مجله خبری سایرس

صنایع مهم فرانسه

صنایع مهم فرانسه

تمایل مردم جهان به مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت اروپا روز به روز افزایش می یابد. بسیاری  از آنها در جستجوی فرصتی مناسب جهت آغاز یک کسب و کار موفق در کشورهای اتحادیه اروپا هستند زیرا با مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت اروپا امکان دسترسی آسان به بازارهای بین المللی و اروپایی برایشان مهیا می شود. ولی کدام صنایع در اروپا رونق بیشتری دارند و نقش کلیدی در اقتصاد این کشورها ایفا می کنند؟ در این مقاله بر آن شدیم تا راجع به صنایع و بخش های مهم شهرهای فرانسه صحبت کنیم.

فرانسه کشوری پیشرفته و صنعتی است که سومین اقتصاد اروپا است. برخی صنایع مانند انرژی، تولید، توریسم، تکنولوژی و حمل و نقل در اقتصاد فرانسه نقش بسیار مهمی دارند.

انرژی

یکی از صنایع کلیدی فرانسه، بخش انرژی است که منبع آن انرژی هسته ای می باشد که 78% برق کشور را تولید می کند و همین امر باعث شده که فرانسه در فهرست کشورهایی قرار بگیرد که کمترین میزان دی اکسید کربن را تولید می کند. آینده این صنعت در انرژی تجدید پذیر است و برنامه ریزی هایی انجام شده  که تا سال 2030 حدود 40% برق ملی فرانسه از منابع تجدید پذیر تولید شود.

تولید و تکنولوژی

یکی از بزرگترین صنایع فرانسه، بخش تولید است که ملیاردها دلار به GDP کشور تزریق می کند. فرانسه چهارمین تولید کننده خودرو در جهان است و به خاطر صنایع هوایی نیز شهرت دارد.

یکی دیگر از بزرگترین صنایع که نقش مهمی  در اقتصاد فرانسه دارد؛ تکنولوژی است. فرانسه در فهرست کشورهای بسیار پیشرفته در این زمینه است. این کشور محیط بسیار مناسبی برای انجام پروژه های تحقیقاتی، خلاقانه و جدید در این زمینه است.

حمل و نقل

حمل و نقل صنعت چند میلیارد دلاری فرانسه است و چندین شرکت معتبر و کلیدی بین المللی در این زمینه در فرانسه وجود دارد. فرانسه یکی از پیشرفته ترین شبکه های ریلی جهان را دارا می باشد که شهرهای مهم را به هم متصل می کند. پاریس، مارسی و لیون به سیستم مترو مجهز هستند. لیل، تولوز و رنه بعد از این شهرها قرار دارند. همچنین بیش ترین تعداد فرودگاه ها که حدودا به 478 فرودگاه در کل کشور می رسد، در فرانسه واقع شده اند.

کشاورزی

فرانسه ششمین کشور در زمینه تولید محصولات کشاورزی و دومین صادر کننده این محصولات در جهان می باشد. فرانسه بزرگترین تولید کننده چغندر قند و دومین تولید کننده پنیر در جهان است. غرب فرانسه مهمترین منطقه برای تولید محصولات لبنی، مرغ و سیب است. 49% محصولات تولید شده در فرانسه به کشورهای اتحادیه اروپا صادر می گردند.

توریسم

فرانسه محبوب ترین مقصد توریست ها است. سالیانه حدود 86 میلیون نفر به این کشور سفر می کنند. صنعت توریسم نقش مهمی را در اقتصاد فرانسه ایفا می کند و حدود 70 میلیون دلار به GDPاین کشور تزریق می نماید.

صنایع و بخش های مهم در شهرهای مختلف فرانسه

لیون

لیون مرکز بانکداری، مواد شیمیایی، محصولات دارویی و داروسازی و صنعت بیوتکنولوژی است. بخش استارت آپ ها در سال های اخیر رشد قابل ملاحظه ای داشته است. همچنین این شهر تاثیر زیادی در صنعت سینما داشته است و مرکز مهمی برای ساخت و تولید بازی های ویدیویی است. شرکتها و مراکز بسیار مهمی مانند مرکز تحقیقات سرطان در این شهر وجود دارند. لیون رتبه اول در زمینه موارد اجرایی را به خود اختصاص داده و محیط مناسبی برای تاسیس و توسعه شرکت ها می باشد. همچنین در رتبه پانزدهم بهترین و جذاب ترین شهرها برای سرمایه گذاران خارجی است. 92 پروژه سرمایه گذاری در سال 2015 توسط شرکتهای معتبر در این شهر انجام شده است. 60% سرمایه گذاران، لیون را جایگزین پاریس می دانند. علوم زیستی و تکنولوژی های سبز در صنعت لیون نقش مهمی را ایفا می کنند . نرم افزار و بیوتکنولوژی اقتصاد این شهر را ارتقاء داده اند . 

نیس

صنعت توریسم در این شهر اهمیت بسیاری دارد و سالیانه میلیون ها گردشگر را به خود جذب می کند. همچنین به عنوان قطب تکنولوزی نیز شناخته شده است. شرکتهای ارتباطات مخابراتی، اینترنتی، چند رسانه ای، علوم زیستی و محیطی و بیوتکنولوژی در این شهر نقش پررنگ و مهمی را ایفا می کنند. از دیگر بخش های مهم در اقتصاد ان منطقه می توان به بخش ساخت و ساز و پروژه های عمرانی اشاره کرد. نیس جزو بزرگترین تولیدکنندگان سیمان در فرانسه است . شرکتهای مختلفی در زمینه کامپیوتر، الکترونیک، فارموکولوژی، بیوتکنولوژی در نیس وجود دارند. همچنین این شهر در زمینه تکنولوژی شهرت خوبی را کسب کرده است.

مارسی

مارسی امروزه بزرگترین بندر برای تجارت، باربری و کشتی های کروز است و سالیانه توریست های بسیاری را به خود جذب می کند. این شهر در سال 2013 به عنوان مرکز فرهنگی اروپا شناخته شد.

مارسی یکی ازبهترین بنادر حمل و نقل مدیترانه است که توجه کشورهای بسیاری مانند چین و... را بررای سرمایه گذاری به خود جلب کرده است.

بازارهای رقابتی مارسی، این شهر را به مرکزی پر جنب و جوش و زنده تبدیل کرده است. مارسی سرزمین فرصت ها است. موقعیت استراتژیک بسیار خوبی دارد و دروازه طبیعی مدیترانه است. وجود صنایع مهمی مانند صنعت هوا و فضا، نفت، میکرو- الکترونیک، لوازم آرایشی و بهداشتی، صنعت زیستی-  دارویی و مراکز مهم تحقیقاتی رشد و توسعه مارسی را دو چندان کرده است. دفتر مرکزی بسیاری از شرکتهای معتبر و تراز اول بین المللی در مارسی واقع شده است.

مارسی

  • در صنعت هلیکوپترسازی در جهان پیشرو است.
  • در بخش میکرو- الکترونیک در جنوب اروپا پیشتاز است.
  • دومین منطقه در فرانسه در زمینه تحقیق و توسعه است.
  • اولین شهر در جنوب فرانسه در زمینه صنعت مواد غذایی است.
  • اولین مرکز حمل و نقل چند منظوره در فرانسه است. هوایی- دریایی- جاده ای- ریلی

 تولوز

 تولوز شهری در جنوب غربی فرانسه و یکی از مراکز صنایع پیشرفته اروپا است.علاوه بر صنایع هوایی و فضایی مانند ایرباس، فعالیت در بخش‌هایی چون الکترونیک، صنایع پزشکی، علوم غذایی، فناوری اطلاعات، میکروبیولوژی و فناوری زیستی در جریان است که البته در گذشته نه چندان دور در بخش هایی مثل الکترونیک و الکتروتکنیک دانشکده برق آن جزو دانشکده های تراز اول اروپا محسوب می شد. تولوز مرکز علوم، سرمایه گذاری، خلاقیت و مهندسی پیشرفته است.