رتبه بندی پاسپورت های جهان، هر کشور کجاست؟

رتبه بندی پاسپورت های جهان
دسته بندی : راهنمای مهاجرت
: امتیاز شما به این مطلب
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

اعتبار پاسپورت یا همان گذرنامه یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای برآورد قدرت سیاسی و دیپلماسی کشورها است. منظور از اعتبار پاسپورت، تعداد کشورهایی است که افراد می‌توانند بدون داشتن ویزا به آن سفر کنند. طبیعتاً سفر بدون ویزا به قدرت سیاسی کشورها بستگی دارد. چراکه معمولاً امکان سفر به سایر کشورها فقط از طریق دیپلماسی و قدرت کشورها نشئت می‌گیرد. در ادامه رتبه بندی پاسپورت های جهان در سال ۲۰۲۰ را مشاهده می‌کنید. با موسسه حقوقی سایرس ارائه‌کننده خدمات اقامت اروپا همراه ما باشید.

رتبه بندی پاسپورت های جهان، از قوی‌ترین‌ها تا ضعیف‌ترین‌ها

موسسه مطالعاتی هنلی و سازمان IATA  معمولاً دو سازمانی هستند که رده‌بندی پاسپورت‌ها را به‌صورت سالانه انجام می‌دهند. در سال ۲۰۲۰ نیز این سازمان‌ها اقدام به انتشار رتبه بندی پاسپورت‌ها کرده‌اند و لیست قدرتمندترین کشور تا ضعیف‌ترین کشورها در پاسپورت را ارائه کرده‌اند:

ژاپن و سنگاپور،شرق آسیا و بهترین پاسپورت دنیا

مثل سال ۲۰۱۹ رتبه اول بهترین و قدرتمندترین پاسپورت دنیا متعلق به ژاپن است. شهروندان سرزمین خورشید تابان می‌توانند بدون ویزا به ۱۹۱ کشور دنیا سفر کنند. این عدد وقتی معنی‌دار می‌شود که بدانید کشورهای انتهایی لیست اجازه سفر بدون ویزا را به کمتر از ۳۰ کشور دنیا دارند. بعد از ژاپن، سنگاپور یکی دیگر از بهترین کشورهای ارائه‌کننده پاسپورت است. سنگاپور یکی از کشورهای پیشرو در زمینه جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی است و اقامت سرمایه گذاری این کشور نیز موردتوجه قرارگرفته است.

 

از کره جنوبی تا فنلاند، رتبه‌های مشترک

در رتبه بندی نظام پاسپورت‌ها رتبه‌های مشترکی هم وجود دارند. کره جنوبی و آلمان به‌طور مشترک در رتبه سوم ارزشمندترین پاسپورت دنیا قرارگرفته‌اند. بعدازاین دو کشور ایتالیا و فنلاند هم چهارمین کشور ازنظر اعتبار پاسپورت هستند. ایتالیا و فنلاند امکان سفر به ۱۸۸ کشور دنیا را فراهم کرده‌اند.

 اسپانیا، لوکزامبورگ و دانمارک، رتبه‌های مشترک پنجم

کشورهای اسپانیا، لوکزامبورگ و دانمارک که همگی در اروپا قرار دارند در رده پنجمین پاسپورت های معتبر دنیا قرار دارند. بعدازاین کشورها، فرانسه و سوئد در رتبه ششم قرار دارد. فرانسه سعی کرده با امکان دریافت انواع اقامت ازجمله تمکن مالی فرانسه امکان دریافت ویزای خود را برای کشورهای مختلفی فراهم کند.

پرتقال، بالاتر از کشورهای سرشناس دنیا در پاسپورت

پرتقال رتبه هفتم بهترین و قدرتمندترین پاسپورت های دنیا را در اختیار دارد. این مسئله وقتی اهمیت جدی می‌یابد که پرتقال توانسته رتبه بالاتری از بسیاری از کشورهای مثل آمریکا یا انگلستان به دست آورد.

دیگر کشورها از رتبه ۸ تا ۱۰

ایالات‌متحده آمریکا ، انگلستان،  نروژ، یونان و بلژیک توانسته‌اند رتبه هشتم را در بین قدرتمندترین پاسپورت های دنیا را به دست آورند. نیوزلند،  مالت، جمهوری چک، کانادا و استرالیا در رتبه نهم قرارگرفته‌اند. اسلواکی، لیتوانی و مجارستان هم کشورهای دیگری هستند که ۱۰ رتبه اول بهترین پاسپورت‌ها را تشکیل داده‌اند.

امارات قدرتمند، پاسپورت در حوالی ما

در حوالی ایران و به‌طورکلی خاورمیانه کشور امارات با قرار گرفتن در رتبه ۲۱ بهترین پاسپورت را دارد. این مسئله نشان می‌دهد که امارات سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی و سیاسی زیادی انجام داده است که توانسته البته نتیجه آن را بگیرد. چراکه اتباع اماراتی می‌توانند به ۴۱ کشور جهان بدون پاسپورت سفر کنند.

ایران در چه رتبه‌ای قرار دارد؟

ایران در رتبه ۹۸ فهرست پاسپورت های معتبر دنیا قرارگرفته است. این رتبه نشان می‌دهد که وضعیت ایران در زمینه پاسپورت اصلاً مساعد نیست. تحریم‌ها و بسیاری از مسائل دیگر نیز بر رتبه نامناسب ایران در رده‌بندی پاسپورت‌ها اثرگذار است.

با توجه به رتبه کشورهای مختلف اروپایی، بهترین کشور برای مهاجرت کجاست؟

طبیعتاً قدرت پاسپورت تنها یکی از فاکتورهای مؤثر بر انتخاب کشور مقصد است. به‌عبارت‌دیگر به‌صرف داشتن یک پاسپورت قدرتمند یا ضعیف نمی‌توان یک کشور را برای مهاجرت انتخاب کرد. چراکه قدرت پاسپورت کشورها در طول زمان نیز متغیر است. از طرف دیگر در انتخاب یک کشور اروپایی باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که اکثر کشورهای اروپایی عضو پیمان شینگن هستند. به‌این‌ترتیب با داشتن پاسپورت یکی از کشورها هم می‌توان به سایر کشورهای اروپایی مهاجرت کرد. پیشنهاد می‌کنیم اگر به مباحث دریافت اقامت اروپا علاقه‌مند هستید، مقالات جذاب ما مثل کد کشورهای اروپایی را در وبلاگ سایرس از دست ندهید.

در انتخاب کشور مقصد همه‌چیز را در نظر بگیرید

در این مقاله نگاهی به رتبه بندی پاسپورت در دنیا داشتیم. معمولاً داشتن یک پاسپورت مطمئن می‌تواند راه را برای سفرهای بین کشورها و انجام مبادلات تجاری هموار سازد. برای مثال در قاره اروپا افراد با دریافت اقامت و آیدی کارت اروپا می‌توانند به اکثر کشورهای این قاره سفر کنند. دقت داشته باشیم که در هنگام انتخاب مقصد مهاجرتی حتماً به قدرت پاسپورت مقصدمان هم فکر کنیم. برای مهاجرت به اروپا و دریافت اقامت دائم قاره سبز می‌توانید با موسسه حقوقی سایرس تماس بگیرید. ما در طول ۱۵ سال همکاری موفقیت‌آمیزمان با بیساری از مشتریان خود امکان دریافت اقامت اروپا را از طریق تمکن مالی اروپا، اقامت سرمایه‌گذاری اروپا، ویزای کارآفرینی، ثبت شرکت و همچنین اقامت از طریق مجوز کار فراهم کرده‌ایم. شماره تلفن ۲۵۷۴۱ – ۰۲۱ راه ارتباطی شما با سایرس است.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید