مجله خبری سایرس

تحصیل در اروپا

تفاوت های تحصیل در اروپا و آمریکا

علاقه مردم به مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت اروپا روز به روز افزایش می یابد تا جایی که بر اساس  آخرین آمار ارایه شده از اداره مهاجرت 4.7 میلیون نفر به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا مهاجرت کرده اند. از آنجایی که یکی از مسائل مهم پس از اخذ اقامت، آینده تحصیلی و کاری فرزندانتان است، در این مقاله بر آن شدیم تا دلایلی که باعث موفقیت و تمایل بیشتر دانش آموزان به ادامه تحصیل در اروپا در مقایسه با آمریکا می شود را بررسی نماییم.

علی رغم استاندارهای زندگی مشابه در امریکا و اروپا، نظام آموزشی کشورهای اروپایی و آمریکایی الگوهای موفقیت گوناگونی دارند. بر اساس آمار ارایه شده، نوجوانانی که در اروپا تحصیل می کنند 10% تمایل بیشتری نسبت به نوجوانانی که در آمریکا تحصیل می کنند  برای فارغ التحصیل شدن دارند. ولی علت چیست؟ برخی از این دلایل به شرح ذیل می باشند:

·         در اروپا مدارس تحصیلی گوناگونی( فنی و حرفه ای، موسیقی، ورزش و ... ) وجود دارد و دانش آموزان می توانند بر اساس علاقه و توانایی خود در هر کدام از آنها ثبت نام نمایند. انتخاب دوره تحصیلی کاملا بر عهده دانش آموزان و والدینشان می باشد.

·         برنامه آموزشی در اکثر کشورهای اروپا به گونه ای است که دانش آموزان را به بهترین شکل برای ورود به بازار کار آماده می کند و بدین ترتیب دانش آموزان می توانند پس از فارق التحصیلی به راحتی جذب بازار کار اروپا شوند.

·         در صورتی که دوره مد نظر برای دانش آموزانی که در اروپا تحصیل می کنند سخت یا آسان باشد، امکان انتقال به دوره دیگری وجود دارد.

·         در مدارس اروپا به کار گروهی، همبستگی و تلاش برای رشد و پرورش آن در کودکان از همان سال های اولیه آموزش اهمیت ویژه ای داده می شود.

·         تاکید بر کار گروهی و عملی در صدرجدول برنامه آموزشی در اروپا می باشد. بنابراین  تکیه ویژه ای بر انجام پروژه های عملی به صورت گروهی می شود و کلیه این موارد در شرایطی است که معلمان عملکرد تک تک دانش آموزان را تحلیل و بررسی می کنند و دانش آموزان قوی تر را تشویق می نمایند تا به هم گروهی های ضعیف تر آموزش های لازم را بدهند و به این ترتیب مهارت های ارتباطی و حس دوستی را در آنها تقویت می نمایند. در نتیجه دانش آموزان تشویق می شوند که تلاش خود را دو چندان نمایند تا بتوانند در آزمونهای کلاسی و پایان سال نمرات خوبی را کسب کنند و به سطوح بالاتر بروند.

·         در برنامه آموزشی اروپا به برگزاری دوره های فوق برنامه و ارزیابی مکرر دانش آموزان تاکید می شود. در طول سال از دانش آموزان آزمون های مختلف کتبی و شفاهی گرفته می شود که نتیجه عملکرد آنها برای مدارس و معلمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به عنوان معیاری برای انتخاب آن مدرسه و یا معلم توسط والدین می باشد که همین امر خود باعث شهرت آن مدارس در سطح کشور و به تبع در سطح اروپا می شود.

·         برنامه تحصیلی در اکثر کشورهای اروپا به گونه ای چیده شده است که دانش آموزان سخت کوش به اشکال مختلف چه از طرف مدرسه و چه از طرف مدیران آینده خود تشویق می شوند و امتیازات زیادی در اختیار آنها قرار می گیرد.

·         دانش آموزانی که مردود شوند، مجددا باید همان دوره را بگذرانند یا به مدارس پایین تر یا دوره های دیگر تنزل می یابند. همین امر باعث می شود تا با سخت کوشی و مطالعه بیشتر بتوانند نمره قبولی را در امتحانات کسب کنند.