اقامت اروپا از طریق کار

موسسه حقوقی سایرس

دریافت اقامت از طریق کار در اروپا، یکی از ایده‌آل‌ترین روش‌های مهاجرت محسوب می‌شود. ولی، با‌توجه‌به قوانین اتحادیه اروپا، اخذ مجوز کار برای اقامت اروپا در این منطقه برای غیر‌اروپایی‌ها، امری غیر‌ممکن است. با‌این‌وجود در برخی کشورها، از جمله آلمان، اتریش و اسپانیا قوانینی مبنی بر امکان صدور مجوز کار وجود دارد که متقاضی می‌تواند با ارائه مدارک مورد‌نیاز و طی کردن پروسه‌های قانونی، اقدام به اخذ این مجوز کرده و در کشور انتخاب‌شده، به عنوان نیروی کار استخدام شود.

انواع روش‌های اخذ اقامت کاری اروپا

روش‌های متعددی برای اخذ اقامت اروپا وجود دارد. یکی از این روش‌ها، مهاجرت به اروپا از طریق کار است. دریافت جاب آفر، سرمایه‌گذاری، کارآفرینی و ثبت شرکت از راه‌های دریافت اقامت اروپا محسوب می‌شود. هر یک از این روش‌ها، شرایط و قوانینی دارد که در کشور‌های مختلف اروپایی متفاوت خواهد بود. به‌همین دلیل، پیشنهاد می‌شود از طریق وکلای مهاجرتی سایرس، شرایط خود را اعلام کنید تا بهترین روش به شما معرفی شود.

اقامت از طریق اجازه کار؛ شرایط work permit در اروپا

مجوز کار (work permit) با توجه به کشور صادر‌کننده و قوانین کلی اتحادیه اروپا، انواع مختلفی دارد. در موسسه حقوقی سایرس، خدماتی برای دریافت بالاترین نوع از مجوز کار، یعنی بلوکارت آلمان را به صورت تخصصی ارائه می‌دهد. در‌واقع شما می‌توانید با دریافت بلوکارت آلمان، وارد این کشور شده و به کار بپردازید.

مهاجرت به اروپا از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت یا کارآفرینی، یکی دیگر از راه‌های دریافت اقامت اروپا از طریق کارآفرینی است. برخی از کشور‌های اروپایی برای جذب سرمایه، امکان دریافت نمایندگی، ثبت شرکت جدید یا سرمایه‌گذاری در کارآفرینی افراد خلاق را فراهم کرده‌اند. برای ثبت شرکت شما موظف به پرداخت مالیات خواهید بود و هزینه بیمه کارمندان نیز باید محاسبه شود. به‌همین دلیل، سرمایه بیشتری نسبت به کارآفرینی نیاز دارید. بر‌خلاف قوانین اقامت کاری از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی، در روش اقامت تمکن مالی نیازی به پرداخت مالیات نخواهد بود.

شرایط اخذ اقامت کاری اروپا

شرایط اخذ اقامت اروپا از طریق کار، در هر کشور متفاوت خواهد بود. ولی مهم‌ترین فاکتور برای استخدام فرد غیر‌اروپایی در کشور‌های حوزه شنگن، تخصص و سابقه کار است. تسلط به زبان کشور مقصد، زبان انگلیسی و داشتن مدارک معتبر در زمینه شغلی از مواردی محسوب می‌شود که شانس متقاضی را برای دریافت اقامت کاری اروپا افزایش می‌دهد. ساده‌ترین راه دریافت اقامت کاری اروپا، از طریق بلوکارت آلمان است. شما می‌توانید برای بررسی شرایط و دریافت راهنمایی از کارشناسان مهاجرتی، با موسسه اقامتی سایرس در تماس باشید.

مراحل مهاجرت به اروپا از طریق کار

قوانین سخت‌گیرانه کشور‌های عضو اتحادیه اروپا، باعث شده تا مراحل کاریابی در این قاره برای غیر‌اروپایی‌ها دشوار‌تر شود. ابتدا فرد متقاضی باید در سایت‌های معتبر کاریابی کشور مورد‌نظر خود، یک آگهی درخواست نیرو، متناسب با شرایط خود را پیدا کند. اگر کارفرمای اروپایی شرایط او را بپذیرد، درخواست استخدام برای او ارسال خواهد کرد.

ولی شرایط درخواست نیروی خارجی در کشور‌های اروپایی کمی پیچیده است. کارفرما ابتدا باید سه ماه آگهی کار را در کشور منتشر کند. چنانچه فرد مناسبی برای کار در کشور پیدا نشد، مجدداً آگهی جذب نیرو به مدت سه ماه در کل اتحادیه‌ی اروپا منتشر خواهد شد. در نهایت اگر شخص واجد‌الشرایط در اتحادیه اروپا نیز نبود، نوبت به افراد خارجی می­رسد. به‌همین دلیل است که شانس دریافت جاب آفر از خارج از کشور‌های اروپایی بسیار پایین خواهد بود.

اولویت اخذ اقامت کار در اروپا برای چه کسانی است؟

 افراد مقیم اتحادیه اروپا بر افراد خارجی اولویت‌ دارند. این افراد عبارت‌اند از:

  • پناهندگان دارای مجوز کار
  • افراد تبعه کشور­های اروپایی
  • فارغ‌التحصیلان اتحادیه اروپا با مجوز کار

 حتی افرادی که با ویزای همراه در این کشور­های اروپایی اقامت دارند نیز اجازه کار خواهد داشت. در اکثر کشور­های اروپایی، به‌جز آلمان، اتریش، آفریقای جنوبی و بلژیک، تنها راه دریافت اقامت کاری، داشتن پیشنهاد شغلی است. بنابراین از آن‌جایی که این روش بسیار دشوار خواهد بود، پیشنهاد می­شود که متقاضی از طریق ادامه تحصیل یا شرکت در دوره­‌های زبان به کشور مورد‌نظر وارد شود و پس‌ازآن برای ورود به بازار کار تلاش کند.

موسسه حقوقی سایرس؛ دریافت اقامت اروپا از طریق کار برای ایرانیان

برای دریافت اقامت کاری اروپا، راه‌های مختلفی وجود دارد. ولی شناختن قوانین ۴۴ کشور اروپا و چگونگی دریافت اقامت از طریق کار در این کشور‌ها، کار بسیار دشواری به‌نظر می‌رسد. به‌همین دلیل، برای جلوگیری از کلاهبرداری افراد سودجو و تضمین آینده خود، از وکلای قانونی و با‌تجربه کمک بگیرید.

موسسه حقوقی سایرس با سال‌ها تجربه در‌خصوص دریافت اقامت موقت و دائم در اروپا، می‌تواند بهترین تضمین برای موفقیت شما در آینده باشد. برای دریافت مشاوره از تیم حرفه‌ای سایرس با شماره ۰۲۱۲۵۷۴۱ تماس بگیرید.

سوالات متداول

1-بهترین مجوز کار در اروپا چیست؟

یکی از بهترین روش‌های ممکن برای مهاجرت کاری به اروپا، اقدام به دریافت بلوکارت آلمان است. این کارت، بالاترین سطح مجوز کار در اروپا به‌شمار می‌رود.

2- مجوز کار اروپا به چه کسانی تعلق می گیرد؟

به‌طور‌کلی افراد که امکان دریافت مجوز کار و مهاجرت کاری به اروپا برای آن‌ها وجود دارد در سه دسته کلی قرار می‌گیرند: پناهندگان دارای مجوز کار، افراد تبعه کشور­های اروپایی و فارغ‌التحصیلان اتحادیه اروپا

3- فرایند اخذ اقامت کار اروپا چگونه است؟

در صورت اقدام برای مهاجرت کاری به اروپا، اطلاعات فرد به صورت آگهی در اختیار کارفرمایان قرار می‌گیرد و فرد به مدت سه ماه برای پیدا کردن کار فرصت دارد.