مجله خبری سایرس

مصاحبه شغلی در آلمان

نکات کلیدی در مصاحبه شغلی در آلمان (قسمت دوم)

آیا می دانید پروسه اخذ اقامت اروپا در مقایسه با کانادا، آمریکا و استرالیا کوتاه تر است؟ با اخذ اقامت اروپا، امکان اشتغال در شرکتهای معتبر در عرصه بین المللی را دارید. با اخذ اقامت اروپا می توانید از حقوق شهروندی و کیفیت زندگی بالا برخوردار باشید. آلمان در فهرست کشورهایی است که پایین ترین نرخ بیکاری یعنی 5.8% در ماه مارچ 2017 را داشته است. بازار آلمان فرصت های شغلی بسیاری را در اختیار افراد واجد شرایط قرار می دهد. میانگین ساعت کاری در آلمان 38 ساعت با حداقل 18 روز تعطیلات در طول سال است. فرهنگ کسب و کار در آلمان به صورت سلسله مراتبی است. آلمانی ها برای انجام کارهای خود از قبل به دقت برنامه ریزی میکنند و بر آن اساس پیش می روند. جلسات بر اساس برنامه منظم و دستور جلسه ای که از قبل ارائه شده به صورت هدفمند و سر وقت برگزار می شود. زمان در آلمان یک مفهوم کاملا تعریف شده است، مردم وقت شناس هستند و اگر شما قصد دارید در یک محیط کاملا حرفه ای فعالیت کنید حتما باید وقت شناس باشید.

اگر قصد مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت اروپا را دارید؛ آگاهی از برخی نکات در هنگام مصاحبه می تواند برایتان مفید باشد. پس از اخذ اقامت آلمان؛ برای اشتغال در شرکت های معتبر آلمانی به چیزی فراتر از یک رزومه خوب نیازمندید و آن هم موفقیت در جلسات مصاحبه شغلی شما است.

برخی از سوالات مد نظر خود را از پیش آماده کنید

مصاحبه شغلی تنها به معنی پرسش و پاسخ یک طرفه از جانب مصاحبه کننده نمی باشد. شما نیز حق انتخاب دارید!!! می توانید سوالات مد نظر خود را بپرسید و ببینید که آیا علاقه ای به اشتغال در این شرکت دارید یا خیر؟ اگر سوالاتی دارید که در وب سایت رسمی شرکت پاسخی برای آنها پیدا نکرده اید، بهترین زمان پرسش آنها زمان مصاحبه است.

تدارکات لازم برای مصاحبه تلفنی یا تصویری را انجام دهید

بسیاری از شرکتها پیش از مصاحبه حضوری، از شما مصاحبه تلفنی و یا تصویری به عمل می آورند. قبل از مصاحبه به نکات ذیل توجه کنید:

حتما لباس رسمی بپوشید

بهتر است که دیوار پشت سرتان خالی باشد. از قرار دادن تابلو یا اشیایی که توجه مصاحبه کننده را به خود جلب می کند جددا خودداری کنید زیرا توجه او را جلب می کند و دیگر توجهی به پاسخ های شما نخواهد کرد.

  1. به دسته صندلی تکیه تکیه ندهید و خمیده ننشینید
  2. با پشت صاف روی صندلی بشینید زیرا بر صدا و افکار شما تاثیر مثبت می گذارد.
  3. هماهنگی های لازم را انجام دهید تا در زمان مصاحبه همه جا ساکت و آرام باشد و صدایی حواستان را پرت نکند.
  4. کامپیوتر یا تلفن خود را شارژ کنید تا در هنگام مکالمه نگران قطع شدن آن نباشید.

 

حتما از رزومه خود چند کپی تهیه و همراه خود داشته باشید

حتما یک یا دو کپی از رزومه خود به همراه داشته باشید تا بتوانید قبل از مصاحبه آن را مرور کنید. همچنین گاهی اوقات مصاحبه کننده فراموش می کند تا کپی رزومه شما را به همراه خود بیاورد و ممکن است در حین  مصاحبه به آن نیاز  داشته باشد.

لباس مناسب بپوشید

آراسته باشید. پوشیدن لباس متناسب با سمت شغلی و محیط کار خود بسیار مهم است. در صورتی که تا حدودی با شرکت و فرهنگ پوشش آنجا آشنایی دارید بهتر است که هنگام مصاحبه حتما آن چهارچوب را رعایت نمایید. به عنوان مثال پوشیدن کت و شلوار در شرکتی که فرهنگ پوششی نیمه رسمی یا غیر رسمی دارد می تواند تاثیر منفی بر مصاحبه کننده داشته و برایتان نمره منفی محسوب شود.

به بهترین شکل خود را معرفی کنید

بسیاری از شما به خصوص خانم ها فروتن هستید ولی به خاطر داشته باشید که اگر در زمان کارهایی را که انجام داده اید؛ به بهترین نحو نشان ندهید؛ حتما بازنده خواهید بود. از بیان موفقیت های شغلی خود خجالت نکشید و به بهترین نحو خود را معرفی کنید!!!

بر احساسات خود غلبه کنید

برخی از مصاحبه کنندگان شما را در شرایط سخت و پر استرس قرار می دهند و عکس العمل های شما را در موقعیت های مختلف بررسی می کنند. در صورتی که در این شرایط قرار گرفتید؛ بر خود مسلط باشید، آرامش خود را حفظ کنید و تا جایی که امکان دارد با دقت به سوالات پاسخ دهید.

ارتباط چشمی را حفظ کنید

 برخی از مصاحبه کنندگان بر این باورند که زمانی که مستقیما به چشم های طرف مقابل نگاه کرده و صحبت می کنید؛ نمی توانید دروغ بگویید. پس تلاش کنید که در حین مصاحبه از نگاه کردن مکرر به زمین و یا اطراف خودداری نمایید.