۶ روش برای اقامت موقت در آلمان

آشنایی با انواع روش‌های اقامت موقت در آلمان؛ موسسه سایرس
دسته بندی : اقامت آلمان
: امتیاز شما به این مطلب
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

اقامت موقت آلمان چیست و چگونه می‌توان آن را دریافت کرد؟ همان‌طور که از نام آن مشخص است، اقامت موقت آلمان، یک مجوز کوتاه مدت برای حضور در خاک این کشور محسوب می‌شود و باتوجه‌به هدفی که برای ورود به آلمان دارید، در انواع مختلف همچون ویزای توریستی، تحصیلی یا ویزای کار صادر می‌شود. در هر یک از این ویزاها مدت سکونت و هدف شما از اقامت ذکر خواهد شد و شما اجازه فعالیت‌های غیرمجاز را نخواهید داشت. در این مقاله انواع اقامت موقت آلمان را به شما معرفی خواهیم کرد. همچنین اگر می‌خواهید با شرایط و مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای موقت آلمان آشنا شوید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

۱- اقامت موقت در آلمان با اهداف توریستی یا دیدار بستگان

دریافت ویزای توریستی یکی از راج‌ترین روش‌هایی است که با آن می‌توانید به‌صورت موقت در آلمان اقامت داشته باشید. این ویزا همان‌طور که از آن نام مشخص است، با هدف تفریح و بازدید از اماکن توریستی آلمان یا دیدار اقوام و اعضای خانواده صادر می‌شود. از آنجایی‌که ویزای توریستی آلمان یک مجوز ورود موقت است، برای اقامت در آلمان محدودیت زمانی خواهید داشت. و بعد از اتمام این مدت باید از خاک کشور آلمان خارج شوید.

معمولا اولین ویزای شنگن دریافتی کوتاه مدت و برای دفعات بعدی که ویزای شینگن آلمان را دریافت می‌کنید، مدت اعتبار ویزای شما هم طولانی‌تر خواهد شد. برای مثال اگر قبلا ویزای شینگن ۳ ماهه یا ۶ ماهه را دریافت کرده باشید، اکنون می‌توانید برای ویزای توریستی ۱ ساله اقدام کنید. البته به این نکته باید توجه کنید که با ویزای شینگن حداکثر اجازه دارید طی هر ۱۸۰ روز، ۹۰ روز در این منطقه اقامت داشته باشید؛ بنابراین بعد از گذشت این دوره باید به کشور خود بازگشته و مجددا بعد از ۳ ماه می‌توانید به آلمان برگردید.
در مدت اقامت در آلمان با ویزای توریستی، اجازه ندارید که کار یا فعالیت اقتصادی در این کشور انجام دهید. اگر می‌خواهید بدون محدودیت در این کشور کار کنید و حضور داشته باشید، بهتر است که ویزای کارآفرینی آلمان را دریافت کنید.

ویزای شینگن، اقامت موقت در آلمان برای تفریح و دیدار بستگان

شرایط و مدارک موردنیاز برای اقامت موقت توریستی در آلمان

کسانی‌که به منظور تفریح یا دیدار بستگان قصد اقامت موقت در آلمان را دارند، باید ویزای شینگن داشته باشند. برای دریافت این ویزا به شرایط و مدارک خاصی نیاز دارید. اگر قصد شما از سفر، بازدید از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آلمان است، باید هدف و برنامه سفر شما برای آفیسر روشن و شفاف باشد. اگر هم به قصد دیدار اقوام و اعضای خانواده خود می‌خواهید ویزای شینگن آلمان بگیرید، باید یک دعوت‌نامه معتبر به آفیسر ارائه دهید. به‌طورکلی برای دریافت ویزای توریستی آلمان به مدارک زیر نیاز دارید:

 • پاسپورت (با حداقل اعتبار ۶ ماه)
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی
 • اثر انگشت (داده های بیومتریک)
 • بیمه درمانی مسافرتی
 • هزینه ویزا
 • دلیل بازدید
 • جواز کسب یا سوابق بیمه تامین اجتماعی
 • دعوت‌نامه (در صورت وجود)
 • آدرس محل اقامت (رزرو هتل یا آدرس خانه‌ای که در آن اقامت دارید)
 • نامه تمکن مالی (سند تامین بودجه سفر)
 • رزرو بلیط هواپیما (سند تضمین بازگشت)

در روزی که برای بررسی پرونده درخواست ویزا به سفارت آلمان مراجعه می‌کنید، همه این مدارک باید همراه شما باشند. همچنین اگر مدرکی نیاز به ترجمه دارد، باید از قبل به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه شده باشد.

۲- بلو کارت؛ مجوز کار برای اقامت موقت در آلمان

ویزای کار آلمان، یکی از انواع اقامت موقت آلمان است که در قالب ویزای بلو کارت به افراد متخصص داده می‌شود. شرایط گرفتن بلوکارت آلمان برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا از این قرار است:

 1. مدرک دانشگاهی معتبر (حداقل لیسانس)
 2. دعوت‌نامه کاری از کارفرمای آلمانی
 3. موقعیت کاری واجد شرایط با حقوق حداقل ۱٫۵ برابر میانگین حقوق آلمان

اما چرا اقامت با بلو کارت در آلمان از نوع موقت است؟ افراد برای دریافت ویزای بلو کارت باید از یک کارفرمای آلمانی دعوت‌نامه کاری و قرارداد رسمی دریافت کنند. ممکن است کارفرما یک کارفرما یک قرارداد ۱ ساله، ۲ ساله یا حتی ۴ ساله با شما ببندد. پس مدت اعتبار ویزا و بلو کارت را قرارداد کاری منعقد شده بین فرد متقاضی و کارفرما مشخص می‌کند. درصورتی‌که قرارداد کاری شما چهار ساله باشد یا ۴ سال متوالی در آلمان کار کنید، می‌توانید اقامت موقت آلمان را به اقامت دائم تبدیل کنید.

بلو کارت، مجوزی موقت برای کار و زندگی در آلمان

۳- دریافت اقامت موقت با ویزای نمایشگاهی آلمان

یکی دیگر از انواع اقامت موقت آلمان، ویزای نمایشگاهی است. کشور آلمان در زمینه برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی رتبه اول را دارد. هر سال نزدیک به ۱۵۰ نمایشگاه بین‌المللی تخصصی و صنعتی در شهرهای مهمی همچون مونیخ، فرانکفورت، هانوفر و کلن برگزار می‌شود. شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، برای شرکت در این رویدادها، باید ویزای نمایشگاهی دریافت کنند.

اولین قدم برای اخذ ویزای نمایشگاهی، دریافت و تعیین وقت سفارت است. وقت سفارت را باید از سایت ویزا متریک و به‌صورت آنلاین دریافت کنید. زمان دقیق برای مراجعه به سفارت، از طریق ایمیل به شما اعلام خواهد شد. بعد از دریافت وقت سفارت و تکمیل مدارک، در زمان مشخص شده، برای مصاحبه به سفارت آلمان مراجعه کنید. مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای نمایشگاهی از این قرار است:

 • اصل و کپی پاسپورت (حداقل ۳ ماه اعتبار و دو برگه خالی داشته باشد)
 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای نمایشگاهی آلمان
 • ترجمه مدارک شخص متقاضی
 • دعوت‌نامه نمایشگاهی آلمان
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • بلیط رفت و برگشت

درصورتی‌که در جلسه مصاحبه نقص مدرک داشته باشید، درخواست شما برای اخذ ویزای نمایشگاهی آلمان رد خواهد شد. در خصوص مدارک اسکان، اگر شرکت دعوت‌کننده برای شما هتل رزرو کرده باشد، باید این مدارک را به سفارت نشان دهید. در خصوص هزینه‌ها هم هزینه مهاجرت به آلمان در این روش، شامل هزینه‌های سفارت، هزینه‌های شرکت در نمایشگاه، بلیط رفت برگشت و هزینه اسکان می‌شود. زمانی‌که در جلسه مصاحبه سفارت شرکت می‌کنید، باید هزینه‌های مربوط به شرکت در رویداد نمایشگاهی پرداخت شده باشند. در صورت رد ویزای نمایشگاهی، این مبلغ به‌طورکامل سوخت می‌شود و قابل بازگشت نیست.

مجوز شرکت در جشنواره‌های بین‌المللی با اقامت موقت نمایشگاهی آلمان

۴- تحصیل؛ راهی برای اقامت موقت در آلمان

دانشگاه‌های آلمان به‌خاطر سطح بالای علمی و رایگان بودن، در بین دانشجویان بسیار محبوب هستند. با ویزای تحصیلی به شما اجازه داده می‌شود تا پایان دوره و دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی، در آلمان سکونت داشته باشید. همچنین در حین تحصیل اجازه کار دانشجویی (پاره‌وقت) به شما داده می‌شود. بعد از پایان دوره تحصیل، برای یک سال دیگر هم می‌توانید در آلمان زندگی کنید. اگر در این مدت بتوانید در یک شرکت آلمانی استخدام شوید، ویزای تحصیلی به ویزای کاری آلمان تبدیل می‌شود. اگر تجربه کاری چندان یا مدرک تحصیلی خاصی ندارید، یکی از دوره‌های بسیار مناسب برای کسب مهارت‌های شغلی، دوره آوسبیلدونگ در آلمان است.

۵- ویزای اوسبیلدونگ؛ اقامت موقت در آلمان با اجازه کار و تحصیل

اکثر افرادی که از روش تحصیلی به آلمان مهاجرت می‌کنند، به‌دنبال این هستند که بعد از پایان دوره تحصیل، بلافاصله جذب بازار کار شوند و در نهایت اقامت دائم این کشور بگیرند. آوسبیلدونگ آلمان یک دوره جذاب است که در آن می‌توانید هم در یک دانشکده تخصصی معتبر تحصیل کنید و هم در یک شرکت آلمانی استخدام شوید.

در واقع آوسبیلدونگ یک دوره مهارت‌آموزی و ترکیبی از تحصیل و کار است. شما دو تا سه روز در هفته در کلاس‌های آموزشی شرکت می‌کنید و مباحث آموزشی مربوط به مهارت فنی و حرفه‌ای موردنظرتان را یاد می‌گیرد. مابقی روزهای هفته شما باید دوره کارآموزی خود را در یک شرکت آلمانی سپری کنید. در طول دوره کارآموزی به شما حقوق هم پرداخت می‌شود.

مدت دوره‌های آوسبیلدونگ باتوجه‌به رشته انتخابی شما، از ۶ ماه تا ۲ سال متغیر است. بعد از پایان دوره، مهارت‌های بسیاری کسب کرده‌اید و احتمال اینکه در یک شرکت آلمانی به‌طور ثابت استخدام شوید، بسیار بالا است. برای پیدا کردن بهترین دوره آوسبیلدونگ که منطبق با توانایی‌های شما باشد، توصیه می‌کنیم از تجربیات موسسه اقامتی اروپا و متخصصان این امر کمک بگیرید.

اقامت موقت در آلمان با ویزای مهارت‎‌آموزی آوسبیلدونگ

۶- اقامت کارآفرینی؛ اقامت در آلمان بدون نیاز به مدرک زبان

یکی از برنامه‌های اقامت موقت آلمان که بسیار موردتوجه صاحبان کسب‌وکار قرار گرفته، برنامه اقامت کارآفرینی است. براساس ماده ۲۱ قانون مهاجرت این کشور، اگر فردی بخواهد در آلمان اقامت کند و فعالیت اقتصادی داشته باشد، با راه‌اندازی کسب‌و‌کار مستقل خود می‌تواند اقامت آلمان را به‌دست آورد. برای دریافت اقامت کارآفرینی آلمان متقاضی باید ثابت کند که در ایران سابقه کاری مرتبط داشته است. همچنین متقاضی اصلی، به‌عنوان مدیر کسب‌وکار باید یک بیزینس پلن ارائه کند. اگر کارشناسان قانع شوند که طرح توجیهی سودآوری لازم برای کشور آلمان را دارد، به شما اقامت موقت یک ساله تعلق خواهد گرفت. در طول این یک سال شرکت شما باید فعالیت واقعی و سودآوری داشته باشد تا امکان پرداخت مالیات معین‌شده از طرف دولت آلمان را داشته باشید. در صورتی‌که همه این موارد به‌درستی انجام شود، اقامت شما تمدید خواهد شد و در نهایت می‌توانید اقامت دائم آلمان را دریافت کنید.

دریافت اقامت موقت آلمان با کمک متخصصان سایرس

در این مقاله شما را با انواع اقامت موقت آلمان آشنا کردیم. در هر یک از این روش‌ها اجازه دارید برای مدت مشخصی در آلمان حضور داشته باشید. در بعضی از این روش‌ها به هیچ عنوان اجازه کار ندارید و در برخی دیگر می‌توانید در طول مدت اقامتتان در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنید یا در یک شرکت آلمانی استخدام شوید. توجه داشته باشید که ویزای توریستی آلمان قابلیت این را ندارد که به ویزای دیگری تبدیل شود؛ بنابراین اگر به‌دنبال این هستید که اقامت دائم آلمان را دریافت کنید و در عین حال بتوانید در این کشور کار کنید، ویزای کارآفرینی و ثبت شرکت آلمان یک انتخاب بسیار مناسب است.

مشاوران موسسه حقوقی سایرس به‌طور تخصصی شما را برای انتخاب بهترین راه دریافت اقامت اروپا راهنمایی خواهند کرد. همچنین، شما می‌توانید سوالات خود را در بخش نظرات درج کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ دهند.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید