مجله خبری سایرس

دانشگاه های آلمان

دانشگاه های آلمان

در صورتی که قصد مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت اروپا را دارید، کسب اطلاعاتی راجع به دانشگاه های اروپا می تواند به شما کمک شایانی کند. از آنجایی که دانشگاه های المان در سطح جهانی رتبه بندی بسیار خوبی دارند، در این مقاله به برخی از برترین دانشگاه های آلمان به ویژه دانشگاه های هامبورگ اشاره ای خواهیم داشت.

دانشگاه  هامبورگ

 این دانشگاه که رتبه 7 ام در بین دانشگاه های آلمان  و رتبه 223 را در رتبه بندی جهانی به خود اختصاص داده است، یکی از برجسته ترین دانشگاه های آلمان می باشد که در سال 1919 شروع به فعالیت کرد.  دانشگاه هامبورگ بزرگترین موسسه تحقیقاتی و آموزشی در شمال آلمان است. دانشگاه اصلی در منطقه  روتربام، واقع شده است و مؤسسات وابسته و مراکز تحقیقاتی آن در سطح شهر گسترده شده اند. این دانشگاه علیرغم سابقه ی نسبتاً کوتاهی که دارد، برنده‌ی 6 جایزه‌ی نوبل می‌باشد. درحال حاضر42000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند که حدود 5 هزار نفر آنها بین المللی اند .

رشته های حقوق، بازرگانی، اقتصاد و علوم اجتماعی، پزشکی، آموزش و پرورش، علوم انسانی، ریاضی، انفورماتیک و علوم طبیعی، روانشناسی، مدیریت، اقتصاد و ... در این دانشگاه تدریس می شود.

امکان اخذ بورسیه برای دانشجویان وجود دارد. کمک هزینه تحصیلی مقطع دکترا تا سقف 1200 یورو و مخصوص دانشجویان بسیار متعهد به ارزش 300 یورو در ماه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. همچنین این دانشگاه به دانشجویان خوابگاه می دهد. از جمله مدارک لازم برای ورود به دانشگاه، گواهی صلاحیت ورود به دانشگاه، مدارک دوره ی متوسطه، مدرک زبان آلمانی می باشد.

دانشگاه صنعتی هامبورگ

این دانشگاه رتبه 300 را در رتبه بندی جهانی به خود اختصاص داده است. دانشگاه صنعتی هامبورگ که در سال 1978 تاسیس شده، دانشگاهی کوچک و نسبتا جوان، اما سطح بالاست که فضایی رقابتی داشته و بر استانداردهای بالای آموزشی و انجام پروژه های تحقیقاتی تمرکز دارد. از جمله نکات مثبت این دانشگاه، رابطه تنگاتنگ آن با صنعت و سایر کشورها می باشد. این دانشگاه با همکاری با بیش از 50 کشور درصدد توسعه و پیشرفت در زمینه تحقیقات بین المللی است. دانشگاه صنعتی هامبورگ در حال حاضر حدود 7000 دانشجو و ده دانشکده دارد. این دانشگاه، ساختاری منحصر به فرد دارد که آن را در میان سایر دانشگاه های آلمان ممتاز کرده و هم چنین تقسیم رشته ها بر اساس موضوعات پژوهشی می باشد که این امر، موجب همکاری قسمت های مختلف با یکدیگر شده است. از میان رشته هایی که در این دانشگاه تدریس می شود می توان به مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک، تکنولوژی اطلاعات، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مدیریت و ... اشاره کرد.

دوره هایی به زبان انگلیسی در دانشگاه   صنعتی هامبورگ برگزار می شود. دانشجویانی که زبان بومی آن ها انگلیسی نیست، باید مدرک زبان انگلیسی (مدرک تافل با نمره آزمون اینترنتی حداقل 90، مدرک آیلتس با نمره حداقل 5/6، مدرک CAE یا CPE)  را همراه با سایر مدارک برای قبولی در دانشگاه ارائه دهند و از زمان گرفتن مدرک زبان آن ها نباید بیش از دو سال گذشته باشد.

متقاضیان  دوره های مدیریت تولید و مکاترونیک باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشند. امکان اقامت در خوابگاه های دانشجویی برای دانشجویان این دانشگاه وجود دارد.