فیروز نادری ایرانی موفق

دسته بندی : اقامت آلمان
: امتیاز شما به این مطلب
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

فیروز نادری ایرانی موفق

دکتر فیروز نادری دانشمند ایرانی – آمریکایی است که بیش از ۳۶ سال در ناسا مشغول به کار بوده و مدیریت پروژه های مهمی را به عهده داشته است. او که در سال ۲۰۱۶ به همکاری خود با ناسا ادامه نداد، اکنون به عنوان مشاور مدیر با این سازمان و استارت آپ ها همکاری می کند وی همچنین به عنوان سخنران در کنفرانس های علمی شرکت می نماید.

فیروز نادری درفروردین  در۱۳۲۵ در شیراز متولد شد و پس از پایان دوره ابتدایی به تهران نقل مکان کرد. پس از دوران متوسطه برای تحصیل در دانشگاه به آمریکا مهاجرت کرد.

نادری در رشته مهندسی برق در دانشگاه ایالتی آیووا تحصیل کرده و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به اتمام رساند. او پس از فارق التحصیلی به ایران بازگشت و مدتی در مرکز «سنجش از دور ایران» مشغول به کار بود. وی در سال ۱۳۵۷ ایران را به مقصد آمریکا ترک کرد.

استخدام در ناسا

او اندکی پس از ورود به آمریکا توانست به عنوان مهندس سیستم در ناسا استخدام شود و در سال ۱۹۷۹ به آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا (JPL) پیوست  و از آن پس به مدت ۳۶ سال در آزمایشگاه جی پی ال در زمینه‌های مختلفی مانند مهندسی سامانه‌ها، توسعه‌ی فناوری، مدیریت برنامه و پروژه‌ی سامانه‌های ارتباط ماهواره‌ای، رصدخانه‌های سنجش از دور زمین، رصدهای اخترفیزیکی و سامانه‌های سیاره‌ای کار کرد.

نادری به مدت ۴ سال  مدیر برنامه های اوریجینز با هدف جستجوی سیاره ای شبیه به زمین بود. پس از آن به مدیریت برنامه اکتشاف مریخ منصوب شد و توانست پرتاب موفقیت آمیز مدارگرد ادیسه مریخ، کاوشگرهای مریخ نورد، روح، فرصت و توسعه مدارگرد شناسایی مریخ را در کارنامه درخشان خود ثبت کند. نکته مهم اینجاست که پیش از ریاست دکتر نادری چندین ماموریت این سازمان برای پرتاب فضاپیما با شکست روبرو شد.

وی در سال ۲۰۰۵ پس از انجام موفقیت آمیز پروژه های متعدد، به عنوان معاون تنظیم راهبردهای آزمایشگاه پیشرانش جت انتخاب شد و مسئولیت طراحی برنامه ها و راهبردهای استراتژیک را بر عهده گرفت.

در  سال ۲۰۱۱ به عنوان مدیرکل اکتشافات منظومهٔ شمسی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا انتخاب شد و تا سال ۲۰۱۶ به فعالیت خود ادامه داد.

جوایز و افتخارات:

  • جایزه  ویلیام راندولف لاولیس در سال ۲۰۱۰
  •  مدال افتخارِ جزیرهٔ اِلیس در سال ۲۰۰۵
  • جایزهٔ لیبرال در سال ۲۰۰۴
  • مدال رهبری برجستهٔ ناسا
  • برنده بالاترین جایزه ناسا با عنوان مدال خدمت متمایز

سیارک نادری

در سال ۲۰۱۶ ناسا به پاس خدمات ارزنده دکتر نادری  نام سیارک (۵۵۱۵) EL1 1989‎ که در منظومه شمسی قرار دارد، را به سیارک نادری تغییر داد.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید