اقامت کشور یونان

معرفی کشور یونان

سرزمین یونان از قدیمی ترین تمدن های بشر است. کشور یونان در قاره اروپا واقع شده است و از فرهنگی غنی برخوردار است. یونان به لحاظ فرهنگ و هنری که دارد در دنیا شهرت بسیار زیادی دارد. مردم یونان دارای زبان رسمی یونانی هستند. واحد پول در این کشور یورو است. یونان دارای حکومتی از نوع دموکراسی پارلمانی می باشد. این کشور دارای جزایر بسیار زیبایی است. حدود ۳۰۰۰ جزیره در یونان وجود دارد. آب و هوا در یونان مدیترانه ای بوده و زمستان های معتدل و تابستان های گرم و مرطوبی دارد.

شهر آتن پایتخت این کشور به عنوان پرجمعیت ترین شهر این کشور شناخته شده است. آثار تاریخی و مکان های دیدنی متعددی در یونان وجود دارد که از معروف ترین آنها معبد آکروپولیس، موزه آکروپولیس، معبد دلفی و جزیره سانتورینی است. هزینه های زندگی در یونان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار مناسب است. در یونان ورزش دارای ریشه ای قدیمی بوده و ورزشگاه المپیک این کشور که در شهر آتن قرار دارد، معروف ترین ورزشگاه یونان است.

چرا کشور یونان مکان مناسبی برای زندگی است؟

کشور یونان کشوری است که نخستین تمدن پیشرفته اروپا در آن شکل گرفته است. مرکز این کشور شهر آتن می باشد. این کشور دارای فرهنگی غنی است و شهرت آن در دنیا مربوط به هنر به خصوص هنر تئاتر می باشد. از ویژگی های مهمی که این کشور دارد، این است که یونان اولین کشور آغاز کننده بازی های المپیک بوده است. بنابراین یونان مهد بسیاری از رشته های ورزشی از جمله دو و میدانی می باشد. این کشور دارای ویژگی های تاریخی، فرهنگی و طبیعی است که سبب شده تا گردشگران بسیاری از نقاط مختلف جهان برای بازدید از یونان راهی این کشور شوند. واحد رسمی پول این کشور یورو می باشد. زبان رسمی مردم یونان زبان یونانی می باشد و زبان دوم اکثر مردم این کشور زبان انگلیسی است. کشور یونان در منطقه زمانی  GMT + ۲ قرار گرفته است.

لذت زندگی در آب و هوای دلپذیر یونان

کشور یونان دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشد. روزهای تابستان در این کشور گرم و خشک بوده و غالبا بادهایی که در غروب  می وزند اندکی از گرمای هوا کم می کنند. در شمال جزیره ها و مناطق ساحلی معمولا بادهای بیشتری وزیده می شود. در شهر آتن در فصل تابستان و ماه جولای هوا گرم و خفه کننده می شود و درجه هوا گاهی تا ۴۰ درجه سانتی گراد نیز می رسد.

در فصل زمستان در قسمت جنوب این کشور هوا معتدل شده و در مناطق کوهستانی هوا بسیار سرد خواهد بود. معمولا در مناطق کوهستانی بارش برف  زیاد بوده و دمای هوا به زیر صفر درجه می رسد. در ماه های نوامبر تا مارس بارش باران به ویژه در جزایر ایونی رخ می دهد. در ماه های ژوئن تا سپتامبر آب دریا برای شنا کردن گرم و مناسب می شود. بهترین فصل ها برای پیاده روی و دوچرخه سواری در کوهستان های یونان فصل بهار و پاییز می باشد. در فصل بهار گل های وحشی در مناطق روستایی و حومه شهرها در یونان همه جا را رنگی خواهد کرد. در فصل پاییز درختان این کشور رنگ حنایی به خود می گیرند.

یونان کشوری نسبتا توسعه یافته است که طیف وسیعی از فعالیت های اقتصادی آن (حدود 85 درصد) در بخش خدمات متمرکز است. بخش صنعتی با 12 درصد و بخش کشاورزی با 3 درصد در رده های بعدی قرار دارند. يونان از نظر توليد گندم، جو، ذرت، چغندرقند، ميوه، سبزي و پنير تقريباً خودكفاست. بخش صنعتي به سرعت در حال توسعه است و شامل فرآوري منابع طبيعي از جمله نفت و گاز طبيعي و … است. صنعت توريسم و ناوگان بزرگ كشتيهاي تجاري منابع مهم درآمد ارز خارجي است.

هزینه های زندگی در یونان چگونه است؟

یونان از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد. هزینه های زندگی در این کشور معمولا از سایر کشورهای اروپایی کمتر است. میزان اختلاف هزینه های زندگی در یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی ۳۰ درصد می باشد. همچنین میزان هزینه های تامین اجتماعی و بیمه برای هر فردی در یونان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمتر است.

پس می توان گفت که مهاجرانی که در یونان زندگی می کنند میزان حقوق دریافتی متعادلی دارند و زندگی راحتی خواهند داشت. مواد غذایی در این کشور دارای قیمت ارزانی هستند. در جزیره رودس هزینه زندگی بسیار پایین بوده و هیچ گونه وارداتی به این جزیره صورت نمی گیرد. لازم به ذکر است بحران هایی که اقتصاد اروپا داشته است روی یونان نیز تاثیر گذاشته است.

بررسی صنعت توریسم در یونان

توریسم در اقتصاد یونان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حدود 20% از GDP یونان از این صنعت تامین میشود. این کشور در سال 2014، 13 میلیون یورو در آمد از 18.5 میلیون توریست کسب کرده است. یوناندر فهرست 15 کشوری است که در دنیا بیشترین تعداد گردشگران را داشته و دومین کشور در اروپا است که بیشترین بازدید کنندگان را دارد.

محیطی امن با آمار جرم و جنایت پایین و مهمان نوازی مردم این کشور از جمله دلایلی است که توریست های بسیاری این کشور زیبا را به عنوان مقصد خود انتخاب میکنند. 85 % سفرها در سراسر دنیا در ماه های می تا اوکتبر انجام میشود که بیش از نیمی از این مقدار یعنی حدود 43% این سفرها به یونان ختم میشود. مسافران در ماه های جولای، آگوست و سپتامبر به خاطر طبیعت و سواحل زیبای شهر به یونان سفر میکنند.

آنچه آشپزی یونان را خاص و متفاوت با سایر کشورها می کند؛ مواد غذایی، فلسفه و نوع تغذیه آنها است. یونانیان رژیم غذایی مدیترانه ای دارند که یکی از بهترین و سالمترین رژیم های غذایی جهان است . در رژیم غذایی آنها انواع و اقسام سبزیجات به چشم می خورد و در واقع بشقاب غذایی آن ها پر از رنگ است.

همچنین روغن زیتون، میوه ها، روغن ماهی، غلات کامل و مغزها هم در این رژیم غذایی نقش بسیار مهمی دارند. غذا در قسمتهای مختلف یونان با روشهای نسبتا متفاوتی طبخ می شود. معمولا غذاها را گریل کرده و یا در آرام پز طبخ می کنند. در غذاهای یونانی از ادویه ها و سبزیجات متنوعی مانند رزماری، شوید، گشنیز، رازیانه، دارچین، جوزهندی، وانیل، فلفل، سیر و روغن زیتون بسیار استفاده می شود.

در میهمانی ها غذا با توجه به سلیقه و طبع میهمانان طبخ می شود و معمولا میزبان در هنگام صرف غذا راجع به نحوه طبخ غذا و موادتشکیل دهنده آن صحبت می کند تا نشان دهند که میهمان تا چه اندازه برایشان اهمیت دارد.

بررسی فرهنگ و زندگی مردم یونان

در  یونان ورزش دارای ریشه قدیمی می باشد. ورزشگاه المپیک آتن یکی از بزرگترین و معروف ترین ورزشگاه در دنیا است، که در شهر آتن واقع شده است. در سال ۱۹۷۹ میلادی ساخت این ورزشگاه آغاز شده و پایان ساخت آن در سال ۱۹۸۲ اتفاق افتاده است. ظرفیت این ورزشگاه ۶۹۶۱۸ نفر می باشد. در سال ۲۰۰۴ این ورزشگاه میزبان بازی های المپیک تابستانی بوده است.

همچنین این ورزشگاه میزبان فینال جام در جام اروپا و سه فینال لیگ قهرمانان اروپا بوده است. این ورزشگاه محل بازی های خانگی تیم های معروف آتن است. مردم سراسر دنیا یونان را به عنوان زادگاه بازی های المپیک می شناسند. از مهمترین اتفاقات ورزشی برای یونان می توان  قهرمانی تیم ملی این کشور در جام ملت های اروپا در سال ۲۰۰۴ را نام برد. یونان مهد ورزش های بسیاری از جمله دو و میدانی است.

کشور یونان به عنوان جایگاه مکتب دموکراسی و آموزش عالی دانشگاهی در اروپا شناخته می‌شود. بسیاری از شیوه های آموزشی کشورهای غربی در دانشگاه‌های کشور یونان نیز اجرا می‌شود. در واقع نظام آموزشی کشور یونان تحت تاثیر فرهنگ غربی قرار دارد. سیستم آموزشی عالی و باکیفیت برگرفته از ایده‌های فیلسوفان یونان باستان هنوز هم در این کشور طرفداران خاص خود را دارد.

دانشگاه ها و موسسات آموزش فنی و حرفه ای، آکادمی ها و مدارس کشور یونان، آموزش های خود را با بهترین کیفیت، دانش‌آموزان و دانشجویان را تحت پوشش قرار می دهند. دانشجویانی که متقاضی ادامه تحصیل در کشور یونان هستند، رشته های فنی مهندسی و علوم پایه را در مدرک لیسانس و فوق لیسانس و دکترا انتخاب می‌کنند.

در رتبه بندی جهانی، دانشگاه های کشور یونان در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند و همچنین برخی دیگر از مراکز آموزش عالی آن در جایگاه ۱۰۰۰ دانشگاه مطرح جهان واقع شده اند. دانشگاه ملی شهر آتن در رتبه 217 در جهان قرار گرفته است.

یونان بورسیه تحصیلی دارد؟

یکی از معروفترین و معتبرترین دوره های تحصیلی کشور یونان، بورسیه اراسموس است. بورسیه اراسموسماندوس به نوعی بورسیه تحصیلی گفته می شود که برای تحقیق و پژوهش دانشجویان و تحصیل آنها در کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر می‌شود. به این ترتیب، ادامه تحصیل از طریق بورسیه اراسموس در کشور یونان و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا امکان پذیر است.

بیش از ۱۰۰ هزار نفر در سال از تمام جهان با استفاده از بورسیه اراسموس به کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف لیسانس، فوق لیسانس و دکترا اعزام می شوند. هدف از اعطای بورسیه اراسموس به دانشجویان، تحصیل به زبان انگلیسی در کشورهای پیشرفته اروپایی است.

بررسی بهترین دانشگاه های یونان

اگر قصد دارید در دانشگاه های کشور یونان تحصیل کنید و علاقه مند هستید که از رتبه بندی دانشگاه‌های این کشور و سطح اعتبار مدارک لیسانس فوق لیسانس و دکترا اطلاع پیدا کنید، یونان به عنوان یک کشور تحت تاثیر فرهنگ مدرن غربی قرار دارد. بسیاری از باورها، سیستم‌های زبانی، فرهنگی، فلسفی، حقوقی و اجتماعی تحت تاثیر کشورهای غربی قرار گرفته است.

حتی بسیاری از اندیشمندان و فیلسوفانی که از یونان در جهان شهرت یافته‌اند، پیرو مکاتب آزادی و دموکراسی بودند. تحصیل در کشور یونان، آشنایی با نظریه‌های سقراط افلاطون ارسطو و سایر نوآوران بزرگ را به همراه دارد. علاوه بر این ها، امکان ادامه تحصیل در شهرهای پر زرق و برق و بسیار زیبای کشور یونان برای تمامی دانشجویان جذاب است. در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه های یونان را آورده ایم که از نظر وزارت علوم ایران نیز پذیرفته هستند و در سطحی بین المللی شناخته می شوند:

  • National and Kapodistrian University of Athens
  • Aristotle University of Thessaloniki
  • University of Crete
  • University of Patras

دانشگاه هایی که در ادامه معرفی شده اند نیز، از جمله مراکز تحصیلی یونان هستند که در رتبه متوسط قرار دارند:

  • National Technical University of Athens
  • University of Thessaly

 

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

۱۷ دی ۱۳۹۸

در ویزای کار آفرینی برای اخذ اقامت اروپا آیا می توان ثبت شرکت انجام داد و با ان شرکت اقدام به فعالیت در حوزه اروپای شنگن کرد؟

    ۲۶ بهمن ۱۳۹۸

    در اقامت کارآفرینی یونان باید شعبه شرکت خارجی را در یونان به ثبت برسانید. برای آگاهی از قوانین و اطلاعات به روز اقامت کارآفرینی یونان با مشاورین سایرس در تماس باشید.