با بهترین دانشگاه‌های جهان آشنا شوید

رتبه بندی دانشگاه های جهان
دسته بندی : راهنمای مهاجرت
: امتیاز شما به این مطلب
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

اندازه‌گیری و رتبه‌بندی افراد، سازمان‌ها، کالاها و هر چیز دیگری بسیار اهمیت دارد. با کمک معیارهای مختلف می‌توانیم همه چیز را دسته‌بندی کنیم و بهترین‌ها را پیدا کنیم. این مساله در خصوص دانشگاه‌ها نیز وجود دارد. در حقیقت از سال‌ها قبل تا کنون رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان، همیشه یکی از مهم‌ترین معیارها برای تشخیص کالج مناسب برای تحصیل بوده است. این مساله خصوصا برای کسانی که قصد مهاجرت و ادامه تحصیل در کشورهای دیگر را دارند، اهمیت بیشتری دارد. در این مقاله می‌خواهیم با تاریخچه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و همچنین بهترین دانشگاه‌های دنیا آشنا شویم. در ادامه همراه موسسه حقوقی سایرس باشید.

تاریخچه رنکینگ دانشگاه‌های جهان، ایده‌ای سرزمین چین

یکی از راه‌های جذاب دریافت اقامت اروپا، ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی است. اگرچه در حال حاضر بهترین دانشگاه‌های دنیا در قلب اروپا و آمریکا قرار دارند اما ایده رتبه‌بندی یا همان رنکینگ دانشگاه‌های جهان متعلق به چشم بادامی‌هاست. در سال ۱۹۹۸ رئیس جمهور چین، قصد توسعه دانشگاه‌ها و افزایش کیفیت آموزشی را داشت. دانشگاه‌ شانگهای جیاتانگ ماموریت یافت تا رتبه دانشگاه‌های چین را در بین دانشگاه‌های سراسر دنیا تعیین کند.

از آنجا که در آن زمان رتبه‌بندی متعارفی در دنیا برای رنکینگ دانشگاه‌ها وجود نداشت، دانشگاه شانگهای جیاتانگ اولین نظام جهانی رتبه‌بندی دانشگاه‌ها را تدوین و رتبه تمامی دانشگاه‌ها از جمله کشور چین را مشخص کرد. این نظام اکنون یکی از معتبرترین نظام‌ها برای مقایسه رتبه دانشگاه‌هاست و به رتبه‌بندی شانگهای شهرت دارد. نظام رتبه بندی شانگهای ۴ معیار کیفیت آموزش، کیفیت اعضای هیئت علمی، خروجی‌های پژوهشی و سرانه کلی عملکرد دانشگاه‌ها را معیار رتبه‌بندی آن‌ها قلمداد می‌کند.

آشنایی با بهترین دانشگاه های جهان

آیا نظام رتبه‌بندی دیگری هم وجود دارد؟

همان طور که گفتیم ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی در کنار روش‌هایی مانند اقامت تمکن مالی اروپا، پرتقاضاترین روش اخذ اقامت اروپا است. در حقیقت دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی با استفاده از مدرن‌ترین سیستم‌های آموزشی بهترین خدمات را در سراسر دنیا ارائه می‌کنند که همین مساله موجب هجوم خیل عظیمی از متقاضیان برای تحصیل در این دانشگاه‌ها شده است.

دانشگاه‌های اروپا و آمریکا پس از رتبه‌بندی شانگهای خود به فکر ایجاد نظام رتبه‌بندی گرفتند. از طرف دیگر برخی کشورها و نواحی جغرافیایی و فرهنگی نیز اقدام به رتبه بندی دانشگاه‌ها می‌کنند. برای مثال می‌توان از کشورهای اسلامی و رتبه بندی دانشگاه‌ها در آن به عنوان یک نمونه یاد کرد. بنابراین پس از رتبه‌بندی شانگهای بسیاری از کالج‌ها اقدام به راه‌اندازی سیستم رتبه‌بندی خود کردند. برای نمونه سیستم رتبه بندی QS نیز در کنار شانگهای یکی از معروف‌ترین سیستم‌های رنکینگ دانشگاه‌های برتر جهان است که معیارها و ملاک‌های بیشتری را در رتبه‌بندی خود لحاظ می‌کند.

آشنایی با ۵ تا از بهترین دانشگاه‌های جهان

تا اینجا با دو مورد از نظام‌های رنکینگ دانشگاه‌های جهان آشنا شدیم. در ادامه مقاله ۵ مورد از بهترین و بزرگترین دانشگاه‌های دنیا را با یکدیگر بررسی می‌کنیم. این ۵ دانشگاه هم در نظام شانگهای و هم در نظام QS و هم در سایر نظام‌های رتبه بندی دانشگاه‌ها همیشه در صدر فهرست قرار داشته‌اند. اطلاعات مربوط به این دانشگاه‌ها مرتبط با سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ است.

۱- هاروارد، بهترین دانشگاه دنیا

کسانی که حتی تحصیلات دانشگاهی ندارند، اسم دانشگاه‌ها هاروارد را شنیده‌اند. هاروارد در آمریکا قرار گرفته و یکی از مشهورترین دانشگاه‌های دنیا است. سیستم مدرن آموزشی در کنار بهره‌گیری از بهترین اساتید دنیا هاروارد به یک گزینه رویایی برای دانشجویان نخبه تبدیل شده است. بسیاری از برندگان جایزه نوبل در رشته‌های مختلف یا فارغ التحصل هاروارد بوده‌اند یا هم اکنون در این دانشگاه مشغول به تدریس هستند.

دانشگاه هاروارد، بهترین دانشگاه دنیا

۲-استنفورد، برترین دانشگاه دنیا در علوم مهندسی و انسانی

استنفورد در ایالات کالیفرنیا آمریکا قرار دارد. این دانشگاه‌ها در اکثر رشته‌های مرتبط با علوم مهندسی و علوم انسانی در بیشتر سال‌ها توانسته بالاترین رتبه را به دست آورد. جالب است بدانید بسیاری از فارغ‌التحصلان مهندسی این دانشگاه‌ها موسس بزرگترین شرکت‌های دنیا از جمله یاهو و گوگل بوده‌اند. استنفورد را می‌توان از قدیمی‌ترین و پیشروترین دانشگاه‌های دنیا به حساب آورد.

۳- آکسفورد، برترین دانشگاه جهان در قلب لندن

آکسفورد را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا به حساب آورد. دانشگاهی که فارغ التحصیلانش در رشته‌های مختلف از علوم مهندسی تا علوم انسانی پیشگامان علوم جدید به حساب می‌آمده‌اند. این دانشگاه‌ها که در کشور انگلستان قرار دارد، از اعتبار علمی بسیار بالایی برخوردار است و بسیاری از دانشجویان آرزوی تحصیل در این دانشگاه را دارند. بر اساس نظام‌های مختلف رتبه بندی، آکسفورد همیشه جزء ۵ دانشگاه برتر جهان قرار داشته است.

۴- دانشگاه کمبریج، قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه اروپایی

دانشگاه بعدی لیست ما، دانشگاه کمبریج است. شاید بد نباشد که بدانیم این دانشگاه در سال ۱۲۰۹ میلادی تاسیس شده است. این دانشگاه محل تحصیل بسیاری از نخبگان دنیا از جمله آیزاک نیوتن بوده و از بدو تاسیس تا کنون همیشه یکی از گزینه‌های رویایی تحصیل به شمار می‌رفته است. همچنین کمبریج ثروتمند‌ترین دانشگاه اروپا است و بیشتر درآمد خود را به خاطر پژوهش‌های کاربردی‌اش از دولت و سازمان‌های خصوصی دریافت می‌کند. از طرف دیگر انتشارات دانشگاه کمبریج نیز به روزترین کتاب‌ها را منتشر و در سراسر دنیا توزیع می‌کند.

(پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با یکی از پرطرف‌دارترین خدمات موسسه حقوقی سایرس به صفحه تمکن مالی یونان مراجعه بفرمایید.)

معروف ترین دانشگاه های دنیا

۵- مؤسسه فناوری فدرال زوریخ، بهترین دانشگاه سوئیس

موسسه فناوری زوریخ در کشور سوئیس قرار دارد. این دانشگاه بیشتر به خاطر رشته‌های مهندسی و فنی خود شناخته می‌شود. بزرگ‌ترین دانشمند جهان، آلبرت اینشتین فارغ‌التحصل این دانشگاه بوده است. این دانشگاه هم اکنون در رتبه ششم بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد و از معتبرترین دانشگاه‌های اروپا نیز به حساب می‌آید.

(پیشنهاد می‌کنیم برای مطالعه سایر مقالات مرتبط با اقامت اروپا، سری به صفحه کدام کشور عضو اتحادیه شینگن نیست بزنید.)

چرا سایر دانشگاه‌ها در این لیست قرار ندارد؟

دانشگاه‌های آلمان مانند دانشگاه فنی برلین یا دانشگاهی مثل سوربن فرانسه نیز از مشهورترین و بهترین دانشگاه‌های اروپایی هستند. از طرف دیگر کشورهایی مانند سوئد، اتریش و دانمارک هم دانشگاه‌هایی معتبر و هم تراز در سطح جهانی دارند. اما ما در این لیست سعی کردیم گلچینی از دانشگاه‌های برتر اروپا و آمریکا را معرفی کنیم. این به معنی کم ارزش بودن دانشگاه‌های یاد نشده نیست.

معروف ترین و بهترین دانشگاه های دنیا

در نظر داشته باشید که محتوای ارائه شده به جهت افزایش آگاهی شما عزیزان تهیه و تولید شده و اقامت تحصیلی جزء خدمات ارائه شده توسط موسسه حقوقی سایرس نیست.

در صورتی که تمایل به اخذ اقامت اروپا، از روش‌های سرمایه‌گذاری، کارآفرینی، تمکن مالی و بلوکارت دارید، کارشناسان ما به صورت تخصصی و با ارائه مشاوره رایگان در کنار شما خواهند بود.

شماره تماس برای دریافت مشاوره رایگان ۰۲۱۲۵۷۴۱

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید