چگونه در خارج از کشور گذرنامه خود را تمدید کنیم؟

مدارک لازم برای تمدید گذرنامه در خارج از کشور
دسته بندی : استودیو سایرس
: امتیاز شما به این مطلب
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

پاسپورت یکی از مهم ترین مدارک هویتی در سراسر دنیا است. همه افرادی که قصد سفر یا اقامت در سایر نقاط دنیا را دارند، به پاسپورت نیاز دارند. روند تمدید پاسپورت در داخل کشور مشخص است. افراد باید با مدارک هویتی به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کنند. اما این روند برای کسانی که در خارج از کشور هستند، ممکن است نگران کننده به نظر بیاید. در این مقاله به بررسی مدارک لازم برای تمدید گذرنامه در خارج از کشور می پردازیم. اگر شما نیز دغدغه تمدید گذرنامه در خارج از کشور را دارید، با موسسه حقوقی سایرس همراه باشید.

پاسپورت، مجوز عبور بین کشور ها

اگر قصد اخذ اقامت اروپا یا حتی سفری کوتاه به یکی از کشورهای همسایه داشته باشید، به پاسپورت نیازمندید. پاسپورت یا گذرنامه یک مدرک هویتی به شمار می رود. در حقیقت همان طور که در داخل کشور افراد به وسیله کارت ملی یا شناسنامه تایید هویت می شوند، در خارج از کشور افراد غیربومی با پاسپورت تایید هویت می شوند. جالب است بدانید پاسپورت، مدرکی جدیدی نیست. از زمان باستان و در کشورهایی مانند مصر و تمدن بین النهرین از مدارکی مانند پاسپورت به عنوان مجوز عبور استفاده می‌شده است.

تمدید پاسپورت در خارج ایران

منتظر زمان انقضا پاسپورت نمانید

پاسپورت ها ۵ ساله صادر می شود. معمولا  توصیه می شود که پاسپورت ۶ ماه قبل از انتقضا تمدید شود. اما بسیاری از افراد به دلیل مشغله کاری یا فراموشی، دیر از موعد مقرر اقدام به تمدید پاسپورت می کنند. در داخل کشور دیر اقدام کردن برای تمدید پاسپورت دردسر خاصی برای فرد ایجاد نمی کند. اما فردی را در نظر بگیرید که برای نهایی کردن اقامت تمکن مالی اروپا به قاره سبز رفته باشد، در صورتی که پاسپورت وی در مدت اقامت منقضی شود باید منتظر دردسرهای جدی قانونی بود. اما آیا راهی برای تمدید پاسپورت در خارج از کشور وجود دارد؟

مراحل صدور و تمدید پاسپورت در خارج از کشور به چه صورت است؟

بر اساس قانون گذرنامه ایران مصوب ۱۳۵۱/۱۲/۱۰ افرادی که پاسپورت آن ها در خارج از کشور به اتمام برسد، می توانند به نزیک ترین سفارت خانه یا کنسول گری ایران مراجعه کنند. در حقیقت همان طور که پلیس ۱۰+ متصدی صدور پاسپورت در داخل کشور است، سفارت ها و نمایندگی های سیاسی در خارج از ایران نیز می توانند پاسپورت ارائه کنند. بنابراین اگر فرد با هر ویزایی مانند تمکن مالی یونان یا ویزای تفریحی اروپا دچار مشکلاتی در دریافت پاسپورت شود، می تواند به سفارت خانه ایران در کشور مبدا مراجعه کند.

همه چیز درباره تمدید کردن گذرنامه

مدارک لازم برای تمدید گذرنامه در خارج از کشور چیست؟

متقاضی تمدید گذرنامه در خارج از کشور بایستی با در دست داشتن مدارک زیر و مراجعه به نزدیک ترین نمایندگی، درخواست رسمی خود را مبنی بر دریافت پاسپورت جدید ارائه کند.

  • تکمیل فرم صدور گذرنامه
  • ارائه اصل گذرنامه فعلی و یک سری فتوکپی صفحه‌های دو، سه و صفحه دارای آخرین مهر خروج
  • ارائه اصل شناسنامه جمهوری اسلامی ایران و یک سری فتوکپی از کلیه صفحه‌ها (شناسنامه افراد بالای ۱۵ سال باید عکس‌دار باشد.)
  • عکس بیومتریک

برای دریافت گذرنامه در خارج از کشور چقدر باید هزینه کنیم؟

نرخ دریافت یا تمدید گذرنامه در خارج از کشور هر ساله توسط هیئت دولت به تصویب رسیده و به سفارت خانه ها اعلام می شود. بنابراین نرخ ثابتی برای تمدید گذرنامه وجود ندارد.

چگونه پاسپورت را تمدید کنیم

در صورت مفقود شدن پاسپورت در خارج از کشور چه باید کرد؟

بسیاری از افراد به دلایل مختلفی پاسپورت خود را گم می کنند. این مساله در خارج از کشور بسیار دردسر زا است. چراکه بدون پاسپورت، پلیس به راحتی می تواند فرد را دستگیر و از کشور اخراج کند. در صورت مفقود شدن پاسپورت در خارج از کشور بایستی به سرعت مقامات محلی کشور مبدا را در جریان گذاشت. همچنین فرد بایستی با مراجعه به سفارت خانه یا کنسول گری ایران و اعلام مفقود شدن پاسپورت، درخواست دریافت گذرنامه جدید را ارائه کند. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با سایر مدارک هویتی مانند کارت آیدی اروپا و ویزای شینگن مقاله کدام کشور عضو اتحادیه شینگن نیست را مطالعه بفرمایید.

چه مدت زمان طول می کشد تا پاسپورت خود را دریافت کنیم؟

پس از ثبت درخواست و ارائه مدارک، نمایندگی ایران مراتب پیگیری و صدور پاسپورت جدید را در دستور کار قرار می دهد. معمولا تلاش می شود که پاسپورت جدید در عرض چند هفته به دست متقاضی برسد. به طور میانگین گذرنامه جدید بین یک هفته تا ۲۰ روز و صدور گذرنامه جدید در صورت مفقودی حدود ۲۰ روز به طول می انجامد. اما زمان دقیق دریافت را می توان در زمان ارائه مدارک از مسئول سفارت سوال کرد. معمولا در این مدت می توان از مدارک هویتی موقت استفاده کرد. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با شرایط زندگی در کشورهای اروپایی به صفحه زندگی در یونان مراجعه بفرمایید.

پاسپورت، مهم ترین مدرک هویتی

پاسپورت، مهم ترین مدرک هویتی

در این مقاله به بررسی چگونگی دریافت پاسپورت در خارج از کشور پرداختیم. در طول مقاله سعی کردیم به سوالاتی درباره مدارک لازم برای تمدید گذرنامه در خارج از کشور و مدت زمان دریافت پاسپورت جدید نیز اشاره کنیم. در انتهای دوباره تاکید کنیم برای جلوگیری از دردسرهای قانونی، حتما مراقبت از پاسپورت خود را جدی بگیرید. فرآیند دریافت یا تمدید پاسپورت که چندی روزی به طول می انجامد، ممکن است باعث ایجاد دردسرهای قانونی برای فرد شود. همچنین در انتهای مقاله لازم است بر این نکته تاکید کنیم که موسسه حقوقی سایرس امکان دریافت اقامت اروپا را از طریق تمکن مالی اروپا، اقامت سرمایه گذاری اروپا، ویزای کارآفرینی، ثبت شرکت و همچنین اقامت از طریق مجوز کار فراهم کرده است. همکاران ما در تمامی مراحل دریافت اقامت اروپا همراه شما هستند. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق شماره های اعلام شده در سایت، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید