مجله خبری سایرس

حمل و نقل در پاریس

حمل و نقل در پاریس

آیا در طی سال چندین بار به اروپا سفر می کنید؟ ایا از پروسه زمانبر و پر هزینه اخذ ویزا خسته شده اید و به دنبال روش های سریع تر و آسان تر هستید؟ مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت اروپا می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. در صورتی که قصد مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت اروپا را دارید، کسب اطلاعاتی در مورد سبک زندگی و کیفیت زندگی در کشورهای اروپایی کمک شایانی به شما خواهد کرد. همانطور که می دانید یکی از مواردی که نشان دهنده کیفیت بالای زندگی است، سیستم حمل و نقل یک کشور است. در این مقاله بر آن شدیم تا اطلاعاتی را راجع به سیستم حمل و نقل در پایتخت فرانسه، پاریس برای شما عزیزان فراهم نماییم.

حمل و نقل در پاریس

پاریس به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی دنیا سیستم حمل‌ونقل درون شهری بسیار متنوع و جامعی دارد. سیستم حمل و نقل کارآمد شهر پاریس شامل مترو، اتوبوس، تراموا، تاکسی، قایق و دوچرخه کرایه‌ای می‌شود.

تاکسی در پاریس

از آنجایی که پاریس شهری توریستی است؛  در تمامی خیابان‌های اصلی پاریس ‌به راحتی می‌توانید تاکسی پیدا کنید. تاکسی‌های پاریس اکثراً مشکی یا طوسی هستند و تنها علامت مشخصه‌شان تابلوی"TAXI Parisien" روی سقف ماشین است. این تاکسی‌ها در تمامیِ ساعات شبانه‌روز مشغول به کار هستند.

در سراسر دنیا تاکسی‌ گران‌ترین وسیله‌ی حمل‌و‌نقل محسوب می شود که البته پاریس هم مستثنی نیست. مبلغ ورودی تاکسی‌ها ۲.۶۰ یورو است و هزینه با سیستم «تاکسی‌متر» با سه تعرفه‌ی متفاوت سنجیده می‌شود. تعرفه‌ی «A» برای روزها (از ساعت 10 صبح تا 6 عصر) به ازای هر کیلومتر ۱.۰۵ یورو، تعرفه‌ی «B» برای شب‌ها (از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ صبح) به ازای هر کیلومتر ۱.۲۹ یورو و تعرفه‌ی «C» برای روزهای تعطیل (تمامی ساعات شبانه‌روز) به ازای هر کیلومتر ۱.۵۶ یورو است. به ازای هر نفر بزرگ‌سال که همراه شما باشد، ۳ یورو و برای کودکان زیرِ ۱۰ سال، ۱.۵ یورو باید بپردازید. همین‌طور برای وسیله‌های همراهتان اگر بالای ۵ کیلو‌گرم وزن داشته‌باشند باید هزینه‌ای جداگانه بپردازید.

مترو  و   RER  در پاریس

پاریس به شبکه متروی گسترده ای مجهز است. پاریس ۱۶ خط مترو دارد که شامل ۳۰۳ ایستگاه است. تقریباً هر جای پاریس که باشید به راحتی نهایتاً با ده دقیقه پیاده‌روی می‌توانید به یک ایستگاه مترو برسید. ساعات کار متروها به کاربرد خط و ایستگاهش بستگی دارد، اما به صورت کلی معمولاً از ساعت ۵.۵ صبح تا ۱ شب می‌توانید از مترو استفاده کنید. معمولاً در طول روز متروها با فاصله‌ی دو دقیقه‌ای از همدیگر به ایستگاه‌ها می‌رسند.

علاوه بر مترو شما می‌توانید از دیگر قطار داخل شهری به نام «RER» نیز استفاده کنید. این قطار دو طبقه بیشتر برای رفتن به حومه‌ی پاریس مورد استفاده قرار می‌گیرد. «RER» ۵ خط دارد که با خطوط مترو تلاقی دارند.

بهای یک بلیط تک سفره‌ی عادی برای مترو و RER ۱.۸ یورو است؛ اما با توجه به میزان استفاده‌تان می‌توانید بلیت‌های ۲، ۵ و ۱۰ سفره را با قیمتی پایین‌تر از هزینه‌ی واقعی شان تهیه کنید.  با کارت اعتباری نَویگو می‌توانید برای یک هفته استفاده نامحدود از تمامی خطوط مترو و RER و اتوبوس و تراموای پاریس را داشته باشید. می‌توانید کارتتان را یک‌ماهه و حتی یک ساله با بهای بسیار مناسبی شارژ کنید؛ اما برای استفاده از این کارت به یک نکته باید توجه کنید: این کارت از اول هفته (دوشنبه) تا پایان هفته فعال است، یعنی اگر شما کارت را یکشنبه بخرید، تنها تا دوشنبه امکان استفاده از آن را دارید.

اتوبوس در پاریس

بزرگ‌ترین سیستم حمل و‌ نقل پاریس اتوبوس است. پاریس بیش از ۳۵۰ خط اتوبوس و ۱۲۰۰۰ ایستگاه اتوبوس دارد. تقریباً در تمامی خیابان‌های پاریس به فاصله‌های بسیار کمی از یکدیگر می‌توانید، ایستگاه اتوبوس پیدا کنید. البته  به خاطر تعداد زیاد خطوط و تغییر خط‌های متوالی، احتمال گم کردن مسیر وجود دارد.

تراموا در پاریس

یکی از قدیمی ترین سیستم های حمل و منقل در پاریس، تراموا است. تراموای پاریس ۹ خط و نزدیک ۲۰۰ ایستگاه دارد. مسیر اصلی ترامواها در پاریس نواحی شرقی و غربی این شهر است و در نواحی مرکزی کم‌تر می‌توانید ایستگاه تراموا پیدا کنید.

بهای بلیط اتوبوس و تراموا نیز مانند مترو از ۱.۸۰ یورو آغاز می‌شود؛ اما اگر کارت اعتباری نویگو داشته باشید، می‌توانید با همان مبلغی که اول پرداختید (برای یک هفته ۲۴ یورو)، به صورت نامحدود از مترو و تراموا نیز استفاده کنید.

دوچرخه در پاریس

یکی از هیجان انگیز‌ترین خاطرات سفر به این شهر رؤیایی می‌تواند دوچرخه‌سواری باشد. سیستم حمل‌ونقل با دوچرخه در پاریس از سال ۲۰۰۷ کار خود را آغاز کرده‌است و برای همه، مخصوصاً خود پارسی‌ها بسیار راحت‌تر و جذاب‌تر از دیگر راه‌های حمل و‌ نقل است. ایستگاه‌های دوچرخه به فاصله‌های ۳۰۰ متری یکدیگر در پاریس وجود دارند. یکی از نقاط قوت سفرهای درون شهری در پاریس با دوچرخه، در دسترس بودن‌اش است، در بیشتر کوچه‌های پاریس و حتی مناطق دور افتاده‌ی شهر می‌توانید ایستگاه‌هایش را پیدا کنید. هم‌چنین می‌توانید از نزدیکی محل اقامتتان دوچرخه‌ای را تحویل بگیرید و در هر ایستگاه دیگری آن را تحویل دهید. بهای استفاده از دوچرخه در نیم ساعت اول، رایگان و در نیم ساعت دوم ۱ یورو است.