اقامت کشور ایتالیا

اقامت کشور ایتالیا

پایتخت : رم / زبان رسمی : ایتالیایی / پول رایج : یورو ایتالیا در جنوب اروپا قرار دارد , و با کشورهای اتریش، فرانسه، واتیکان، سان مارینو، اسلوونی و سوئیس مرز مشترک دارد. بلندترین نقطه ایتالیا کوه مونته بیانکو با ارتفاع 748،4 متر از سطح دریا و کمترین ارتفاع آن دریای مدیترانه ‌است. کوههای آلپ مرزی طبیعی میان ایتالیا و کشور های همسایه غرب و شمال را تشکیل می دهد. دو جزیره بزرگ ایتالیا، ساردینا و سیسیل هر دو غالباً کوهستانی است.

توریسم در ایتالیا

صنعت گردشگری یکی از مهم‌ ترین منابع اقتصادی ایتالیا به شمار می رود بطوریکه حدود5.5% از تولید داخلی کشور را به خود اختصاص داده‌ است تا جایی که ارزش بالاتری از کل تولید بخش کشاورزی ایتالیا را از آن خود نموده است. رم ، فلورانس ، ونیز ، میلان مهمترین شهرهای توریستی ایتالیا هستند. عواملی که باعث پیشرفت صنعت گردشگری شده است ، نزدیکی این کشور به کشورهای صنعتی مرکز و شمال غرب قاره اروپا و همکاری های اقتصادی این کشور با دیگر قاره‌ها می باشد. تنوع فرهنگی ای که در ایتالیا وجود دارد و نه تنها در گویش آنها بلکه در سبک آشپزی، هنر و معماری، شیوه لباس و … مردم ایتالیا به وضوح دیده می شود. ایتالیا در واقع فرهنگش نیز قطب گردشگری است! و همه این ها جایگاه صنعت گردشگری در ایتالیا را پر رنگ تر می نماید. برای شناخت کشور ایتالیا تنها بازدید شهرهای معروف توریستی آن کافی نمی باشد، بلکه باید دنیای رنگارنگ به اصطلاح ایتالیای کوچک را که غنی از زیبایی‌های طبیعی و هنری است را با عمقی دیگر سیاحت نمود.

 

اقتصاد

امروزه ایتالیا کشوری توسعه یافته است و جزو هشت کشور صنعتی محسوب می شود. از جمله مهم ‌ترین صنایع کشور می‌ توان به صنایع فلز کاری، ماشین‌ آلات، شیمیایی، وسائل نقلیه، مواد غذایی ، منسوجات و البسه، هواپیما سازی، کشتی‌ سازی، پتروشیمی، الکتریکی و … اشاره نمود. مراکز مهم اقتصادی ایتالیا در استانهای امیلیا رومنیا ، ونتو، پی مونته و لومباردیا واقع شده اند. بطور سنتی شمال ایتالیا و بخصوص شمال شرق این کشور مرکز صنعت ایتالیا است. توریسم ، تجارت و خدمات از مهمترین فعالیتهای اقتصادی در این کشورمیباشند. اهمیت بخش خدمات در حدی است که حدود 68 درصد افراد شاغل وبیش از 5 میلیون شرکت کوچک و متوسط در این بخش مشغول به کار می باشند. این کشور همچنین در صنعت مد پیشرو بوده و با برندهای معروفی همچون پرادا، گوچی، آرمانیو …شناخته می شود. ازگندم، جو، سیب‌ زمینی، چغندر قند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو نیز مهم ترین محصولات کشاورزی و دامپروری این کشور را تشکیل می ‌دهند.

 

سبک زندگی

ایتالیا،کشور چکمه ای شکل واقع در جنوب اروپا به معماری بی‌نظیر، فرهنگ غذایی غنی و سبک زندگی پرزرق و برقش شهرت دارد. ایتالیا، کشور لذیذ ترین غذاهای دنیا، سرزمین‌های سرسبز، قایق های شناور در کانال های ونیز و زیباترین و باشکوه ترین بناهای تاریخی جهان است؛ کشور بزرگی که تاریخی ریشه‌دار و غنی دارد و همین مسئله موجب تنوع فرهنگی در این کشور شده است. ايتاليايي ها بسيار اجتماعي و خونگرم هستند. هرچند در برخوردهاي شخصي، تا زماني كه با شما آشنايي پيدا نكرده اند، كمي رسمي جلوه ميكنند. مردم ایتالیا همانقدر كه به غذا اهميت ميدهند، براي شيك پوشي نيز ارزش قائلند. سبک لباس پوشیدن در ایتالیا برخلاف بسیاری از کشورها، معمولا رسمی و مطابق مد روز است. ایتالیایی‌ها به این مشهور هستند که در هر موقعیتی، لباس مناسب آن شرایط را می‌پوشند. در ایتالیا گفتگو یک نوع هنر است و شما همواره مردم را در سنین مختلف می بینید که در حال بحث و مناظره راجع به مسائل مختلف هستند. این کشور زیبا به سرعت در حال پیشرفت در کلیه زمینه های صنعتی،علمی و … می باشد و جالب اینجاست که بدانید 98 درصد مردم این کشور دارای سواد و تحصیلات هستند و برای افراد کهن سال و بازنشسته حقوق و مزایا بهتری نسبت به دیگر کشور های اروپایی وجود دارد. نکته ای بسیار قابل توجه در مورد این کشور , وجود دارد که در بخش شمال ، فرهنگ مردم ایتالیا بدلیل نزدیکی به کشورهای اروپایی مدرن تر از جمله فرانسه، از لحاظ تکنولوژی و سبک زندگی مدرن تر و پیشرفته تر است و در بخش جنوبی مردمانش زندگی سنتی تری دارند.

فرهنگ مردم ایتالیا

 • خانواده و دید و بازدید از اهمیت زیادی برخوردار است. در شهرهای جنوبی چند خانواده در کنار هم زندگی می کنند که هم از نظر عاطفی و مالی یکدیگر را حمایت می کنند و هم مانند شبکه ای محکم هستند.
 • پوشش در ایتالیا بسیار مهم بوده و در اولویت قرار دارد همچنین نشان دهنده وضعیت و پیشینه خانوادگی فرد است.
 • سلام و احوالپرسی ها رسمی است.
 •  اولین تصویری که در ذهن ایتالیی ها از طرف مقابل ایجاد می شود بسیار مهم است پس مراقب برخوردها و رفتارتان باشید.
 • فوتبال طرفداران بسیاری در این کشور دارد. پس از آن راگبی و والیبال پرطرفدار هستند.
 • هر منطقه با توجه به نوع غذایی که در آن منطقه بیشتر یافت می شود سبک آشپزی مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال اکثرا غذاهای دریایی در مناطق ساحلی طبخ می شوند. در شهرهای مرکزی روغن زیتون، پنیر، پاستا و گوشت قرمز – در شهرهای جنوبی روغن زیتون، سس گوجه و مرکبات – در شهرهای شمالی برنج، ریزاتو و سس خامه مورد علاقه مردم است.

رژیم غذایی ایتالیایی

رژیم غذایی کشور ایتالیا در طی سال‌های گذشته به دلیل تغییرات اجتماعی، فرهنگ غذایی گذشتگان، سفر به نقاط مختلف جهان و آشنایی با چگونگی استفاده ازانواع مختلف مواد خوراکی، شهرتی جهانی بدست‌ آورده است. عواملی نظیر تنوع مناطق مختلف جغرافیایی، تفاوت بیشمار ذائقه‌های مردم و نیز بازدیدکنندگانی که طی چند قرن اخیر، بیش از گذشته به این کشور سفر کرده‌اند، در رشد و توسعه‌ی رژیم غذایی مردم ایتالیا مهم‌ترین نقش را ایفا کرده‌اند. رژیم غذایی مردم ایتالیا، در حقیقت توصیف کننده‌ی یک اثر زیبا و در عین حال ساده‌ی هنری است که تنها از ترکیب چهار تا هشت ماده‌ی اولیه بدست می آید. در حقیقت، مردم ایتالیا علاوه بر استفاده از مواد اصلی با کیفیت و ایجاد غذاهایی لذیذ و عالی، با تکیه بر ذوق و سلیقه‌ی استادانه‌ی آشپزان خود، باعث حیرت دیگر کشورها شده اند. بخش اصلی و اساس رژیم غذایی مردم ایتالیا استفاده‌ از انواع پنیر و نوشیدنی‌های مخصوصی است که در تهیه‌ی غذا از آن‌ها بهره می‌برند. مواد و ترکیبات اصلی که در تهیه‌ی غذاهای ایتالیا وجود دارند، از تنوع و گوناگونی بسیاری برخوردار است. این ترکیبات گونه‌های مختلفی از میوه‌ها، سبزیجات، سس‌ها، انواع گوشت‌ مانند گوشت گاو، گوسفند، مرغ، ماهی و… را در بر می‌گیرد. معمولا در شمال ایتالیا، گونه‌های مختلفی از ماهی، ماهی باکالا و ماهی کد، سیب‌زمینی‌، برنج، ذرت، طیف وسیعی از سوسیس و پنیرهایی خاص و فوق العاده، مواد تشکیل دهنده‌ی غذاهای تهیه‌شده در این ناحیه است.

 

جشن ها

فستیوال قایق سواری

زمان برگزاری: اولین یکشنبه سپتامبر مکان برگزاری: ونیز مسابقه قایق رانی ونیز فستیوالی است که ونیز را به سال 1489 برمی گرداند. در این روز شهر زیبای ونیز در لباس سنتی دیدنی تر می شود! چهار مسابقه مختلف قایق رانی در این فستیوال برگزار می شود و مردم با لباس های سنتی در این رقابت ها شرکت می کنند.

کارناوال ونیز 

زمان برگزاری: ژانویه و فوریه مکان برگزاری: ونیز کارنیوال ونیز یکی از معروف ترین فستیوال های ایتالیاست. شهرت این کارنیوال به دلیل مراسم منحصر به فردی که در سطح شهر برگزار می کند می باشد. مردم شهر لباس های سنتی و رنگارنگ پوشیده و ماسک می زنند. در طول این فستیوال قایق ها در سطح شهر پخش هستند، مردم در میدان Saint Mark ماسک می زنند و در روز آخر آتش بازی برگزار می شود.

فستیوال فرش گل

در هفته دوم ماه می، هر سال فستیوال فرش گل اینفیوراتا در نزدیکی رم، ایتالیا در شهر گانزانو برپا میشود که توریستها و بازدیدکننده های زیادی را به خود جلب می کند. این جشنواره هر ساله از سال 1778 در این مکان برگزار میشود و در آن هنرمندان بسیاری نقاشیها و آثار خود را که با گل درست کرده اند، در خیابانها به نمایش می گذارند.

جشنواره نبرد پرتقال

 جشنواره نبرد پرتقال ایتالیا در واقع نوعی جنگ با استفاده از پرتقال به شمار می آید که در طول برگزاری کارناوال ایوریا در ایتالیا برگزار می شود. شهر قدیمی و باستانی ایوریا در ایتالیا با برگزاری این کارناوال آزادی خود را جشن می گیرد. شیوه برگزاری این رویداد اینگونه است که دو گروه در دو طرف مبارزه قرار می گیرند؛ یک گروه پرتاب کننده پرتقال سوار بر ارابه که از پرتاب کنندگان برگزیده ای محافظت می کنند که سوار بر ارابه های روبازی هستند که با اسب کشیده می شوند و گروه دیگر پیاده هستند.

فوتبال تاریخی

زمان برگزاری: هفته سوم ژوئن مکان برگزاری: فلورانس، توسکانا فوتبال تاریخی نوعی از فوتبال است که در قرن شانزدهم در ایتالیا شکل گرفت. هر سال در هفته سوم ژوئن، سه بازی در میدان Santa Croce انجام می شود. چهار تیم آبی، قرمز، سفید و سبز با هم بازی می کنند. هر بازی 50 دقیقه طول می کشد و بر روی ماسه بازی می شود هر تیم 27 بازیکن دارد.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

۱۷ مهر ۱۳۹۸

فرق تمکن مالی ایتالیا و یونان در چی هست و کدام یک آسانتر و بهتر هستن از نظر کارشناسان شما؟

  ۱۷ مهر ۱۳۹۸

  در تمکن مالی ایتالیا شرط حضور پررنگ وجود دارد در حالکیه در یونان اینگونه نیست. شرط لازم برای تمدید اقامت ایتالیا، خرید ملک در سال دوم است. در اقامت تمکن مالی ایتالیا، مقدار درآمدی که باید نشان بدهید در مقایسه با یونان بیشتر است. پروسه اخذ اقامت یونان کوتاه تر و آسان تر است.

۲۱ مهر ۱۳۹۸

چطوری می توانم اقامت دائم ایتالیا را بگیرم؟

  ۲۱ مهر ۱۳۹۸

  اگر ۵ سال متوالی در ایتالیا زندگی کنید، می توانید درخواست اقامت دائم بدهید.

۲۱ مهر ۱۳۹۸

آیا با تولد فرزند، می توانم اقامت ایتالیا را بگیرم؟

  ۲۱ مهر ۱۳۹۸

  در صورتی که والدین سیتیزن ایتالیا باشند، فرزند نیز به صورت اتوماتیک سیتیزن ایتالیا خواهد شد.

  ایتالیا قانون خاک ندارد یعنی اگر والدین پاسپورت نداشته باشند با تولد بچه پاسپورت ایتالیایی به فرزند تعلق نمی گیرد.

۲۱ آذر ۱۳۹۸

سلام
با گرفتن این اقامت امکان کار کردن هم وجود داره؟

  ۲۳ آذر ۱۳۹۸

  سلام

  در صورتی که اقامت تمکن مالی ایتالیا را دریافت کنید می توانید صاحب کسب و کار خود باشید و از این طریق کسب درآمد کنید ولی امکان استخدام شدن در شرکتی را ندارید.