آن به سال های ۴۶۱ تا ۴۲۹ میلادی بر می‌گردد، در فهرست جهانی یونسکو  و یادواره‌های میراث فرهنگی اروپا می‌درخشد.

آکروپولیس که اشراف خوبی به اطراف دارد، ابتدا با اهداف نظامی برای حفاظت از منطقه در برابر حمله دشمنان ساخته شد. بعدها به دلیل وجود معبد مقدس پارتنون به یک مرکز مهم دینی تبدیل شد.

آکروپولیس آتن و بناهای تاریخی داخل آن سمبل هنر کلاسیک، تمدن، معماری اساطیری یونان باستان است. در نیمه دوم قرن پنجم و همزمان با تجلی عظمت یونانی‌ها مهمترین بناهای تاریخی این کشور ساخته شد.

این مجموعه از سه ساختمان اصلی یعنی پارتنون، ارچتیوس و معبد آتنا تشکیل شده است. مجسمه الهه آتنا که محافظ شهر بود در پارتنون قرار داشت اما مراسم مقدس در معبد ارچتیوم برگزار می شد.

 

معبد آتنا

این معبد که در دوره برنز ساخته شده از نظر استراتژیکی دارای اهمیت زیادی بود.  معبد آتنا دارای ستون‌ها و مجسمه‌های بسیار زیبا است. این معبد که دارای مجسمه سه گانه انسان با ریش آبی و مار است به نام ریش آبی نیز شناخته می شود.

 

پارتنون

قدمت این بنا به قرن پنجم باز می گردد و مهمترین اثر معماری یونان در سبک دوریک است. پارتنون در اصل برای الهه‌ای به نام آتنا ساخته شد. این بنا که از سنگ مرمر ساخته شده، ۸ ستون در ورودی و هفده ستون در کناره‌ها دارد. قسمتی از این بنای عظیم برای قرار گرفتن مجسمه بزرگ آتنا در نظر گرفته شد که از جنس طلا و عاج بود. اتاق‌های پشت سالن نیز برای نگهداری گنجینه‌ها ساخته شده بود. مردم تنها از بیرون امکان مشاهده بنای معابد یونان را داشتند اما نمی‌توانستند به داخل معبد وارد شوند.

ارچتیوم

این معبد با ساختمانی از جنس مرمر نام خود را از عبادتگاهی که به نام اسطوره یونانی – Erichthonius  برگرفته و یکی از جاذبه های اصلی آکروپولیس است. در گذشته محراب آن به ارچتیوس, پزدیون و آتناپولیاس تقدیم شده بود. مجسمه ۶ زن به حالت ایستاده در قاب به حدی زیبا است که توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند.

 

در صورتی که تجربه ای از بازدید آکروپولیس دارید، در قسمت کامنت ها برای ما بنویسید و در صورتی که تمایل دارید، در مورد کشور یونان و یا اقامت تمکن مالی یونان و سرمایه گذاری یونان، اطلاعات بیشتری کسب کنید، می توانید با کلیک بر روی هر لینک، اطلاعات مربوطه را مطالعه بفرمایید.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

۳۰ مرداد ۱۳۹۸

ممنون که ما رو با کشورهای دیگه آشنا میکنید