اقامت اتریش

معرفی کشور اتریش

آیا می‌دانید پایتخت هنر، عکاسی و موسیقی جهان کجاست؟ اتریش با کیفیت بالای زندگی یکی از بهترین کشورها برای کار و زندگی است. پایتخت این کشور وین است که در دهه گذشته در فهرست 10 شهر برتر برای زندگی بوده است. زندگ در این کشور مزایای زیادی را برای شهروندانش به همراه دارد. سیستم بانکداری امن، معاملات ملکی پایدار و چشم انداز زیبای کوهستان و محیطی با امنیت مالی بالا باعث افزایش زضایتمندی شهروندان این کشور شده است. عکاسی از مناظر بکر و طبیعت چشم‌نواز اتریش همیشه طرفداران بسیاری در جهان داشته است. در ادامه با معرفی کامل کشور اتریش با موسسه حقوقی سایرس همراه باشید

کشور اتریش را چقدر می شناسید؟

اتریش در قلب اروپا از نظر زمانی 2 ساعت و نیم از تهران عقب تر است. زبان رسمی این کشور آلمانی است ولی زبان های کروات، مجارستانی و اسلوونیایی نیز در برخی مناطق صحبت می شود. واحد پول آن نیز مثل تمام اتحادیه اروپا یورو است. رتبه پاسپورت در سال 2019 عدد  3 بوده است.  اتریش کشوری بسیار زیبا در اروپای مرکزی است. پایتخت آن وین است. اتریش از شمال با آلمان و چک، از شرق با اسلواکی و مجارستان و از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس هم مرز است و به واسطه اقتصادی پویا و شرایطی بی نظیر در زندگی همواره از جمله مقاصد محبوب دنیا برای اخذ اقامت اروپا است.

طبیعت بکر و جامعه مدرن اتریش

این کشور به دریا یا اقیانوس دسترسی ندارد و کشوری کوهستانی به حساب می آید. بخشی از رشته کوه های آلپ در این کشور قرار گرفته است. همکاری های اقتصادی با کشورهایی مانند آلمان باعث شده تا قوانین صادرات این دو کشور شباهت های بسیاری داشته باشد. همچنین یکی از چهار مقر سازمان ملل متحد در وین قلب اتریش قرار دارد و از جمله کشور هایی است که امکان اخذ اقامت تمکن مالی اروپا را در اختیار افراد قرار داده است.

طبیعت بکر اتریش در دامنه کوه‌های آلپ

تلفیق کوه ها با دره های عمیق چنان چشم انداز زیبایی را ایجاد کرده که فراموش نشدنی است. معماری خاص ساختمان ها به سبک های باروک و گوتیک نیز به زیبایی شهرها افزوده. اگر به ورزش علاقمند هستید گزینه های متنوعی پیش روی شماست می‌توانید از دوچرخه سواری یا پیاده روی در کوهستان و طبیعت منحصر به فرد این کشور لذت ببرید و یا در زمستان در پیست‌های مجهز اتریش که شهرت جهانی دارند، اسکی کنید.

اتریش قلب صلح و سازمان ملل

آب و هوای اتریش

اگر از زندگی در  کشوری با آب و هوای معتدل اقیانوسی لذت می برید اتریش گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. تابستان از اوایل ماه ژوئن آغاز و تا اواسط ماه سپتامبر ادامه پیدا می کند. تابستان ها معمولا گرم بوده و گاهی به 35 درجه سانتی گراد نیز می رسد.  با توجه به اینکه این کشور کوهستانی است، زمستان های سرد و پربرفی را پیش رو خواید داشت. زمستان از دسامبر آغاز و تا ماه مارچ ادامه دارد. مناطق کوهستانی، زمستان ها طولانی تر ی دارند.

مناطق آلپی با نوسانات شدید آب و هوایی روبه رو هستند. اگر به برف و سرما و  اسکی علاقمند هستید مناطق شمالی اتریش و اگر به دنبال آب و هوایی خشک تر و آفتاب هستید مناطق جنوب شرقی را انتخاب کنید.

انواع روش های اخذ اقامت اتریش

از روش های مختلفی می توانید برای اخذ اقامت اتریش اقدام کنید. به یاد داشته باشید که پس از 5 سال اقامت موقت می توانید برای اخذ اقامت دائم درخواست بدهید بعد از 10 سال می توانید برای اخذ پاسپورت و تابعیت اقدام کنید. اخذ اقامت اتریش مانند کشورهای دیگر به روش های مختلفی امکان پذیر است که از آن میان می تواند به روش های زیر اشاره کرد:

 • ویزای تحصیلی
 • اقامت سرمایه گذاری
 • اقامت تمکن مالی اتریش یا ویزای خود حمایتی
 • اقامت اتریش از طریق کارآفرینی
 • ثبت شرکت با استخدام کارمند (قرمز- سفید- قرمز)
 • اقامت اتریش از طریق ازدواج
 • ویزای کاری

پیش از اقدام برای دریافت اقامت در کشور اتریش حتما با وکلا و کارشناسان حوزه اخذ اقامت سایرس تماس بگیرید.

اقتصاد اتریش بر پایه بازار آزاد است. به عنوان یکی از موفق ترین و با ثبات ترین کشورهای عضو حوزه شینگن، اتریش شرایط ایده‌آلی را برای سرمایه گذاران فراهم کرده است. چهار بخش مهم در اقتصاد اتریش انرژی، گردشگری، کشاورزی و صادرات هستند. بخش صنعتی اتریش یکی از برترین ها در جهان است.

اتریش در سال ۲۰۱۵ در رتبه چهاردهم کشورهای ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی قرار داشت. تا دهه ۱۹۸۰ بسیاری از صنایع بزرگ اتریش ملی شدند. بااین‌حال در سال‌های اخیر، خصوصی‌سازی باعث کوچک شدن حجم بخش دولتی اتریش در مقایسه با دیگر اقتصادهای اروپایی شده است.

خدمات یکی از بخش های اصلی در اقتصاد  این کشور فوق پیشرفته صنعتی است. مهمترین صنایع این کشور مواد غذایی، کالای لوکس، مهندسی مکانیک، فولاد سازی، محصولات شیمیایی و تولید خودرو است. در زمینه کشاورزی نیز اتریش شهرت زیادی در تولید محصولات ارگانیک دارد.

تجربه رفاه اقتصادی با زندگی در کشور اتریش

شرکت های متوسط بخش صنعتی و تجاری این کشور را تشکیل می دهند. صنعت این کشور کلیه بخش های تولیدی را پوشش می دهد از کالاهای اساسی گرفته تا محصولات فرآوری شده. جالب اینجاست که بدانید نیروی کار متخصص، با انگیزه و حرفه ای در موفقیت اقتصادی این کشور تاثیر بسزایی داشته اند.

پکیج‌های اقامتی اتریش متناسب با شرایط شما

روحیه حرفه ای داشتن در محیط کار بدان معناست که نیروی کار روند و سرعت کار خود را با اهداف کارفرما منطبق کند. نتیجه این عملکرد را می توان به خوبی در محصولات با کیفیت اتریش مشاهده کرد.

تا پیش از سال ۲۰۰۲ واحد پول رایج این کشور شیلینگ بود ولی از ابتدای سال ۲۰۰۲ میلادی اتریش نیز مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا یورو را به‌عنوان واحد پولی یکسان پذیرفت.

پوشش 99 درصدی بیمه در اتریش

اتریش جزو کشورهایی است که خدمات درمانی با کیفیت و گسترده ای ارائه می دهد. 99 در صد مردم تحت پوشش بیمه هستند. این کشور در زمینه خدمات درمانی رتبه نهم در جهان را به خود اختصاص داده است.

هر منطقه خدمات خوبی را ارائه می دهد. بیمه تامین اجتماعی شامل بیمه سلامت، بازنشستگی و تصادف است. 28 شرکت بیمه تامین اجتماعی در این کشور وجود دارند. کلیه افرادی که در این کشور زندگی می کنند باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. به محض اینکه در شرکتی مشغول به کار بشوید، باید بیمه شوید. این مسئله شامل دانش آموزان و دانشجویان نیز می شود.

بیمه درمانی اتریش

قانونی که برای خدمات درمانی اتریش در نظر گرفته شده بدین صورت است که 99 درصد از اعضای جامعه تحت پوشش بیمه باشند. فرد بیمه شده می تواند از تمام خدمات مورد نیاز خود برای درمان استفاده کند اما برخی از خدمات پزشکی مانند دندانپزشکی، هزینه نسخه و پزشکان و بیمارستان های خصوصی باید جداگانه پرداخت شوند.

اتریش کشور نسبتا گرانی است. تجربه زندگی ایرانیان در سال های اخیر نشان می دهد که هزینه زندگی به طور متوسط در اتریش ماهانه بین 800 تا 1200 یورو است. در ادامه نگاهی به لیست مهم ترین هزینه های زندگی در اتریش داریم:

هزینه مواد غذایی در کشور اتریش

تهیه مواد غذایی یکی از الزامات زندگی است. هزینه تهیه مواد غذایی در کشور اتریش به نسبت سایر کشورها چندان بالا نیست. جدول هزینه تهیه مواد غذایی را در ادامه مشاهده می کنید:

پارامتر هزینهقیمت
1 لیتر شیر1.08 €
1 قرص نان2 €
1 کیلو برنج2 €
12 تخم مرغ3 €
1 کیلو گوشت قرمز17.37 €
آب (بطری 1.5 لیتر)0.63 €

برای بررسی دقیق تر هزینه زندگی به سراغ هزینه اجاره و تهیه مسکن در اتریش رفته ایم. جدول زیر دید بهتری درباره هزینه تهیه مسکن در کشور پادشاهی اتریش را نشان می دهد:هزینه اجاره خانه و تهیه مسکن در اتریش

پارامتر هزینهقیمت
اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهربین 500 تا 1000€
اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهربین 400 تا 750€
اجاره ماهیانه آپارتمان سه خوابه در مرکز شهربین 950 تا 2000€
اجاره ماهیانه آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهربین 800 تا 1400€
قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهربین 3500 تا 7500€
قیمت هر متر مربع آپارتمان خارج از مرکز شهربین 2500 تا 4500€

نگاهی به هزینه حمل و نقل در اتریش

برای بررسی دقیق تر، نگاهی به هزینه حمل و نقل عمومی در کشور اتریش داریم. جدول زیر متوسط هزینه حمل و نقل در کشور اتریش را نشان می دهد:

بلیط یک طرفه مترو2.20 الی 2.40€
بلیط یک ماهه مترو30.42 الی 51€
هزینه سوار شدن به تاکسی3.50 الی 5€
کرایه تاکسی هر کیلومتر1.20 الی 2€
یک لیتر بنزین1.10 الی 1.30€

در برخورد اول شاید به نظر برسد که مردم اتریش رسمی، خشک و قانونمند هستند ولی بعد از مدتی کوتاه متوجه مهربانی آنها خواهید شد. اتریش ها آرام و میانه رو هستند. آنها آرام صحبت می کنند و با احترام، روی باز و محترمانه با دیگران برخورد می‌کنند.

خانواده برای آنها ارزش بسیاری دارد بنابراین تمام تلاش خود را می کنند تا اوقات خوشی را در کنار خانواده بگذرانند از پیک‌نیک و دور همی های خانوادگی گرفته تا سفرهای بلند مدت.  اتریشی ها در مقایسه با کشورهایی مانند یونان و اسپانیا در برقراری ارتباط آرام تر هستند.

کیفیت بالای زندگی در اتریش

با توریست ها رسمی رفتار می‌کنند ولی ادب و احترام را رعایت می کنند. اگر همسایه شما اتریشی باشد بدانید که آرامش در آپارتمانتان برقرار خواهد بود زیرا آنها آرام هستند و قوانین همسایگی را رعایت می کنند.

سبک لباس پوشیدن در این کشور اهمیت دارد. لباستان را طوری انتخاب کنید هم ظاهری ساده و آراسته داشته باشید هم احساس خودنمایی را ایجاد نکنید. در برخورد اولیه فقط دست بدهید

اتریش، کشوری با رفاه اجتماعی بالا

اتریش با در نظر گرفتن شاخص کیفیت زندگی، توانسته از میان 67 کشور رتبه دوم را به خود اختصاص دهد. این رتبه بالا به دلیل وجود سیستم بهداشت و درمان عالی است. سیستم بهداشت و درمان این کشور توانسته رتبه اول در سطح جهان را به خود اختصاص دهد. این کشور در زمینه گردشگری و حمل نیز عملکرد فوق العاده ای داشته و رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

از جمله مواردی که در کسب رتبه بالا در این کشور تاثیرگذار بوده اند می توان به امنیت اجتماعی بالا، آرامش و ثبات سیاسی اشاره کرد. در زمینه حس خوشحالی فردی این کشور رتبه سی و یکم را به خود اختصاص داده است.

زندگی در اتریش

زمانی که در مورد کیفیت خدمات بهداشت و درمان صحبت به میان می آید 82 درصد دارندگان اقامت از کیفیت خدمات و 79 درصد از هزینه ها رضایت کامل داشته اند. اکثر مردم نیز از محیط زیست مانند آب و هوا تازه، تفریحات و سرگرمی های مفرح کاملا راضی بوده اند.

هرگز بدون بلیط سوار اتوبوس‌های اتریش نشوید!

زیرساخت‌های سیستم حمل و نقل عمومی در اتریش فوق العاده، ارزان و ایمن است.  به همین سبب بسیاری از مردم ترجیح می‌دهد تا به جای استفاده از خودرو شخصی از این وسایل برای رفت و آمد استفاده کنند. عرضه بلیت های یکبار مصرف و مدت‌دار امکان استفاده از شبکه تسهیلات و تخفیف ها را در حمل و نقل عمومی اتریش پدید آورده است.

اتوبوس و مترو: اتوبوس در اکثر شهرها به موقع بوده و خدمات خوبی را ارائه می دهند شب ها نیز تعداد کمی از اتوبوس ها خدمات ارائه می دهند. اتوبوس و تراموا در اکثر مناطق از 5 صبح تا نیمه شب فعالیت می کنند. برای اینکه در ایستگاهی توقف کنید باید دکمه توقف را فشار دهید.

 • مترو: مترو وین جمعه شب ها و شنبه ها طبق برنامه کار می کند. از یکشنبه تا پنجشنبه تا نیمه شب کار می کند. شهرهای دیگر به مترو مجهز نیستند.
 • تاکسی: تاکسی در اکثر منطق شهر در دسترس است. می توانید در ایستگاه تاکسی سوار شوید یا تلفنی تاکسی بگیرید. معمولا راننده ها انتظار دارند 10 درصد انعام بگیرند.
 • بلیط: سیستم خرید بلیط در مناطق مختلف با هم متفاوت هستند. معمولا می توانید از دستگاه هایی که در هر ایستگاه وجود دارند بلیط خریداری کنید.

در صورتی که بدون خرید بلیط سوار شوید باید 60 تا 100 یورو جریمه بدهید.

تحصیل از سن 6 تا 15 سالگی در این کشور اجباری است. سیستم آموزشی اتریش از سه بخش تشکیل شده است: مهدکودک، دبستان، راهنمایی و دبیرستان. کلیه دانش آموزان تا 10 سالگی در یک سیستم واحد تحصیل می کنند ولی از 10 سالگی با توجه به استعداد و توانایی خود و برنامه تحصیلی که در نظر دارند به یکی از شاخه های Gymnasium, Hauptschule, mittelschule وارد می شوند.

بررسی تحصیل پیش از دانشگاه در اتریش

در اتريش کودکان از ۵ سالگی وارد دوره يک ساله آمادگی (Vorschule) می شوند، بعد از آن در ۶ سالگی آموزش ابتدايی در دبستان (Volksschule) آغاز می شود. مدت دوره ابتدايی ۴ سال است و در پايان اين دوره از دانش آموزان امتحان می گيرند.

تحصیل در مدارس اتریش

سپس تحصيلات متوسطه عمومی به مدت ۴ سال آغاز می گردد. دانش آموزان ممتاز در دوره ابتدايی به دبیرستان های جامع Allgemeinbildende Höhere Schule (AHS) راه می يابند و پس از دوره چهار ساله متوسطه عمومي (سیکل اول)، دوره چهار ساله آخری (سیکل دوم) را نيز در همین دبيرستان ها ادامه می دهند یا وارد کالج های فني حرفه ای (Höhere Technische Lehranstalt – HTL)  می شوند که دوره آن ۵ ساله است.

دوره‌های تحصیلی دانشگاهی در اتریش

کارشناسی و کارشناس ارشد در اتریش به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند: تحصیلات کارشناسی با دریافت مدرک و طول دوره ۴–۳ سال و کارشناس ارشدکه پیش نیاز این دوره، تکمیل موفقیت آمیز دوره لیسانس است.

دانشگاه‌های وین در بین برترین‌های جهان

در زمینه تحصیلات دانشگاهی نیز این دانشگاه عملکرد خوبی داشته است. هفت دانشگاه اتریش در فهرست 500 دانشگاه برتر جهان هستند به عنوان مثال دانشگاه وین رتبه 154، دانشگاه تکنولوژی وین رتبه 182، دانشگاه اینسبورگ رتبه 286 را در سال 2019 کسب کرده اند.

تحصیل در دانشگاه های اتریش

یکی از مهم‌ترین عوامل جذب دانشجویان به کشور اتریش الزامی نبودن داشتن مدرک زبان آلمانی است. بدین ترتیب در صورتیکه فرد موفق به اخذ پذیرش در اتریش شود با مراجعه به دانشگاه موردنظر، به دانشگاه کالج ‌های آموزش زبان آلمانی معرفی می‌ شود و با معرفی‌نامه ‌ای که از دانشگاه ارائه می‌ شود به کالج مراجعه نموده و در مدت یک سال موفق به کسب مدرک زبان آلمانی می‌گردید و سپس در دانشگاه ادامه تحصیل می‌دهید. بهترین دانشگاه اتریش دانشگاه وین است که دارای رتبه ۸۴ در جهان و رتبه ۱۵ است.

اتریش یکی از جذاب ترین مقاصد توریستی اروپا است. این کشور کوچک و ثروتمند توانسته در زمینه صنعت توریسم و جذب گردشگر هم بسیار خوب عمل کند. در ادامه برخی از معروف ترین آثار گردشگری اتریش را با یکدیگر بررسی می کنیم.

قلعه هوچواسترویتز

هوچواسترویتز یکی از معروف ترین قلعه های اتریش است. جالب است که پای این قلعه به انیمیشن ها و فیلم های والت دیزنی باز شده و در بسیاری از تولیدات این کمپانی تصاویر یا نمادهایی از این قلعه کهن وجود وجود دارد. این قلعه دارای 14 دروازه است. تاریخ ساخت این قلعه به قرن 14 باز می گردد و همین سابقه طولانی به جذابیت های قلعه هوچواسترویتز افزوده است. بخشی از فضای این قلعه را کلیسای بسیار بزرگی تشکیل داده است.
 قلعه هوچواسترویتز

کرمس، شهر جذاب اتریش

شهر جذاب کرمس در غرب وین، پایتخت اتریش واقع شده است. این شهر زیبا در کنار رودخانه دانوب و رودخانه کرمس قرار دارد. کرمس یکی از شهرهای قدیمی اتریش است که میراث دار تاریخ باشکوه پادشاهی اتریش است. این شهر امکانات رفاهی و تفریحی زیادی را در اختیار گردشگران می گذارد. جالب است بدانید کرمس به شهر سرکه نیز معروف است. در حقیقت سرکه یکی از سوغاتی های این شهر تاریخی اتریش است.

 آیس ریزن وِلت، بزرگترین غار دنیا در اتریش

غار آیس ریزن‌ وِلت اتریش، بزرگترین غار این کشور است. این غار در کنار یک پارک تفریحی بسیار بزرگ واقع شده است. آیس ریزن‌ وِلت تنها یک غار نیست، بلکه مجموعه ای غارهای زیرزمینی را تشکیل می دهد. غارنوردی آیس ریزن‌ وِلت اتریش ما را به دل بزرگترین کاخ یخی جهان می برد. کاخی که درخشش بی نظیرش هر چشمی را به خود خیره می کند.
Eisriesenwelt Cave

 کاخ میرابل، بهشت کوچک اتریش

میرابل در شهر سالزبورگ اتریش واقع شده است. این کاخ در قرن 16 میلادی توسط یکی از شاهزاده های اتریش ساخته و به همسرش هدیه شده است. فضای داخلی کاخ از سنگ مرمر، گچکاری و نقاشی های بسیار زیبا تزیین شده است. باغ های اطراف این کاخ نیز بسیار زیبا و دیدنی هستند. این کاخ از بناهایی در اتریش است که در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.
کاخ میرابل

اتریش در سالیان اخیر پذیرای تعداد زیادی از مهاجران بوده است. این کشور به سبب داشتن اقتصادی بسیار پیشرفته و رو به رشد در کنار سیستم بهداشتی و رفاهی قدرتمند، به عنوان یکی از جذاب ترین مقاصد اخذ اقامت اروپا شناخته می شود.

اقامت تمکن مالی ، بهترین راه اخذ ویزای اتریش

اتریش یکی از کشورهایی است که امکان اخذ اقامت از طریق اثبات تمکن مالی را فراهم کرده است. متقضایان این نوع اقامت می توانند با اثبات برخورداری مالی در کشور خودشان از طریق درآمدهای ناشی از سود بانکی یا اجاره املاک و مستغلات تمکن مالی کشور اتریش را به دست آورند. اخذ ویزای تمکن مالی اتریش مزایای زیادی دارد. برای اخذ این ویزا نیازی به تسلط بر زبان یا داشتن مدرک تحصیلی خاصی نیست. از طرف دیگر ویزای تمکن مالی اتریش امکان دریافت اقامت دائمی اروپا را به سادگی فراهم می کند.

با اخذ ویزای اقامت تمکن مالی اتریش پس از چند سال می توانیم اقامت اروپا را کسب کنیم؟

اکثر کشورها ابتدا ویزای موقت اقامتی صادر می کنند. معمولا با گذشت مدت زمان مشخصی در کشور مقصد و در صورت رعایت تمامی قوانین و مقررات امکان دریافت ویزای دائم وجود دارد. معمولا مدت اقامت برای اخذ ویزای دائم اتریش نزدیک به 5 سال است.

اقامت اتریش

سایرس همراه شما در اخذ ویزای تمکن مالی اتریش

موسسه حقوقی سایرس با بیش از 15 سال تجربه و تخصص در زمینه امور مهاجرتی و اخذ ویزا، امکان دریافت اقامت تمکن مالی اتریش را فراهم کرده است. برای دریافت ویزای تمکن مالی اتریش می توانید هم اکنون با شماره های اعلام شده در سایت تماس حاصل کنید. همکاران ما پاسخگوی سوالات و ابهامات شما هستند.

سوالات متداول

روش‌های اخذ اقامت اتریش کدامند؟

اقامت از طریق ثبت شرکت یا کارآفرینی
اقامت از طریق تحصیل
اقامت ازطریق مجوز کار

بهترین و کم‌هزینه‌ترین روش اخذ اقامت اتریش چیست؟

روش‌های کاری مثل ویزای جستجوی کار یا دریافت پیشنهاد کار و اقامت تحصیلی از کم هزینه‌ترین روش‌های اقامت اتریش است.

هزینه‌های زندگی در اتریش چقدر است؟

میزان هزینه‌های زندگی وابسته به شرایط و سبک زندگی افراد است که این هزینه‌ها در اتریش در یک ماه برای یک نفر بین 1000 تا 1200 یورو و برای یک خانواده دو نفره ممکن است تا 1500 یورو باشد.

شرایط پذیرش دانشجو در اتریش چگونه است؟

از مدارکی که باید برای تحصیل کارشناسی در اتریش ارائه شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گواهی عدم منع تحصیل از کشور خود
 • ارائه دیپلم 12 ساله و ریزنمرات آن
 • مدرک زبان انگلیسی در صورتی که قصد شرکت در دانشگاه‌های بین‌المللی و انگلیسی زبان وجود دارد.
دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید