اقامت اسلواکی

معرفی کشور اسلواکی

اسلواکی به عنوان یکی از کشورهای قاره اروپا که در بخش های میانی قاره اروپا قرار دارد مقصد جدید برای افرادی است که قصد رسیدن به اقامت اروپا دارند. مساحت این کشور ۴۹۰۳۵ کیلومتر مربع است که به عنوان صدوبیست و هفتمین کشور جهان از نظر مساحت شناخته میشود. اسلواکی سرزمینی نیمه کوهستانی است. بیشتر سطح اسلواکی با کوهستان‌ها پوشیده شده‌است و این کوه‌ها همگی جزئی از رشته‌کوه‌های بسکید و کارپات هستند. در ادامه با معرفی کشور اسلواکی با موسسه حقوقی سایرس همراه باشید.

اسلواکی، دروازه جدیدی به سوی اروپا

اسلواکی به عنوان کشوری در قاره اروپا و بخش مرکزی آن و تحت عنوان کشوری استقلال یافته در بین مردم دنیا شناخته می شود. دلیل این موضوع نیز به سال های پیش از 1993 باز میگردد که با جمهوری چک مشترک بوده و هر دو با نام کشور چکسلواکی شناخته می شدند. کشور اسلواکی امروزی با جمهوری چک و اتریش در غرب، اوکراین در شرق، مجارستان در جنوب و با لهستان در شمال همسایه است. جمعیت آن حدود ۵٫۴ میلیون نفر و پایتخت آن براتیسلاوا میباشد. مردم اسلواک به زبان اسلواک صحبت میکنند که یک زبان هندواروپایی و از خانواده زبان‌های اسلاوی است.

آشنایی با کشور اسلواکی

سال ۲۰۰۴ اسلواکی عضو اتحادیه اروپا شد و مردم اسلواکی در سال ۲۰۰۳ در یک همه‌ پرسی رای مثبت خود را برای پیوستن اسلواکی به اتحادیه اروپا به صندوق انداختند. در همان سال به پیمان ناتو پیوست و در ۲۰۰۷ به حوزه شنگن راه یافت. از آن زمان به بعد امکان اخذ اقامت اروپا در این منطقه نیز برای افراد فراهم شد.

در این کشور هرم جمعیتی به گونه ای می باشد که در آن ۸۱ درصد از مردم آن از جمع اسلواکی تباران و ۸٫۵ درصد از مردم این کشور از طایفه ی مجاری تباران و تنها دو درصد از مردم نیز از روما یا کولیان تشکیل شده اند. کشور اسلواکی از نظر دینی نیز به گونه ای می باشد که ۱۳ درصد از مردم این کشور ادعای بی دینی می کنند. ۱۰ درصد از مردم کشور اسلواکی نیز به گفته ی خود دین و مذهب خاصی را دارا نیستند. باقی مردم در این کشور تابع دین مسیحیت می باشند که بیشتر ان ها نیز پیرو شاخه کاتولیک رومی این مذهب می باشند.

درحال حاضر نیز دولتمردان کشور اسلواکی روش های متنوعی را در اختیار افراد قرار داده اند و یکی از آنها از طریق کار است و بدین ترتیب افراد می توانند به اقدام برای اخذ اقامت کارآفرینی اروپا و از طریق اسلواکی به اروپا وارد شوند.

معرفی کشور اسلواکی

بررسی آب و هوا و موقعیت جغرافیایی اسلواکی

آب و هوای اسلواک معتدل و مرطوب است. میانگین دمای سالیانه کمتر از ۵ درجه سانتیگراد است. میانگین دمای گرم‌ترین ماه کمتر از ۱۵ درجه و میانگین دمای سردترین ماه کمتر از ۵- است. در شمال، نزدیک به مرز لهستان، کوه‌های تاترای قرار دارند که از مناطق محبوب کوهنوردی و اسکی است و بسیاری از دریاچه‌ها و دره‌های خوش‌منظره کشور در این محل قرار گرفته‌است. بلندترین نقطه اسلواکی، یعنی قله گرلاخ که ۲٬۶۵۵ متر ارتفاع دارد و کوه کریوان هستند که از نمادهای اسلواکی اند.

حکومت، سیاست و فرهنگ

حکومت اسلواکی از نوع دموکراسی پارلمانی است. مردم این کشور اعضای پارلمان و رئیس جمهور را انتخاب می کنند. رئیس جمهور مسول اجرای قانون اساسی و تشکیل دولت است. همچنین روز ملی اسلواکی برابر با اول سپتامبر و تصویب قانون اساسی این کشور است. اکثر ساکنان اسلواکی، از نژاد اسلاو هستند. همچنین مجارها نیز 10 درصد از جمعیت این کشور کوچک را تشکیل داده اند. قانون اساسی این کشور حق آزادی های مدنی و دینی را تضمین کرده است. بیشتر مردم اسلواکی پیرو آیین مسیحیت کاتولیک هستند.

در کل هزینه های زندگی پایین از کشورهای اروپای غربی است. البته این نکته نیز قابل توجه است که هزینه های زندگی در مناطق مختلف با هم متفاوت است. نکته قابل توجه در رابطه با کسب و کار در این کشور آن است که؛ از نقاط قوت عضویت در اتحادیه اروپا؛ امکان جابه جایی نیروی کار در داخل این محدوده می باشد. این بدان معناست که شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا می توانند با شرایط یکسان در کشور دیگری که عضو اتحادیه اروپا است به راحتی و با توجه به برخی شرایط و قوانین کار کنند. نمونه از هزینه های رایج زندگی در اسلواکی را در جدول زیر می توانید مشاهده کنید:

اقلام هزینه ها
رستوران ارزان قیمت 5.00 € (یورو)
غذا برای دو نفر رستوران متوسط 25.00 € (یورو)
آب (بطری 0.33 لیتر) 0.99 € (یورو)
شیر (1 لیتر) 0.68 € (یورو)
برنج (1 کیلوگرم) 1.08 € (یورو)
پنیر (1 کیلوگرم) 7.29 € (یورو)
سیب (1 کیلوگرم) 1.46 € (یورو)
پرتقال (1 کیلوگرم) 1.44 € (یورو)
پیاز (1 کیلو گرم) 0.71 € (یورو)
حمل و نقل هزینه ها
تاکسی برای مسیر مستقیم 3 € (یورو)
بلیط حمل و نقل همگانی 0.50 € (یورو)
تاکسی برای هر کیلومتر 0.80 € (یورو)

شما می‌توانید وضعیت زندگی در اسلواکی و پایتخت آن را اینگونه تجسم کنید؛ شهری با هوای تمیز، بافت اروپایی و مدرن، معماری تاریخی، مجسمه‌های با عظمت، خیابان‌های عریض و سنگفرش شده، کافی شاپ‌های خاص، عبور رودخانه‌ها از وسط شهر، مراکز خرید بزرگ و… . اما همه اینها را که کنار بگذارید، بارزترین ویژگی اسلواکی، مردم این کشور است. مردمی که بسیار مهربان و دارای فرهنگی غنی هستند. شادی و حال و هوای خوب در این کشور روح شما را تازه می‌کند.

بررسی اقتصاد اسلواکی

در بررسی اقتصاد کشور اسلواکی باید چنین گفت که تولید ناخالص داخلی این کشور در حدود 6.107 میلیارد دلار است و نیروی کاری با تعدادی بالغ بر 2.5 میلیون نفر دارد. نرخ تورم در این کشور نیز به عنوان یکی از مهمترین عوامل اثرگذار در وضعیت رفاهی و زندگی افراد در حدود 7.2 درصد است و کمتر از 20 درصد مردم این کشور در محدوده خط فقر زندگی می کنند!

اقتصاد اسلواکی چگونه است؟

در ادامه نیز باید چنین توضیح داد که حجم اعظم اقتصاد کشور اسلواکی به کشور آلمان وابسته است. از نظر منابع طبیعی نیز دارای منابعی مهم شامل زغال سنگ، اوره اهن، مس و منگنز است. فراورده ‌های کشاورزی اسلواکی  نیز جو، سیب زمینی، چغندرقند، رازک  میوه، احشام و خوک، و تولیدات جنگلی است.

اوضاع اقتصادی مطلوب برای سرمایه گذاران در اسلواکی

محصولات صادراتی این کشور شامل ماشین ‌آلات و تجهیزات الکترونیک، وسایل نقلیه، مواد فلزی، مواد شیمیایی و معدنی و مواد پلاستیکی است که به کشورهای آلمان، جمهوری چک، روسیه، مجارستان، اتریش، لهستان و ایتالیا صادر می ‌شود.

در سالهای اخیر اسلواکی سیاست جذب سرمایه گذاران خارجی را پیش گرفته است.برای این سرمایه گذاران نیز، اسلواکی کشور مناسبی می باشد چرا که دستمزد کارگران پایین بوده و نیروهای مشغول به کار تحصیل کرده هستند.

علاوه بر این موارد، مالیات ها نیز پایین می باشند. براساس آمارهای به دست آماده در حیطه ی رتبه های اقتصادی، این کشور در بازه ی 1 تا 190، برای شروع و تاسیس شرکت، رتبه ی 33، برای شروع یک فعالیت تجاری، رتبه ی 24 و برای مجوز ساخت و ساز رتبه ی 30 را دارا می باشد.

تاثیر توریسم در اسلواکی

تاثیر توریسم در اقتصاد اسلواکی

گردشگرانی که به این کشور سفر می کنند، می توانند از چشم اندازهای زیبا، کوه ها، غارها، بناهای قرون وسطایی، چشمه های اب گرم و پیست های اسکی لذت ببرند. جاذبه های توریستی منحصر به فرد و دسترسی آسان به این کشور از جمله دلایلی هستند که توریستهای بسیاری به این کشور جذب می شوند تا جایی که در سال 2016 بیش از 4.6 میلیون توریست به این کشور سفر کرده اند.

براتسویلا و کوه های تاترا از جذاب ترین مقاصد توریستی این کشور به حساب می ایند. کوه نوردی، اسکی، قایق سواری، پیاده روی در پارک های ملی اسلواکی، زیبایی های براتسویلا ، فرهنگ و مهمان نوازی مردم توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند. اسلواکی ترکیبی از مناظر فوق العاده زیبا و زندگی مدرن شهری است که تجربه ای به یاد ماندنی برای هر توریستی است.

حمل و نقل در اسلواکی

اسلواکی در حمل و نقل درون شهری امکان اسفتاده از اتوبوس، تراموا یا واگن برقی و تاکسی را فراهم کرده است. سیستم حمل و نقل عمومی اسلواکی از ساعت 4 صبح تا 12 شب فعال است. تمامی فعالیت های سیستم حمل و نقل به صورت مرتب چک می شود. سیستم حمل و نقل در اسلواکی به نسبت سایر کشورها قیمت مناسبی دارد.

حمل و نقل در اسلواکی

بهداشت و درمان در اسلواکی

در کشور اسلواکی داشتن بیمه درمانی اجباری است. توریست های نیز باید بیمه درمان موقت اسلواکی را دریافت کنند. بسیاری از خدمات درمانی در کشور اسلواکی با استفاده از بیمه درمان ارزان و در بسیاری از موارد رایگان انجام می شود. سیستم بهداشتی اسلواکی نیز کیفیت قابل قبولی را ارائه می دهد.

سیستم آموزشی در دوران تحصیل مربوط به مدرسه 13 سال تحصیلی می باشد که 9 سال اول آن در دبستان و 4 سال آخر آن در دبیرستان می باشد. برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و عالی، امکان حضور در موسسات دولتی، حکومتی و خصوصی وجود دارد. آن عده از افرادی که اقامت جمهوری اسلواکی و یا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را دارا باشند، هزینه ی تحصیلات عالی برای آن ها به صورت مجانی، ولی برای سایر افراد این هزینه ها بین 2500 تا 6500 دلار آمریکا متغیر است.

آشنایی با سیستم آموزشی اسلواکی

سیستم آموزشی در دوران تحصیل مربوط به مدرسه 13 سال تحصیلی می باشد که 9 سال اول آن در دبستان و 4 سال آخر آن در دبیرستان می باشد. برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و عالی، امکان حضور در موسسات دولتی، حکومتی و خصوصی وجود دارد. آن عده از افرادی که اقامت جمهوری اسلواکی و یا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را دارا باشند، هزینه ی تحصیلات عالی برای آن ها به صورت مجانی، ولی برای سایر افراد این هزینه ها بین 2500 تا 6500 دلار آمریکا متغیر است.

بهترین دانشگاه اسلواکی

بهترین دانشگاه اسلواکی چه نام دارد؟

“دانشگاه کمنسکی” در پایتخت رتبه ی اول را در بین دانشگا های این کشور دارا است. بعد از آن در جایگاه دوم “دانشگاه صنعتی اسلواک” در همان شهر و “دانشگاه صنعتی کوشیتسه” در شهر “کوشیتسه”، که دومین شهر پرجمعیت جمهوری اسلواکی است، جایگاه سوم را دارد.

برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور اسلواکی نیاز است که حتماً مدرک کارشناسی ارشد معتبر داشته باشید و معدل شما یکی از بخش های مهم برای پذیرش محسوب می شود. مسلما هرچه معدل شما بیشتر باشد شانس قبولی بیشتری دارید.

امکان کار و تحصیل در اسلواکی وجود دارد؟

به طور کلی طول تحصیل برای دکترا در اسلواکی 3 الی 4 سال طول می کشد. در این مدت افراد از دانشگاه حقوق دریافت کرده و اجازه کار بیش از 30 ساعت دارند. برای ورودی به مقطع دکترا در اسلواکی شرایط سنی مشخصی وجود ندارد. شما برای مقطع لیسانس می توانید به سادگی به زبان انگلیسی تحصیل کنید، کشور اسلواکی یکی از کشورهای ارزان قیمت برای تحصیل است.

کار و تحصیل در اسلواکی

مدرک تحصیلی این کشور در تمام دنیا اعتبار دارد و با تحصیل در کشور اسلواکی می توانید در اروپا و آمریکا مشغول به کار شوید. همچنین امکان بازگشت به ایران پس از یک دوره تحصیلی نیز وجود دارد. یکی از بورسیه های تحصیلی در کشور اسلواکی که به زبان اسلواکی بوده و نیاز به مدرک زبان انگلیسی نباشد SLOVAK GOVERNMENT  نامیده می شود که در دانشگاه های مختلف این کشور گزارش شده است.

معماری های برجسته از دوران رنسانس، غارهای های دیدنی و کوهستان های برفی عمده ترین جاذبه های گردشگری اسلواکی را تشکیل داده اند. در ادامه نگاهی به جذاب ترین جاذبه های گردشگری اسلواکی داریم:

لیپتوف، جواهر برقی اسلواکی

لیپتوف را باید جواهر برفی کشور اسلواکی دانست. این منطقه بزرگترین پیست اسکلی در اسلواکی است. انجام ورزش های زمستانی یکی از تفریحات همیشگی اهالی اسلواکی است. از طرف دیگر در نزدیکی این منطقه، پارک آبی تاترالاندیا واقع شده است که بزرگ ترین پارک آبی اروپای مرکزی است. همچنین این منطقه شامل چندین چشمه آب معدنی است که خاصیت درمانی نیز دارد. از دیگر جذابیت های منطقه باید به وجود روستاهای تاریخی اشاره کنیم.

ورزش های برفی در اسلواکی

 غارهای کارست اسلواکی، قدیمی ترین غار اسلواکی

منطقه کارست یکی از مناطق جذاب و دیدنی اسلواکی است که غارهای زیادی را در دل خود جای داده است. غار آراگونیت اوکتینسکا ودومیکا از معروف ترین غارهای دنیا هستند. جالب است بدانید در دل غار دومیکا  رودخانه ای به نام استیکس وجود دارد. یونانی های باستان معتقد بودند این رودخانه به دنیای مردگان منتهی می شود.

پارک ملی اسلواکی

پارک ملی اسلواکی

پارک ملی اسلواکی یکی دیگر از جذابیت های این کشور دوست داشتنی است. این پارک گونه های گیاهی زیادی را در خود جای داده است. بسیاری از گردشگران به این پارک زیبا سفر می کنند. پیاده روی، دوچرخه سواری و عکاسی از جمله رایج ترین کارهایی است که می توان در پارک ملی اسلواکی انجام داد.

اسلواکی کشوری صنعتی است که بخش خدمات آن در حال توسعه است. امنیت اجتماعی در این کشور بسیار بالا است. با توجه به شاخص صلح جهانی، اسلواکی بیست و چهامین کشور امن جهان است. مردم این کشور آرام، همدل، مهمان نواز و خونگرم هستند. استانداردهای زندگی در این کشور به سرعت در حال رشد است حتی در برخی مناطق بالاتر از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا است.

تنوع غذایی جذاب اسلواکی

همراه با جاذبه‌های گردشگری بسیاری که این کشور دارد گردشگران با چشیدن طعم غذاها و نوشیدنی‌های این کشور که ترکیبی از فرهنگ غذایی کشورهای همسایه است لذت سفر خود را دو چندان می‌‌کنند. وعده‌های غذایی گوناگون و خوشمزه اسلواکی علاوه بر اینکه در رستوران‌ها طبخ می‌شود به صورت خانگی و به شکل سنتی نیز سرو می‌شود.

زندگی در اسلواکی

پایه اساسی مواد غذایی آنان ریشه در روستاها و سنت آنان دارد و با کیفیت‌ترین محصولات گوشتی، لبنی و سبزیجات را شامل می‌شود. همانند بسیاری از غذاهای اروپایی سبک رژیم غذایی آنان بسیار سنگین و دلپذیر است و از 5 وعده تشکیل شده که شامل سیب‌زمینی، پنیر، انواع کوفته‌ها، نان و کره‌های حیوانی است. کلم در بسیاری از وعده‌های غذایی آنان به چشم می‌خورد و تنوع میوه‌ها نظیر سیب، موز، هلو،‌ زردآلو، گیلاس، آلو، انگور، پرتقال، کیوی به شکل هوس‌برانگیزی در انواع دسرها وجود دارد.

یکی از غذاهای ملی کشور اسلواکی غذای Bryndzové halušky است. این غذای مقوی ترکیبی از تکه‌های آب‌پز شده خمیر سیب‌زمینی به همراه پنیر مخصوص گوسفندی (bryndza) است که بعد از پخت روی آن ‌را با سبزی‌های معطر و کمی گوشت تفت داده شده، تزیین و سرو می‌کنند.

موسسه حقوقی سایرس، معتبرترین موسسه حقوقی در زمینه اقامت اروپا و ویزای دائم اروپا است. سایرس امکان دریافت اقامت تمکن مالی، اقامت کارآفرینی و سرمایه گذاری در اسلواکی را فراهم کرده است. در ادامه نگاهی کوتاه به انواع شیوه های اخذ اقامت اسلواکی داریم:

اقامت تمکن مالی اسلواکی

اقامت تمکن مالی یکی از رایج ترین شیوه های اخذ اقامت اروپا است. در این شیوه متقاضی باید با اثبات تکمن مالی در کشور خود از طریق اسناد بانکی و مالی، امکان دریافت ویزای موقت اسلواکی را پیدا می کند. پس از گذشت مدت زمان قانونی امکان دریافت اقامت دائمی نیز وجود دارد.

تمکن مالی اسلواکی

اقامت کارآفرینی اسلواکی

یکی دیگر از شیوه های اخذ اقامت اسلواکی، اقامت کارآفرینی است. در این شیوه متقاضی می تواند با ارائه یک طرح و ایده کارآفرینی و دفاع از آن ویزای موقت و سپس دائم اسلواکی را به دست آورد.

اقامت سرمایه گذاری اسلواکی

در شیوه اقامت از طریق سرمایه گذاری، متقاضی دریافت اقامت می تواند از طریق سرمایه گذاری مانند ثبت شرکت، ثبت شعبه یا راه اندازی کسب و کار در اسلواکی اقامت این کشور اروپایی را به دست آورد.

اقامت اسلواکی با موسسه حقوقی سایرس

موسسه حقوقی سایرس، همراه شما در دریافت اقامت اسلواکی

موسسه حقوقی سایرس با بیش از 15 سال سابقه در زمینه دریافت ویزای اروپا امکان اخذ ویزای اسلواکی را فراهم کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت اقامت اسلواکی می توانید با شماره ی 25741-021در  تماس حاصل کنید. همکاران ما پاسخگوی تمامی سولات و ابهامات شما هستند.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

10 ژانویه 2020

سلام
خسته نباشید
میخواستم بدونم حوزه فعالیت های که میتونیم تو این کشور داشته باشیم و موفق باشن چی هستش و همچنین اینکه اگر در ایران شرکتی داشته باشیم میتونیم از این شرکت هم برای انجام پروسه استفاده کرد یا خیر؟

  15 فوریه 2020

  سلام

  حوزه هایی که در اسلواکی برای سرمایه گذاری مناسب هستند عبارتند از: توریسم، کشاورزی، جنگلداری، املاک و مستغلات، داروسازی، مواد شیمیایی، خودروسازی، الکترونیک، IT- ITC

30 جولای 2020

سلام وقت بخیر، خسته نباشید بابت مقاله خوبتون. یک سوال داشتم با ثبت شرکت میشه اعضای خانواده رو هم به اسلواکی منتقل کرد؟

  4 آگوست 2020

  سلام وقت بخیر
  بله امکان انتقال اعضای درجه یک با ویزای کارآفرینی به اسلواکی وجود دارد.

5 آگوست 2020

سلام وقت بخیر
چقدر طول میکشه که اقامت دائم اسلواکی را بگیریم؟

  6 آگوست 2020

  سلام وقت بخیر دوست گرامی
  معمولا در اکثر کشور پس از گذشت ۵ سال امکان دریافت اقامت دائم وجود دارد. در اسلواکی هم می توان پس از ۵ سال اقامت این کشور را به دست آورد.

11 آگوست 2020

سلام وقت بخیر
ثبت شعبه در اروپا هم جز اقامت کارآفرینی حساب میشه؟ و اینکه به نظرتون اسلواکی کشور مناسبیه برای کار و تجارت؟

  11 آگوست 2020

  سلام وقت بخیر
  بله، ثبت شعبه هم جز اقامت کارآفرینی محسوب می شود. پیشنهاد می کنیم برای مشورت بهتر با شماره های اعلام شده در سایت تماس حاصل کنید تا همکاران ما اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهند.

11 آگوست 2020

سلام وقت بخیر
در چه زمینه هایی میشه شرکت را ثبت کرد؟ آیا یک شرکت خدماتی آی تی امکان حضور در اسلواکی رو داره؟

  11 آگوست 2020

  سلام وقت بخیر
  در اکثر زمینه ها امکان ثبت شرکت وجود دارد. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های اعلام شده در سایت تماس حاصل کنید.

11 آگوست 2020

سلام وقت بخیر
آیا در اقامت کارآفرینی اسلواکی حتما باید در این کشور حضور داشته باشیم؟

  11 آگوست 2020

  سلام دوست گرامی
  بله همان طور که در مقاله توضیح داده شده در اقامت کارآفرینی باید در کشور اسلواکی حضور داشته باشیم.