مجله خبری سایرس

مزایای تحصیل در آلمان

مزایای تحصیل در آلمان

آیا قصد مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت اروپا را دارید؟ آیا می خواهید اقامت اروپا را اخذ نمایید ولی نمی دانید کدام کشور؟ آیا می خواهید پس از اخذ اقامت اروپا فرزندانتان را در بهترین مدارس ثبت نام کنید ولی ازشرایط تحصیل در مدارس و دانشگاه های اروپایی اطلاعی ندلرید؟ آیا پس از اخذ اقامت اروپا با پیشنهادهای متفاوتی که هر کدام به نحوی جالب می باشند مواجه شده اید و نمی دانید کودکان خود را در کدام مدرسه ثبت نام کنید؟  ما فرصت آگاهی از مزایایی که با اخذ اقامت اروپا به دست می آورید را برایتان فراهم می آوریم. از آنجایی که سوالات بسیاری در این زمینه در ذهن شما عزیزان ایجاد می شود، در این مقاله بر آن شدیم تا از مزایای تحصیل در المان صحبت کنیم.

سیستم آموزشی المان

اگرچه سیستم Basic K- 12  در سراسر آلمان به صورت یکپارچه و واحد است ولی در برخی مباحث ایالت های آلمان به صورت متفاوت عمل می کنند. سیستم آموزشی مدارس ابتدایی و دبیرستان در مقایسه با سایر کشورها کمی پیچیده تر است. ( دانش آموزان بر  اساس استعدادها و علایقشان دسته بندی شده و به دبیرستان های گوناگون می روند و را های مختلفی برای ادامه تحصیلات عالی  آکادمیک خود دارند.)

در میان مدارس خصوصی montesori, waldorf, Jena  و مدل های جایگزین دیگر محبوب تر هستند. حدود 2.500 مدرسه خصوصی و یا شبانه روزی در سراسر آلمان وجود دارد. تعدادی مدارس بین المللی خوب نیز در آلمان وجود دارد که گزینه مناسبی برای افرادی است که موفق به اخذ اقامت خود شده اند.

ساعت آغاز و پایان مدارس

مدارس آلمان به صورت سنتی از ساعت 8 صبح آغاز و ساعت 1 یا 2 بعد از ظهر خاتمه می یابند. در سال های اخیر برخی مدارس آلمان امکان انجام تکالیف در مدرسه، برگزاری کلاس های فوق برنامه و سرو غذای گرم را برای دانش آموزان فراهم کرده اند.

مهدکودک و مدارس

مزایای تحصیل در آلمان

ثبت نام در مهدکودک اجباری نیست و برای والدین شاغل شرایطی مناسب فراهم آمده تا بتوانند بهترین امکانات را برای فرزندان خود فراهم کنند. برنامه مهد کودک ها در ایالت های مختلف متفاوت است ولی به صورت کلی به شرح ذیل می باشد:

Creche: مخصوص کودکان 2 ماهه- 3 ساله

Kita: مخصوص کودکان 3- 6 ساله که از ساعت 7 صبح الی 5 بعد از ظهر یا حتی دیرتر باز می باشند.

Kindergaten: مهد کودک پاره وقت یا تمام وقت مخصوص کودکان 3- 6 سال.

Hort: دانش آموزان مدارس ابتدایی پس از اتمام مدرسه می توانند به این مراکز بروند و از خدمات آنها بهره مند گردند.

از آنجایی که اکثر والدین به دنبال ثبت نام کودکان خود در Kita  و یا Kindergaten   معروف تر می باشند بهتر است که برنامه ریزی های لازم را برای ثبت نام کودکان خود انجام دهید تا بتوانید پیش از تکمیل ظرفیت، کودک خود را ثبت نام کنید. یافتن مهد کودک خوب معمولا به محل و منطقه زندگی شما نیز بستگی دارد.

کودکان در سن 6 سالگی در ماه سپتامبر می توانند دوره ابتدایی را آغاز کنند و پس از 4 سال؛ در آغاز سال پنجم با توجه به استعداد و علایق خود وارد یکی از دوره ها می شوند.

سیستم نمره دهی

مزایای تحصیل در آلمان

سیستم نمره دهی از 1- 6 است. ا معادل A بهترین و 6 معادل F ضعیف ترین نمره است. در صورتی که دانش آموزان موفق به اخذ نمرات خوب در چند درس نشوند، ملزم به گذراندن مجدد آن دوره است.

 روزها

مزایای تحصیل در آلمان

دانش آموزان آلمانی با توجه به قوانین ایالت خود 187- 190 روز به مدرسه می روند و 6 هفته تعطیلات تابستانی دارند. برای جلوگیری از ترافیک، برنامه شروع و پایان سال تحصیلی و تعطیلات دانش آموزان به صورت چرخشی و متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است تعطیلات تابستانی مدارس برلین در یک سال در ماه ژوئن و مثلا در باواریا در ماه جولای آغاز شود و سال بعدی بالعکس باشد.

معلم جایگزین

در صورتی که به هر دلیلی معلمی امکان تشکیل کلاس را نداشته باشد؛ معلم دیگری جایگزین وی نخواهد شد و آن روز یا آن ساعت کلاس برگزار نمی شود.

سفرهای علمی

مزایای تحصیل در آلمان

 

سفرهای علمی- پژوهشی در آلمان رایج هستند. به عنوان مثال ممکن است برای کلاس انگلیسی، دانش آموزان به همراه معلم خود به سفری 7- 10 روزه به لندن بروند. سفرهای علمی نه تنها باعث یادگیری بهتر می شود بلکه باعث تقویت توانایی کودکان در برقراری ارتباط، کار گروهی، استقلال و .. نیز می شود.