کدام کشورهای اروپایی عضو شینگن نیستند؟

کشورهای اروپایی که عضو شنگن نیستند
دسته بندی : راهنمای مهاجرت
: امتیاز شما به این مطلب
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا هستند، از اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی برای حذف قوانین مختلف در رابطه با جابه‌جایی کالا و تردد شهروندان بین یکدیگر تلاش زیادی کرده اند. این اقدامات باعث شد تا کشورهای این اتحادیه توافق نامه ای را امضا کنند و منطقه‌ای واحد و یکپارچه را تشکیل بدهند. بر اساس این پیمان، کنترل بین مرزی برای عبور و مرور شهروندان خاتمه یافت و منطقه بدون مرز مرز شکل گرفت. در حال حاضر شهروندان یکی از کشورهای حوزه شنگن با رعایت قوانین می‌توانند در هر کشوری که تمایل دارند زندگی، کار و تحصیل کنند و از حقوق شهروندی که آن دولت در اختیار مردم قرار می دهد، استفاده کنند. در این مقاله بیشتر با این کشورها آشنا می‌شویم.

معرفی کشورهای عضو شینگن، پیمان یکپارچه شینگن بین چه کشورهایی است؟

حوزه شینگن بخشی از اروپاست که از ۲۶ کشور تشکیل شده است. شهروندان کشورهای حوزه شنگن و دارندگان کارت اقامت اروپا می توانند آزادانه و بدون نیاز به اخذ ویزا به کشورهای این حوزه سفر کنند. این کشورها مرزهای خارجی خود را تقویت کرده اند. اتباع اخارجی معمولا برای ورورد به این منطقه باید برای اخذ ویزای شنگن اقدام کنند.

پیمان شنگن چیست و چه کشورهایی اعضای آن هستند

آشنایی با کشورهای شینگن و پیمان شنگن در اروپا

آلمان و فرانسه اولین کشورهایی بودند که در جهت ایجاد یک منطقه یکپارچه بدون نیاز به ویزا برای رفت‌وآمد گام برداشتند. پیمان شینگن در سال ۱۹۸۵ با حضور کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند در لوکزامبورگ به امضا رسید که قوانین آن ۵ سال بعد اجرایی شدند. این ۵ کشور بار دیگر برای امضای کنوانسیون اجرای پیمان دور هم جمع شدند. مواردی که در این توافقنامه به اجرا درآمدند به شرح زیر است:

 • لغو کنترل مرزهای داخلی
 • وجود شرایط و ضوابط یکپارچه برای صدور ویزا
 • ایجاد بانک اطلاعاتی
 • همکاری و تعامل بیشتر بین افسران مهاجرت

چند ماه بعد از امضای این توافقنامه، ایتالیا نیز وارد این پیمان شد و سپس اسپانیا و پرتغال به این کشورها اضافه شدند. پیمان شینگن یا همان ویزای شینگن امروزی طی سالها گسترش یافت و به یکی از مهم‌ترین توافق‌نامه‌های جهان تبدیل شد. در سال ۲۰۰۸، لیختن‌اشتاین آخرین کشوری بود که این پیمان را امضا کرد و به حوزه شنگن ورود یافت. البته کشورهای دیگری نیز وجود دارند که به دنبال وارد شدن به این حوزه هستند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

بررسی شرایط کار و زندگی در لیست کشورهای اتحادیه اروپا

در بین تمام کشور های عضو اتحادیه شینگن راه های بسیاری برای ورود افراد و اخذ اقامت در هر کشور وجود دارد برای مثال در صورتی که اقدام به اخذ اقامت اروپا از طریق کار کنید، علاوه بر آنکه شرایط مختلفی در اختیار شما خواهد بود، امکان زندگی و تحصیل نیز در برخی موارد برای شما فراهم می شود. اقامت بلوکارت آلکان برای مثال یکی از راه های اخذ اقامت اروپا از طریق کار است.

پیمان شنگن چیست؟

کشورهای عضو شینگن کدامند؟اتحادیه اروپا چند کشور دارد؟

در حال حاضر ۲۶ کشور اروپایی (۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و ۴ کشور غیر عضو شامل نروژ، سوئیس، ایسلند و لیختن اشتاین) عضو پیمان شینگن هستند و عبور از مرزهای این کشورها برای شهروندان و افراد مقیم آنها آزاد است. کشورهایی مانند قبرس، رومانی و کرواسی در صدد هستند تا به عضویت این حوزه در بیایند. لیست کشورهای عضور حوزه شنگن عبارتند از:

اتریش۱۹۹۵یونان۱۹۸۱
بلژیک۱۹۵۲مجارستان۲۰۰۴
بلغارستان۲۰۰۷ایسلند۱۹۷۳
کرواسی۲۰۱۳ایتالیا۱۹۵۲
قبرس۲۰۰۴لتونی۲۰۰۴
جمهوری چک۲۰۰۴لیتوانی۲۰۰۴
دانمارک۱۹۷۳لوکزامبرگ۱۹۵۲
استونی۲۰۰۴مالتا۲۰۰۴
فنلاند۱۹۹۵هلند۱۹۵۲
فرانسه۱۹۵۲لهستان۲۰۰۴
آلمان۱۹۵۲پرتغال۱۹۸۶
رومانی۲۰۰۷اسلوواکی۲۰۰۴
اسلوونی۲۰۰۴اسپانیا۱۹۸۶
سوئد۱۹۹۵نروژ۱۹۷۳
لیختن اشتاین۲۰۰۸سوئیس

انواع ویزای شینگن برای تردد در چه کشورهایی است؟

همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم، امکان عبور از مرزهای هر یک از کشورهای حوزه شینگن به صورت آزادانه و بدون نیاز به اخذ ویزا تنها برای شهروندان همین کشورها و یا دارندگان اقامت این کشورها امکان پذیر است. برای مثال با دریافت اقامت تمکن مالی اروپا در یکی از کشور های یونان، فرانسه، اسپانیا و یا موناکو می توانید در بسیاری دیگر از کشور های قاره اروپا رفت و آمد داشته باشید.

در حوزه شنگن چند کشور وجود دارد

اما شهروندان سایر کشورها برای ورود به این کشورها به اخذ ویزا نیاز خواهند داشت. ویزای شینگن یک برچسب یا استیکر است که در پاسپورت متقاضی زده می‌شود و و در اصل مجوز ورود وی برای مدتی محدود به یکی از کشورهای این محدوده است. نوع و مدت اعتبار ویزای شما به هدف شما از سفر دارد و به اشکال مختلفی صادر می شود و در ادامه انواع ویزای شینگن را بررسی میکنیم:

 • ویزای توریستی شینگن
 • ویزای شینگن برای ملاقات دوستان و خانواده
 • ویزای تجاری شینگن
 • ویزای پزشکی شینگن
 • ویزای ترانزیت شینگن

همچنین بر اساس تعداد دفعات ورود و درخواست شما، نوع ویزایتان نیز قابل تغییر است:

 • ویزای یک بار ورود: فقط یک بار اجازه ورود به حوزه شینگن را دارید
 • ویزای دو بار ورود: اجازه دو بار ورود به حوزه شینگن را دارید
 • ویزای چند بار ورود: به صورت نامحدود اجازه ورود به حوزه شینگن را دارید

لیست کشورهایی که در شنگن نیستند

چه کشورهایی عضو پیمان شنگن نیستند؟

شش کشور از اعضای اتحادیه‏‌ی اروپا به اضافه قلمروهای دولتی نیز هنوز عضو توافقنامه‏‌ شینگن نیستند. از شش کشوری که عضو ۴ کشور، بلغارستان، کرواسی، قبرس و رومانی قرار است که  به این پیمان بپیوندند درحالی‌که دو کشور ایرلند و بریتانیا مستقل باقی می‏‌مانند. قوانین اتحادیه اروپا در کلیه ۲۸ کشور عضو آن معتبر است البته برخی کشورها قوانین مستقل خود را دارند.

کشورهای اروپایی غیر شینگن را بهتر بشناسید

به جز کشورهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، سرزمین هایی هستند که هنوز عضو پیمان شینگن نشده‌اند که شامل قلمروهای فرانسوی گویان فرانسه، گوادلوپه، مارتینیک، رئونیون، مایوت، سنت بارتلمی و سنت مارتین است. مناطقی مانند سن مارینو، موناکو و واتیکان که از یک شهر بزرگتر و از یک کشور کوچکتر هستند، قانون سفر آزادانه که بین کشورهای عضو شینگن رایج است را پذیرفته‏‌اند. به عنوان لیستی کامل تر از کشور هایی اروایی که عضو اتحادیه شینگن نیستند باید موارد زیر را نام ببریم:

 ایسلند بلاروس گرجستان
 نروژ روسیه بریتانیا
 بوسنی و هرزگوین اوکراین آلبانی
  سوئیس مولداوی آندورا
 مونته‌نگرو کوزوو صربستان
 جمهوری مقدونیه شمالی

البته در جدول بالا و خصوصا در مورد بریتانیا باید به این موضوع اشاره کنیم که بریتانیا از سال ۱۹۷۳ تا ۲۰۲۰ عضو اتحادیه شینگن بود، اما درحال حاضر دیگر در لیست کشور های اتحادیه شینگن قرار ندارد.

اتحادیه اروپا چند کشور دارد؟

درحال حاضر اتحادیه اروپا متشکل از ۲۷ کشور اروپایی است.

کشورهای اروپایی غیر شینگن چه تعداد است؟

در بین تمام کشور های اروپایی تعداد ۱۶ عدد از کشور های موجود در این قاره عضو اتحادیه شینگن نیستند.

پیمان شینگن یا شنگن چیست؟

توافق ‌نامه‌ای که به برداشته شدن مرز بین ۶ کشور اروپایی انجامید و امکان مسافرت بدون روادید بین این کشورها را فراهم کرد پیمان شینگن نام دارد.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

۹ مرداد ۱۳۹۹

سلام وقت بخیر
از مقاله کاملتون متشکرم. سایرس خدماتی در زمینه اخذ ویزای شینگن ارائه می کنه؟ هزینه هاش به چه صورت هست؟

  ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

  سلام وقت بخیر
  پیمان شینگن یک پیمان بین کشورهای اروپایی است. کسانی که ویزای یکی از کشورهای عضو پیمان را اخذ کنند، امکان سفر به کل اروپا را بدون ویزا خواهند داشت. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشورت بهتر با ما در موسسه حقوقی سایرس تماس حاصل کنید. همچنین می توانید درخواست مشاوره خود را در سایت سایرس ثبت بفرمایید.

۱۵ مرداد ۱۳۹۹

سلام وقت بخیر
آیا انگلیس در حال حاضر عضو پیمان شینگن محسوب میشه؟

  ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

  سلام دوست گرامی
  پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، این کشور در حال حاضر عضو پیمان شینگن محسوب نمی شود.