اقامت کشور اتریش

آیا می‌دانید پایتخت هنر، عکاسی و موسیقی جهان کجاست؟ اتریش با کیفیت بالای زندگی یکی از بهترین کشورها برای کار و زندگی است. پایتخت این کشور وین است که در دهه گذشته در فهرست 10 شهر برتر برای زندگی بوده است. زندگ در این کشور مزایای زیادی را برای شهروندانش به همراه دارد. سیستم بانکداری امن، معاملات ملکی پایدار و چشم انداز زیبای کوهستان و محیطی با امنیت مالی بالا باعث افزایش زضایتمندی شهروندان این کشور شده است. عکاسی از مناظر بکر و طبیعت چشم‌نواز اتریش همیشه طرفداران بسیاری در جهان داشته است. اگر قصد کار و زندگی در این کشور را دارید با ما در این مقاله با ما در موسسه حقوقی سایرس همراه باشید تا اطلاعات کاملی را در زمینه زندگی در اتریش به دست بیاورید.

طبیعت بکر و جامعه مدرن اتریش

زندگی در کنار مقر سازمان ملل در قلب اروپا

اتریش در قلب اروپا از نظر زمانی 2 ساعت و نیم از تهران عقب تر است. زبان رسمی این کشور آلمانی است ولی زبان های کروات، مجارستانی و اسلوونیایی نیز در برخی مناطق صحبت می شود. واحد پول آن نیز مثل تمام اتحادیه اروپا یورو است. رتبه پاسپورت در سال 2019 عدد  3 بوده است.  اتریش کشوری بسیار زیبا در اروپای مرکزی است. پایتخت آن وین است. اتریش از شمال با آلمان و چک، از شرق با اسلواکی و مجارستان و از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس هم مرز است.

این کشور به دریا یا اقیانوس دسترسی ندارد و کشوری کوهستانی به حساب می آید. بخشی از رشته کوه های آلپ در این کشور قرار گرفته است. همکاری های اقتصادی با کشورهایی مانند آلمان باعث شده تا قوانین صادرات این دو کشور شباهت های بسیاری داشته باشد. همچنین یکی از چهار مقر سازمان ملل متحد در وین قلب اتریش قرار دارد. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ اقامت اروپا دارید، پیشنهاد می کنیم به بررسی اقامت تمکن مالی اتریش بپردازید.

طبیعت بکر اتریش در دامنه کوه‌های آلپ

تلفیق کوه ها با دره های عمیق چنان چشم انداز زیبایی را ایجاد کرده که فراموش نشدنی است. معماری خاص ساختمان ها به سبک های باروک و گوتیک نیز به زیبایی شهرها افزوده. اگر به ورزش علاقمند هستید گزینه های متنوعی پیش روی شماست می‌توانید از دوچرخه سواری یا پیاده روی در کوهستان و طبیعت منحصر به فرد این کشور لذت ببرید و یا در زمستان در پیست‌های مجهز اتریش که شهرت جهانی دارند، اسکی کنید.

اتریش قلب صلح و سازمان ملل

آب و هوای اتریش

اگر از زندگی در  کشوری با آب و هوای معتدل اقیانوسی لذت می برید اتریش گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. تابستان از اوایل ماه ژوئن آغاز و تا اواسط ماه سپتامبر ادامه پیدا می کند. تابستان ها معمولا گرم بوده و گاهی به 35 درجه سانتی گراد نیز می رسد.  با توجه به اینکه این کشور کوهستانی است، زمستان های سرد و پربرفی را پیش رو خواید داشت. زمستان از دسامبر آغاز و تا ماه مارچ ادامه دارد. مناطق کوهستانی، زمستان ها طولانی تر ی دارند.

مناطق آلپی با نوسانات شدید آب و هوایی روبه رو هستند. اگر به برف و سرما و  اسکی علاقمند هستید مناطق شمالی اتریش و اگر به دنبال آب و هوایی خشک تر و آفتاب هستید مناطق جنوب شرقی را انتخاب کنید.

آرام، محترم و خوش‌رو مثل اتریشی‌ها

در برخورد اول شاید به نظر برسد که مردم اتریش رسمی، خشک و قانونمند هستند ولی بعد از مدتی کوتاه متوجه مهربانی آنها خواهید شد. اتریش ها آرام و میانه رو هستند. آنها آرام صحبت می کنند و با احترام، روی باز و محترمانه با دیگران برخورد می‌کنند. خانواده برای آنها ارزش بسیاری دارد بنابراین تمام تلاش خود را می کنند تا اوقات خوشی را در کنار خانواده بگذرانند از پیک‌نیک و دور همی های خانوادگی گرفته تا سفرهای بلند مدت.  اتریشی ها در مقایسه با کشورهایی مانند یونان و اسپانیا در برقراری ارتباط آرام تر هستند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم نگاهی به مقاله اقامت خودحمایتی یونان نیز داشته باشید.

کیفیت بالای زندگی در اتریش

با توریست ها رسمی رفتار می‌کنند ولی ادب و احترام را رعایت می کنند. اگر همسایه شما اتریشی باشد بدانید که آرامش در آپارتمانتان برقرار خواهد بود زیرا آنها آرام هستند و قوانین همسایگی را رعایت می کنند. سبک لباس پوشیدن در این کشور اهمیت دارد. لباستان را طوری انتخاب کنید هم ظاهری ساده و آراسته داشته باشید هم احساس خودنمایی را ایجاد نکنید. در برخورد اولیه فقط دست بدهید

رتبه اول بهداشت و درمان در جهان

اتریش با در نظر گرفتن شاخص کیفیت زندگی، توانسته از میان 67 کشور رتبه دوم را به خود اختصاص دهد. این رتبه بالا به دلیل وجود سیستم بهداشت و درمان عالی است. سیستم بهداشت و درمان این کشور توانسته رتبه اول در سطح جهان را به خود اختصاص دهد. این کشور در زمینه گردشگری و حمل نیز عملکرد فوق العاده ای داشته و رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

از جمله مواردی که در کسب رتبه بالا در این کشور تاثیرگذار بوده اند می توان به امنیت اجتماعی بالا، آرامش و ثبات سیاسی اشاره کرد. در زمینه حس خوشحالی فردی این کشور رتبه سی و یکم را به خود اختصاص داده است. زمانی که در مورد کیفیت خدمات بهداشت و درمان صحبت به میان می آید 82 درصد دارندگان اقامت از کیفیت خدمات و 79 درصد از هزینه ها رضایت کامل داشته اند. اکثر مردم نیز از محیط زیست مانند آب و هوا تازه، تفریحات و سرگرمی های مفرح کاملا راضی بوده اند.

رضایت 80 درصدی مردم از اقتصاد اتریش

در زمینه اشتغال و راحتی پروسه کاریابی اتریش رتبه هفتم را به خود اختصاص داده است. 8 نفر از 10 نفر از اقتصاد این کشور رضایت دارند. همچنین قوانین این کشور به گونه ای است که کارمندان امنیت شغلی بالایی دارند. اتریشی ها حدودا 40 ساعت در هفته کار می کنند که این میزان در مقایسه با سایر کشورها پایین تر است.

هزینه‌های معقول زندگی بویژه در گراتز و سالزبورگ

هزینه زندگی برای خانواده ای 4 نفره حدودا 3 هزار و سیصد یورو و برای یک نفر هزار و هفتصد یورو است. هزینه های زندگی در گراتز و سالزبورگ پایین تر است. بیش از 73 درصد مردم و دارندگان اقامت اتریش توانایی پرداخت هزینه های زندگی را دارند. یکی از نقاط منفی در این کشور نرخ مالیات است. در رابطه با هزینه های مراقبت از کودکان و آموزش این کشور به ترتیب رتبه چهارم و پنجم را به خود اختصاص داده است. در زمینه امنیت کودکان نیز رتبه خوبی را کسب کرده است. سیستم آموزشی در اتریش آسان و مقرون به صرفه است.

با ثبات در اقتصاد حوزه شنگن

اقتصاد اتریش بر پایه بازار آزاد است. به عنوان یکی از موفق ترین و با ثبات ترین کشورهای عضو حوزه شینگن، اتریش شرایط ایده‌آلی را برای سرمایه گذاران فراهم کرده است. چهار بخش مهم در اقتصاد اتریش انرژی، گردشگری، کشاورزی و صادرات هستند. بخش صنعتی اتریش یکی از برترین ها در جهان است. خدمات یکی از بخش های اصلی در اقتصاد  این کشور فوق پیشرفته صنعتی است. مهمترین صنایع این کشور مواد غذایی، کالای لوکس، مهندسی مکانیک، فولاد سازی، محصولات شیمیایی و تولید خودرو است. در زمینه کشاورزی نیز اتریش شهرت زیادی در تولید محصولات ارگانیک دارد.

شرکت های متوسط بخش صنعتی و تجاری این کشور را تشکیل می دهند. صنعت این کشور کلیه بخش های تولیدی را پوشش می دهد از کالاهای اساسی گرفته تا محصولات فرآوری شده. جالب اینجاست که بدانید نیروی کار متخصص، با انگیزه و حرفه ای در موفقیت اقتصادی این کشور تاثیر بسزایی داشته اند. روحیه حرفه ای داشتن در محیط کار بدان معناست که نیروی کار روند و سرعت کار خود را با اهداف کارفرما منطبق کند. نتیجه این عملکرد را می توان به خوبی در محصولات با کیفیت اتریش مشاهده کرد. در این بخش از مقاله پیشنهاد می کنیم زمانی را برای بررسی ویزای طلایی چیست نیز اختصاص دهید.

پکیج‌های اقامتی اتریش متناسب با شرایط شما

دانشگاه‌های وین در بین برترین‌های جهان

تحصیل از سن 6 تا 15 سالگی در این کشور اجباری است. سیستم آموزشی اتریش از سه بخش تشکیل شده است: مهدکودک، دبستان، راهنمایی و دبیرستان. کلیه دانش آموزان تا 10 سالگی در یک سیستم واحد تحصیل می کنند ولی از 10 سالگی با توجه به استعداد و توانایی خود و برنامه تحصیلی که در نظر دارند به یکی از شاخه های Gymnasium, Hauptschule, mittelschule وارد می شوند.

در زمینه تحصیلات دانشگاهی نیز این دانشگاه عملکرد خوبی داشته است. هفت دانشگاه اتریش در فهرست 500 دانشگاه برتر جهان هستند به عنوان مثال دانشگاه وین رتبه 154، دانشگاه تکنولوژی وین رتبه 182، دانشگاه اینسبورگ رتبه 286 را در سال 2019 کسب کرده اند.

هرگز بدون بلیط سوار اتوبوس‌های اتریش نشوید!

زیرساخت‌های سیستم حمل و نقل عمومی در اتریش فوق العاده، ارزان و ایمن است.  به همین سبب بسیاری از مردم ترجیح می‌دهد تا به جای استفاده از خودرو شخصی از این وسایل برای رفت و آمد استفاده کنند. عرضه بلیت های یکبار مصرف و مدت‌دار امکان استفاده از شبکه تسهیلات و تخفیف ها را در حمل و نقل عمومی اتریش پدید آورده است.

اتوبوس و مترو: اتوبوس در اکثر شهرها به موقع بوده و خدمات خوبی را ارائه می دهند شب ها نیز تعداد کمی از اتوبوس ها خدمات ارائه می دهند. اتوبوس و تراموا در اکثر مناطق از 5 صبح تا نیمه شب فعالیت می کنند. برای اینکه در ایستگاهی توقف کنید باید دکمه توقف را فشار دهید.

 • مترو: مترو وین جمعه شب ها و شنبه ها طبق برنامه کار می کند. از یکشنبه تا پنجشنبه تا نیمه شب کار می کند. شهرهای دیگر به مترو مجهز نیستند.
 • تاکسی: تاکسی در اکثر منطق شهر در دسترس است. می توانید در ایستگاه تاکسی سوار شوید یا تلفنی تاکسی بگیرید. معمولا راننده ها انتظار دارند 10 درصد انعام بگیرند.
 • بلیط: سیستم خرید بلیط در مناطق مختلف با هم متفاوت هستند. معمولا می توانید از دستگاه هایی که در هر ایستگاه وجود دارند بلیط خریداری کنید.

در صورتی که بدون خرید بلیط سوار شوید باید 60 تا 100 یورو جریمه بدهید.

پوشش 99 درصدی بیمه در اتریش

اتریش جزو کشورهایی است که خدمات درمانی با کیفیت و گسترده ای ارائه می دهد. 99 در صد مردم تحت پوشش بیمه هستند. این کشور در زمینه خدمات درمانی رتبه نهم در جهان را به خود اختصاص داده است. هر منطقه خدمات خوبی را ارائه می دهد. بیمه تامین اجتماعی شامل بیمه سلامت، بازنشستگی و تصادف است. 28 شرکت بیمه تامین اجتماعی در این کشور وجود دارند. کلیه افرادی که در این کشور زندگی می کنند باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. به محض اینکه در شرکتی مشغول به کار بشوید، باید بیمه شوید. این مسئله شامل دانش آموزان و دانشجویان نیز می شود.

تا بی‌نهایت در پایتخت موسیقی و خوشگذرانی جهان

در سفر به اتریش از هر لحظه لذت می برید.بناهای تاریخی اتریش با سبک گوتیک و باروک در نوع خود منحصر به فرد هستند. بناهای تاریخی در کنار بناهای لوکس معماری جالب و به یاد ماندنی را ایجاد کرده است. تلفیق معماری قدیمی و مدرن فضای خاصی را ایجاد کرده است.

فستیوال‌های موسیقی و تالارهای برگزاری کنسرت و اپرا، از جذابیت‌های اتریش هستند. اتریش در زمینه موسیقی نیز عملکرد بسیار خوبی داشته است. فستیوال های مختلفی در طول سال در اتریش برگزار می شوند. رفتن به کنسرت و اپرا نیز جذابیت های خاص خود را دارد. اگر به شیرینی علاقمندیددسرها و شیرینی های اتریشی با طعمی را امتحان کنید.

دوستداران طبیعت می توانند در کوه ها و مراتع اتریش دوچرخه سوری یا پیاده روی کنند. اگر به ورزش علاقمندید به پیست هخای اسکی مجهز این کشور بروید و از اسکی در دامنه کوه های آلپ لذت ببرید. اوج هیجان را می توانید در دره نوری، رفتینگ یا قایق سواری تجربه کنید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع روش های اخذ اقامت اروپا، می توانید زمانی را برای مطالعه انواع ویزای شینگن برای ایرانیان نیز اختصاص دهید.

اتریش با هر شرایطی پذیرای شماست

پس از مطالعه این مقاله به زندگی در اتریش علاقمند شدید؟ آیا به دنبال اخذ اقامت اتریش هستید؟ از روش های مختلفی می توانید برای اخذ اقامت اتریش اقدام کنید. به یاد داشته باشید که پس از 5 سال اقامت موقت می توانید برای اخذ اقامت دائم درخواست بدهید بعد از 10 سال می توانید برای اخذ پاسپورت و تابعیت اقدام کنید. اخذ اقامت اتریش مانند کشورهای دیگر به روش های مختلفی امکان پذیر است که از آن میان می تواند به روش های زیر اشاره کرد:

 • ویزای تحصیلی
 • اقامت سرمایه گذاری
 • اقامت تمکن مالی یا ویزای خود حمایتی
 • اقامت اتریش از طریق کارآفرینی
 • ثبت شرکت با استخدام کارمند (قرمز- سفید- قرمز)
 • اقامت اتریش از طریق ازدواج
 • ویزای کاری

پیش از اقدام برای دریافت اقامت در کشور اتریش حتما با وکلا و کارشناسان حوزه اخذ اقامت تماس بگیرید.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

۲۵ مهر ۱۳۹۸

با سلام
آیا اقامت اتریش تمکن مالی اتریش شرط حضور در کشور اتریش را دارد و آیا می شود با داشتن اقامت اتریش در یکی دیگری از کشور های اروپای شنگن زندگی کرد؟

  ۲۹ مهر ۱۳۹۸

  شرط حضور در اقامت تمکن مالی اتریش پررنگ است یعنی یکی از شروط مهم برای افرادی که می خواهند درخواست اقامت دائم بدهند زندگی در این کشور است.

۱ آبان ۱۳۹۸

سلام خسته نباشید من یک جوان ۳۱ ساله هستم با درآمد ماهیانه ۱۵ میلیون تومان بیمه خود اشتغالی رد میکنم آیا می تونم برای دریافت اقامت تمکن مالی اقدام کنم لطفا راهنمایی کنید

  ۱ آبان ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز

  برای اخذ اقامت تمکن مالی، از درآمد ماهیانه استفاده نمی شود چون به درآمدی نیاز دارد که به حضور شما وابسته نباشد مانند اجاره ملک، سود سپرده و …