اقامت اروپا از طریق کار

موسسه حقوقی سایرس

با توجه به قوانین اتحادیه اروپا، اخذ مجوز کار برای اقامت اروپا در این منطقه برای غیر اروپایی ها امری غیر ممکن است. با این وجود در برخی کشورها از جمله آلمان، اتریش و اسپانیا قوانینی مبنی بر امکان صدور مجوز کار وجود دارد که متقاضی می تواند با ارائه مدارک مورد نیاز و طی کردن پروسه های قانونی، اقدام به اخذ این مجوز کرده و در کشورهای ذکر شده، به عنوان نیروی کار استخدام شود.

شرایط اخذ اقامت اروپا از طریق کار

این نوع اقامت ویژه متخصصین می باشد و از از مهم ترین شرایط آن می توان به داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی و سابقه کار مرتبط اشاره کرد. اقامت بلوکارت آلمان برای مثال یکی از انواع اقامت از طریق مجور کار است.

انواع اقامت کار در اروپا

جهت اقامت اروپا از طریق کار در اروپا و مهاجرت به کشور­های اروپایی از طریق کار، کلیه کشور­های اتحادیه‌ی اروپا قوانین مشترکی دارند و آن این است که شخص متقاضی برای کار در کشور­های اتحادیه‌ی اروپا باید یک پیشنهاد شغلی از فردی در کشور موردتقاضا داشته باشد.

با توجه به اینکه جذب نیروی کار برای موقعیت کاری موجود در هر کشور اتحادیه اروپا، ابتدا باید سه ماه در خود کشور آگهی شود و چنانچه شخص متقاضی شغل آگهی شده، یافت نگردید، مجدداً جذب نیرو به مدت سه ماه در کل اتحادیه‌ی اروپا آگهی خواهد شد.

درنهایت چنانچه کسی در اتحادیه اروپا نیز خواهان شغل آگهی شده نشد، نوبت به افراد خارجی می­رسد که احتمال این فرایند بسیار پایین است.

اقامت از طریق کار

مجوز کار (work permit) با توجه به کشور صادر کننده و قوانین کلی اتحادیه اروپا، انواع مختلفی دارد که موسسه حقوقی سایرس، تنها بالاترین نوع از مجوز کار یعنی بلوکارت آلمان را به صورت تخصصی ارائه می دهد.

اولویت اخذ اقامت کار در اروپا برای چه کسانی است؟

 افراد اتحادیه اروپا که بر افراد خارجی اولویت‌دارند عبارت‌اند از: پناهندگان دارای مجوز کار، افراد تبعه کشور­های اروپایی و فارغ‌التحصیلان اتحادیه اروپا که مجوز کاردارند. قابل‌ذکر است که در این کشور­های اروپایی همراه کسی که مجوز کار دارد، نیز می­تواند اجازه کار داشته باشد.

در اکثر کشور­های اروپایی (به‌جز آلمان، اتریش، آفریقای جنوبی و بلژیک) تنها راه ورود به کشور از طریق ویزای کار، داشتن پیشنهاد شغلی است. بنابراین با توجه به اینکه دست یافتن به چنین حالتی عمدتاً بسیار مشکل می‌باشد، پیشنهاد می­شود که متقاضی از طریق ادامه تحصیل یا شرکت در دوره­ های زبان به کشور اروپایی وارد گردد و پس‌ازآن برای ورود به بازار کار کشور مذکور تلاش نماید.

بهترین مجوز کار در اروپا چیست؟

یکی از بهترین روش های ممکن برای اخذ اقامت اروپا از طریق کار اقدام به دریافت بلوکارت آلمان که بالاترین سطح ویزای کاری است، می باشد.

مجوز کار اروپا به چه کسانی تعلق می گیرد؟

بطور کلی افراد که امکان دریافت مجوز کار و اقامت اروپا از طریق کار برای آنها وجود دارد در سه دسته کلی قرار می گیرند و عبارتند از: پناهندگان دارای مجوز کار، افراد تبعه کشور­های اروپایی و فارغ‌التحصیلان اتحادیه اروپا

فرایند اخذ اقامت کار اروپا چگونه است؟

در صورت اقدام برای اخذ اقامت اروپا از طریق کار، اطلاعات فرد به صورت آگهی در اختیار کارفرمایان قرار می

گیرد و فرد به مدت سه ماه برای پیدا کردن کار فرصت دارد.