اقامت کشور ایتالیا

معرفی کشور ایتالیا

کشور ایتالیا در سال های اخیر تبدیل به یکی از بهترین مقاصد ممکن در دنیا برای اخذ اقامت اروپا شده است و هرساله افراد بسیاری از نقاط مختلف دنیا برای اخذ اقامت در این کشور اقدام می کنند. در ادامه با معرفی کامل کشور ایتالیا با موسسه حقوقی سایرس همراه باشید.

آشنایی با سرزمین گاوها!

ایتالیا از ریشه یونانی ایتالوس به معنی گوساله می‌آید. ایتالیا به معنای سرزمین گاوها است چرا که قبایل جنوبی ایتالیا، گاو نر را نماد خود می‌دانستند و نام ایتالیا نیز از همین جا نشأت می‌گیرد. کشور ایتالیا در جنوب اروپا واقع شده است. این کشور متشکل از دو جزیره سیسیل و ساردنیا در دریای مدیترانه و شبه‌جزیره ایتالیا می‌باشد. ایتالیا جزء هشت کشور صنعتی دنیا و کشوری توسعه یافته است.

نقشه کشور ایتالیا به خاطر شبیه بودن به چکمه معروف است. ایتالیا با کشورهای اتریش، فرانسه، واتیکان (واتیکان در داخل شهر رم پایتخت ایتالیا قرار دارد)، سان مارینو (کشور سان مارینو در شمال خاک ایتالیا و در دل ایالت امیلیا رومانیا قرار دارد)، اسلوونی و سوئیس مرز مشترک دارد. جمعیت ایتالیا ۶۰ میلیون و ششصد هزار نفر است و دین ۹۱٫۶ درصد مردم آن مسیحیت است. درحال حاضر نیز ایتالیا از جمله کشور های مهاجر پذیر است و امکان اخذ اقامت تمکن مالی اروپا در آن فراهم است.

معرفی ایتالیا

پایتخت کشور ایتالیا رُم می باشد که پرجمعیت‌ترین و بزرگترین شهر ایتالیا با دو میلیون و ششصد هزار سکنه و همچنین مرکز ناحیه لاتزیو است. از طرفی رم وسیع‌ترین شهرداری ایتالیا را دارد. رم برای سده‌های پیاپی به عنوان پایتخت امپراتوری روم و اقامتگاه پاپ و از مراکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بود.

از شهرهای مهم و پرجمعیت ایتالیا می‌توان به میلان، تورنیو، جنوا، پالرمو، فلورانس و کاتانیا و دولت شهرهای واتیکان و سن مارینو اشاره کرد. زبان ایتالیایی از شاخه‌های زبان لاتین است و به دیگر زبانهای نزدیک به زبان لاتین مانند فرانسوی، اسپانیایی، رومانیایی و پرتغالی شباهت های بسیاری دارد. در میان زبان های لاتین، زبان ایتالیایی نزدیک‌ترین زبان به زبان لاتین است، زیرا بیشترین واژگان مشترک با آن را دارد.

امروزه ایتالیا کشوری توسعه یافته است و جزو هشت کشور صنعتی محسوب می شود. از جمله مهم ‌ترین صنایع کشور می‌ توان به صنایع فلز کاری، ماشین‌ آلات، شیمیایی، وسائل نقلیه، مواد غذایی ، منسوجات و البسه، هواپیما سازی، کشتی‌ سازی، پتروشیمی، الکتریکی و … اشاره نمود. مراکز مهم اقتصادی ایتالیا در استانهای امیلیا رومنیا ، ونتو، پی مونته و لومباردیا واقع شده اند. بطور سنتی شمال ایتالیا و بخصوص شمال شرق این کشور مرکز صنعت ایتالیا است. درحال حاضر نیز بهترین راه برای اخذ اقامت ایتالیا اقدام به دریافت تمکن مالی ایتالیا است.

توریسم ، تجارت و خدمات از مهمترین فعالیتهای اقتصادی در این کشورمیباشند. اهمیت بخش خدمات در حدی است که حدود 68 درصد افراد شاغل وبیش از 5 میلیون شرکت کوچک و متوسط در این بخش مشغول به کار می باشند. این کشور همچنین در صنعت مد پیشرو بوده و با برندهای معروفی همچون پرادا، گوچی، آرمانیو …شناخته می شود. ازگندم، جو، سیب‌ زمینی، چغندر قند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو نیز مهم ترین محصولات کشاورزی و دامپروری این کشور را تشکیل می ‌دهند.

توریسم در ایتالیا

تاثیر توریسم در اقتصاد ایتالیا

صنعت گردشگری یکی از مهم‌ ترین منابع اقتصادی ایتالیا به شمار می رود بطوریکه حدود 5.5% از تولید داخلی کشور را به خود اختصاص داده‌ است تا جایی که ارزش بالاتری از کل تولید بخش کشاورزی ایتالیا را از آن خود نموده است. رم ، فلورانس ، ونیز ، میلان مهمترین شهرهای توریستی ایتالیا هستند.

عواملی که باعث پیشرفت صنعت گردشگری شده است ، نزدیکی این کشور به کشورهای صنعتی مرکز و شمال غرب قاره اروپا و همکاری های اقتصادی این کشور با دیگر قاره‌ها می باشد. تنوع فرهنگی ای که در ایتالیا وجود دارد و نه تنها در گویش آنها بلکه در سبک آشپزی، هنر و معماری، شیوه لباس و … مردم ایتالیا به وضوح دیده می شود.

ایتالیا در واقع فرهنگش نیز قطب گردشگری است! و همه این ها جایگاه صنعت گردشگری در ایتالیا را پر رنگ تر می نماید. برای شناخت کشور ایتالیا تنها بازدید شهرهای معروف توریستی آن کافی نمی باشد، بلکه باید دنیای رنگارنگ به اصطلاح ایتالیای کوچک را که غنی از زیبایی‌های طبیعی و هنری است را با عمقی دیگر سیاحت نمود.

ایتالیا،کشور چکمه ای شکل واقع در جنوب اروپا به معماری بی‌نظیر، فرهنگ غذایی غنی و سبک زندگی پرزرق و برقش شهرت دارد. ایتالیا، کشور لذیذ ترین غذاهای دنیا، سرزمین‌های سرسبز، قایق های شناور در کانال های ونیز و زیباترین و باشکوه ترین بناهای تاریخی جهان است؛ کشور بزرگی که تاریخی ریشه‌دار و غنی دارد و همین مسئله موجب تنوع فرهنگی در این کشور شده است.

ايتاليايي ها بسيار اجتماعي و خونگرم هستند. هرچند در برخوردهاي شخصي، تا زماني كه با شما آشنايي پيدا نكرده اند، كمي رسمي جلوه ميكنند. مردم ایتالیا همانقدر كه به غذا اهميت ميدهند، براي شيك پوشي نيز ارزش قائلند. سبک لباس پوشیدن در ایتالیا برخلاف بسیاری از کشورها، معمولا رسمی و مطابق مد روز است.

ایتالیایی‌ها به این مشهور هستند که در هر موقعیتی، لباس مناسب آن شرایط را می‌پوشند. در ایتالیا گفتگو یک نوع هنر است و شما همواره مردم را در سنین مختلف می بینید که در حال بحث و مناظره راجع به مسائل مختلف هستند. این کشور زیبا به سرعت در حال پیشرفت در کلیه زمینه های صنعتی،علمی و … می باشد و جالب اینجاست که بدانید 98 درصد مردم این کشور دارای سواد و تحصیلات هستند و برای افراد کهن سال و بازنشسته حقوق و مزایا بهتری نسبت به دیگر کشور های اروپایی وجود دارد.

جاذبه های توریستی ایتالیا

نکته ای بسیار قابل توجه در مورد این کشور , وجود دارد که در بخش شمال ، فرهنگ مردم ایتالیا بدلیل نزدیکی به کشورهای اروپایی مدرن تر از جمله فرانسه، از لحاظ تکنولوژی و سبک زندگی مدرن تر و پیشرفته تر است و در بخش جنوبی مردمانش زندگی سنتی تری دارند. فرهنگ مردم ایتالیا در یک بررسی کلی را چنین می توان معرفی کرد:

 • خانواده و دید و بازدید از اهمیت زیادی برخوردار است. در شهرهای جنوبی چند خانواده در کنار هم زندگی می کنند که هم از نظر عاطفی و مالی یکدیگر را حمایت می کنند و هم مانند شبکه ای محکم هستند.
 • پوشش در ایتالیا بسیار مهم بوده و در اولویت قرار دارد همچنین نشان دهنده وضعیت و پیشینه خانوادگی فرد است.
 • سلام و احوالپرسی ها رسمی است.
 •  اولین تصویری که در ذهن ایتالیی ها از طرف مقابل ایجاد می شود بسیار مهم است پس مراقب برخوردها و رفتارتان باشید.
 • فوتبال طرفداران بسیاری در این کشور دارد. پس از آن راگبی و والیبال پرطرفدار هستند.
 • هر منطقه با توجه به نوع غذایی که در آن منطقه بیشتر یافت می شود سبک آشپزی مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال اکثرا غذاهای دریایی در مناطق ساحلی طبخ می شوند. در شهرهای مرکزی روغن زیتون، پنیر، پاستا و گوشت قرمز – در شهرهای جنوبی روغن زیتون، سس گوجه و مرکبات – در شهرهای شمالی برنج، ریزاتو و سس خامه مورد علاقه مردم است.

بررسی جشن های فرهنگی و فستیوال های ایتالیا

فستیوال قایق سواری: اولین یکشنبه سپتامبر ونیز مکانی برای مسابقه قایق رانی ونیز فستیوالی است که ونیز را به سال 1489 برمی گرداند. در این روز شهر زیبای ونیز در لباس سنتی دیدنی تر می شود! چهار مسابقه مختلف قایق رانی در این فستیوال برگزار می شود و مردم با لباس های سنتی در این رقابت ها شرکت می کنند.

کارناوال ونیز: کارنیوال ونیز یکی از معروف ترین فستیوال های ایتالیاست. شهرت این کارنیوال به دلیل مراسم منحصر به فردی که در سطح شهر برگزار می کند می باشد. مردم شهر لباس های سنتی و رنگارنگ پوشیده و ماسک می زنند. در طول این فستیوال قایق ها در سطح شهر پخش هستند، مردم در میدان Saint Mark ماسک می زنند و در روز آخر آتش بازی برگزار می شود.

فستیوال فرش گل: در هفته دوم ماه می، هر سال فستیوال فرش گل اینفیوراتا در نزدیکی رم، ایتالیا در شهر گانزانو برپا میشود که توریستها و بازدیدکننده های زیادی را به خود جلب می کند. این جشنواره هر ساله از سال 1778 در این مکان برگزار میشود و در آن هنرمندان بسیاری نقاشیها و آثار خود را که با گل درست کرده اند، در خیابانها به نمایش می گذارند.

مکان های دیدنی ایتالیا

جشنواره نبرد پرتقال:  جشنواره نبرد پرتقال ایتالیا در واقع نوعی جنگ با استفاده از پرتقال به شمار می آید که در طول برگزاری کارناوال ایوریا در ایتالیا برگزار می شود. شهر قدیمی و باستانی ایوریا در ایتالیا با برگزاری این کارناوال آزادی خود را جشن می گیرد. شیوه برگزاری این رویداد اینگونه است که دو گروه در دو طرف مبارزه قرار می گیرند؛ یک گروه پرتاب کننده پرتقال سوار بر ارابه که از پرتاب کنندگان برگزیده ای محافظت می کنند که سوار بر ارابه های روبازی هستند که با اسب کشیده می شوند و گروه دیگر پیاده هستند.

فوتبال تاریخی: توسکانا فوتبال تاریخی نوعی از فوتبال است که در قرن شانزدهم در ایتالیا شکل گرفت. هر سال در هفته سوم ژوئن، سه بازی در میدان Santa Croce انجام می شود. چهار تیم آبی، قرمز، سفید و سبز با هم بازی می کنند. هر بازی 50 دقیقه طول می کشد و بر روی ماسه بازی می شود هر تیم 27 بازیکن دارد.

سیستم تحصیل در کشور ایتالیا از سن ۶ تا ۱۶ سالگی به صورت اجباری است. هم چنین دوره های غیر اجباری نیز برای کودکان بین ۵ ماه تا ۳ سال به نام مهدکودک یا  Nursery Schoolو برای کودکان ۳ تا ۵ سال  به نام  Pre-school وجود دارد.

 1. مقطع ابتدائی (Primary Education ): تحصیل مقطع ابتدائی در کشور ایتالیا از سن ۶ سالگی به صورت رسمی آغاز شده و اجباری است . به طور کلی در مقطع ابتدائی ، کودکان خواندن و نوشتن را خواهند آموخت و با طیف وسیعی از موضوعات شامل ریاضیات ، جغرافیا ، زبان ایتالیایی ، انگلیسی و علوم آشنا خواهند شد. در این دوره هم چنین دروسی نظیر موسیقی ، علوم کامپیوتر و مطالعات اجتماعی نیز به کودکان آموزش داده خواهد شد.
 2. دوره راهنمایی (Lower Secondary School): تمام دانش آموزان در بازه سنی ۱۱ تا ۱۴ سال می بایست در دوره راهنمایی تحصیل کنند. دانش آموزان در این دوره حداقل بایستی ۳۰ ساعت در هفته دروس رسمی خود را بگذرانند. این درحالی است که بسیاری از مدارس فعالیت های فوق برنامه ای در بعد ازظهرها ارائه می دهند که عموما این کلاس های فوق برنامه در حوزه کامپیوتر ، موسیقی و فعالیت های ورزشی خواهند بود.
 3. دوره دبیرستان (Upper secondary school): در ایتالیا دو دسته از دبیرستان ها وجود دارد: The Liceo) like a British grammar school) که ماهیت آکادمیک دارد و Istituto که فنی و حرفه ای محسوب می شود. در دو سال ابتدائی این دوره ، تمام دانش آموزان در یک سیستم درسی ملی ، دروسی مانند زبان ایتالیایی و ادبیات ، علوم ، ریاضیات ، زبان خارجی ، دینی ، جغرافیا ، تاریخ ، مطالعات اجتماعی و تربیت بدنی را خواهند گذراند. همچنین در سال سوم از تحصیل ، دانش آموزان دروس اختصاصی که Indirizzi نامیده می شوند، خواهند گذراند.

تحصیل در مقاطع دانشگاهی در کشور ایتالیا

تحصیل در مقطع کارشناسی (Laurea) در کشور ایتالیا ، یکی از گزینه های ادامه تحصیل در این کشور است. با توجه به مزایای مختلف تحصیلی در مقطع کارشناسی که کشور ایتالیا ارائه می دهد ، نظیر تحصیل در دانشگاه های معتبر و مورد تائید وزارت علوم ایران ، و همچنین زندگی در کشوری که استانداردهای رفاهی مناسبی دارد ، موجب شده است تا دانشگاه های کشور ایتالیا در سال های اخیر مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گیرد.

تحصیل در ایتالیا

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی کشور ایتالیا چیست؟ به طور کلی ، مزایای تحصیل در دروه کارشناسی در دانشگاه های ایتالیا را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود.

 • تحصیل در دانشگاه های معتبر مورد تائید وزارت علوم ایران
 • زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی
 • امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • زندگی در کشوری با فرهنگ غنی و جاذبه های تاریخی و تفریحی فراوان
 • معمولاً دوره کارشناسی در کشور ایتالیا ۳ سال به طول می انجامد
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا

بهترین مزیت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد کشور ایتالیا نیز تحصیل با شهریه ای معقول است. کشور ایتالیا به عنوان یکی از اعضای اصلی جامعه علمی اتحادیه اروپا ، لینک های ارتباطی بسیار خوبی با دانشگاه های اروپائی و سایر دانشگاه های دنیا دارند و امکان استفاده از فرصت مطالعاتی نیز در اختیار شما قرار می گیرد.

معمولاً دوره کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا  ۲ سال و ۴ ترم به طول می انجامد و شامل ۱۲۰ ECT است. دانشجو در طول دوره کارشناسی ارشد در کلاس های مختلف شرکت خواهد کرد. علاوه بر این ، او می بایست پایان نامه نیز ارائه نماید ارزیابی پایان نامه های کارشناسی ارش  بر پایه کیفیت پایان نامه ای انجام است که در پایان دوره دانشجو ارائه می دهد.

دانشگاه در ایتالیا

هزینه تحصیل و بورسیه در ایتالیا چقدر است؟

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود. طبیعی است که شهریه دوره های که به زبان انگلیسی برگزار می شوند ، بالاتر از دوره هایی است که در آن زبان تدریس ایتالیایی است. اکثر دانشگاه های ایتالیا یک حداقل شهریه برای ثبت نام و یک حداکثر شهریه دارند.

شهریه دانشگاه های خصوصی به مراتب بیشتر از شهریه دانشگاه های دولتی است. به طور کلی ، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در مقطع ارشد در دوره های انگلیسی زبان دانشگاه های خصوصی ، سالیانه۱۲ هزار یورو است.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

۱۷ مهر ۱۳۹۸

فرق تمکن مالی ایتالیا و یونان در چی هست و کدام یک آسانتر و بهتر هستن از نظر کارشناسان شما؟

  ۱۷ مهر ۱۳۹۸

  در تمکن مالی ایتالیا شرط حضور پررنگ وجود دارد در حالکیه در یونان اینگونه نیست. شرط لازم برای تمدید اقامت ایتالیا، خرید ملک در سال دوم است. در اقامت تمکن مالی ایتالیا، مقدار درآمدی که باید نشان بدهید در مقایسه با یونان بیشتر است. پروسه اخذ اقامت یونان کوتاه تر و آسان تر است.

۲۱ مهر ۱۳۹۸

چطوری می توانم اقامت دائم ایتالیا را بگیرم؟

  ۲۱ مهر ۱۳۹۸

  اگر ۵ سال متوالی در ایتالیا زندگی کنید، می توانید درخواست اقامت دائم بدهید.

۲۱ مهر ۱۳۹۸

آیا با تولد فرزند، می توانم اقامت ایتالیا را بگیرم؟

  ۲۱ مهر ۱۳۹۸

  در صورتی که والدین سیتیزن ایتالیا باشند، فرزند نیز به صورت اتوماتیک سیتیزن ایتالیا خواهد شد.

  ایتالیا قانون خاک ندارد یعنی اگر والدین پاسپورت نداشته باشند با تولد بچه پاسپورت ایتالیایی به فرزند تعلق نمی گیرد.

۲۱ آذر ۱۳۹۸

سلام
با گرفتن این اقامت امکان کار کردن هم وجود داره؟

  ۲۳ آذر ۱۳۹۸

  سلام

  در صورتی که اقامت تمکن مالی ایتالیا را دریافت کنید می توانید صاحب کسب و کار خود باشید و از این طریق کسب درآمد کنید ولی امکان استخدام شدن در شرکتی را ندارید.