مجله خبری سایرس

کسب و کار در  ایتالیا

کسب و کار در ایتالیا

تمایل مردم جهان به مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت اروپا روز به روز افزایش می یابد. بسیاری  از آنها در جستجوی فرصتی مناسب جهت آغاز یک کسب و کار موفق در کشورهای اتحادیه اروپا هستند زیرا با مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت اروپا امکان دسترسی آسان به بازارهای بین المللی و اروپایی برایشان مهیا می شود. ولی کدام صنایع در اروپا رونق بیشتری دارند و نقش کلیدی در اقتصاد این کشورها ایفا می کنند؟ در این مقاله بر آن شدیم تا راجع به صنایع و بخش های مهم شهرهای ایتالیا صحبت کنیم.

اقتصاد رم

رم یکی از مراکز مهم اتحادیه اروپا و مرکز مالی بین المللی، فرهنگی و کسب و کار است. بسیاری از سازمان های فرهنگی، بین المللی و ... در رم مستقر هستند. بر اساس شاخص "شهرهای جهانی" رم رتبه بیست و هشتم جهانی را در میان شهرهای مهم به خود اختصاص داده است.  شهر رم از نظر اقتصادي شهري فعال است، به طوري كه 8 درصد توليد ناخالص ملي کشور ایتالیا را توليد مي كند. به طور كلي مهم ترين صنعت شهر رم ، توريسم است. صنعت توریسم باعث رونق صنايع زيادي در شهر رم شده است.از ديگر صنايع مهم رم توليد انواع لباس ،پارچه بافی ،صنایع چاپ ،صنایع غذايي، داروسازی ،ماشین سازی و صنایع فلزی است. همچنين رم مرکز صنعت فيلم سازي ايتاليا است.از ديگر فعاليت هاي مهم اقتصادي رم بانكداري مي باشد.

اقتصاد میلان

ميلان را پایتخت اقتصادی و مالی ایتالیا می‌دانند. استان لومباردی حدود ده درصد از تولید ناخالص ملی ایتالیا را تامین می‌کند و شهر میلان بیشترین نقش را در کسب این میزان درآمد دارد. حدود دویست بانک و موسسه مالی داخلی و خارجی در میلان فعالیت دارند. تاثیر میلان بر تجارت، کسب و کار، بانکداری، توریسم، طراحی و مد این شهر را به منطقه تجارت، واردات و صادرات تبدیل کرده است. بانکا پاپولاره دی میلانو، مدیوبانکا و یونی کردیت از بانک‌های مهم ایتالیا هستند که نقش مهمی در بهبود اقتصاد میلان پس از جنگ در این کشور ایفا کردند. دفتر مرکزی بورس ایتالیا  در میلان قرار دارد. این بورس در سال 1808 تاسیس شد و از سال 2007 به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از گروه بورس اوراق بهادار لندن فعالیت می‌کند. بزرگ‌ترین موسسه انتشاراتی ایتالیا به نام ماندادوری در میلان قرار دارد. صنعت مد در ایتالیا به خصوص میلان اهمیت ویژه ای دارد به طوری که دو‌بار در سال ميزبان برپايي نمايشگاه هفته مد در جهان است. دفاتر مرکزی شرکت‌های معروفی در زمینه مد، همچون آرماني، ورساچي، پرادا و ... در اين شهر قرار دارند. شرکت لوکساتیکا در میلان از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان عینک در دنیا است. از تولیدات این شرکت می‌توان به برند معروف ری‌بن(Ray-Ban) اشاره کرد. همچنین تولید خودرو و قطعات آن از صنایع مهم میلان است و از خودروسازان معروف آن می‌توان به کارخانجات آلفا رومئو(Alfa Romeo) و پيرلي(Pirelli) اشاره کرد. مواد شيميايي، دارو، ماشين‌آلات و پلاستيك ديگر صنایع توليدي ميلان هستند. میلان یکی از بزرگترین شهرهای نمایشگاهی اروپا است. در زمينه گردشگري ميلان از مهم‌ترين شهرهای گردشگري جهان است.

تورین

تورین یکی از شهرهای مهم ایتالیا و مراکز مهم فرهنگی و تجاری در شمال ایتالیا است. این شهر تاریخ و فرهنگی غنی دارد. استان تورین دومین بازار صادرات را دارا است. تولید و مهندسی از صنایع مهم تورین هستند. شیرینی، شکلات، بانکداری و مخابرات اهمیت ویژه ای در صنعت دارند. قدیمی ترین کارخانه شکلات در تورین واقع شده است. همچنین در سال ای اخیرساخت و ساز، صنایع خدماتی و توریسم این شهر رشد خوبی داشته است. همچنین تولید خودرو و قطعات آن از صنایع مهم تورین است و از خودروسازان معروف آن می‌توان به کارخانه فیات اشاره کرد. 

ناپل

ناپل مرکز صنعتی جنوب ايتاليا و چهارمین شهر بزرگ اقتصادی اين كشور پس از روم، میلان و تورین و بزرگترین بندر ایتالیا است. اقتصاد اين شهر و مناطق اطراف آن وابسته به گردشگري، تجارت، صنعت و كشاورزي است و بندر آن بهعنوان يكي از بزرگترين و مهمترين بنادر مديترانه نقش مهمي را در صنعت حمل و نقل دريايي ايفا ميكند. رشد قابل توجه اين شهر در اواخر قرن بیستم به اوج خود رسید.

هماکنون صنايع هواپيماهاي سبك با نام شرکتهای پارتناویا و ولکانایر در کنار بخش کوچکی از کارخانه هواپیماسازی آلنیا در ناپل فعال هستندكشتيسازي و ساخت قايقهاي بادباني و ماهيگيري در كارخانه كانتيري ناوالي در حومه شهر، تحت نظارت شركت بزرگ كشتيراني فينكانتيري اداره ميشود. در صنایع غذايي نيز ميتوان گفت كه قهوه ناپلی که در قهوهجوشهاي سنتی شهر تهیه میشود؛ از شهرتي بسيار در سراسر جهان برخوردار است و باعث رونق کارخانههای تولید قهوه در منطقه شدهاست. صنعت گردشگري بزرگترین بخش اقتصادي شهر است و در سال حدود چهارصد هزارگردشگر را به خود جلب میکندمناظر زیبا، تاریخ غنی و فرهنگ منحصر به فرد و آثار باستاني بسيار ناپل، همچون كوههاي آتشفشاني، خرابههاي شهر پمپي و جزاير ديدني به همراه برگزاری جشنوارههای مختلف، اين شهر را در زمره شهرهاي محبوب و پرطرفدار اروپا قرار دادهاست و درآمدی قابل توجه را برای آن به همراه دارد.