قوانین اقامت پدر و مادر در آلمان

راه‌های دریافت اقامت پدر و مادر در آلمان در موسسه حقوقی سایرس
دسته بندی : اقامت آلمان
: امتیاز شما به این مطلب
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

در سال ۲۰۱۹، بیش از ۱۱ هزار ایرانی در آلمان به خانواده خود پیوستند. این آمار در سال ۲۰۲۲، رشد چشمگیری داشته است. دریافت اقامت خانوادگی و همزمان، مطلوب‌ترین حالت محسوب می‌شود. برای دریافت این اقامت، راه‌های گوناگونی وجود دارد. ولی برای جلوگیری از ضرر و اتلاف وقت، پیشنهاد می‌کنیم تا تحقیقات کاملی انجام دهید و از وکیل‌های مهاجرتی راهنمایی بگیرید. ما در این مقاله به بررسی انواع راه‌های اقامت پدر و مادر در آلمان می‌پردازیم تا با مطالعه آن، قدمی محکم و مطمئن به‌سوی آینده بردارید.

شرایط صدور ویزای همراه برای پدر و مادر

برخی از افراد تصور می‌کنند به محض ورود به خاک آلمان می‌توانند برای پدر و مادر خود نیز اقامت دائم دریافت کنند. این تصور کاملاً اشتباه است. دریافت اقامت پدر و مادر در آلمان کاملاً بستگی به شرایط، نوع ویزا، تمکن مالی و ملیت شما دارد. افرادی که اقامت دائم اروپا را با روش‌های قانونی به‌دست آورده‌اند، شرایط آسان‌تری برای دریافت اقامت برای والدین خود دارند. برای مثال، داشتن ویزای بلوکارت آلمان یک امتیاز مثبت برای اقامت دائم پدر و مادر شما محسوب می‌شود. به‌طور‌کلی، باید با توجه به وضعیت خود، اقداماتی انجام دهید تا امکان دعوت والدینتان به‌وجود آید. از‌این‌رو، پیشنهاد می‌کنیم به‌طور اختصاصی با مشاورین و وکلای مهاجرتی در تماس باشید.

نوع اقامت فرزند؛ موثر‌ترین فاکتور در چگونگی صدور اقامت والدین

ویزای همراه برای پدر و مادر چه تفاوتی با اقامت در آلمان دارد؟

ویزای همراه برای پدر و مادر با اقامت آن‌ها در آلمان تفاوت دارد. ویزا کارتی است که از سوی سفارت آلمان در پاسپورت افرادی که قصد سفر به این کشور را دارند، چسبانده می‌شود. ویزا فقط به منزله اجازه ورود به کشور در مدت محدود است. ولی اقامت، یعنی شما می‌توانید تا‌حدودی از حق شهروندی در آلمان بهره‌مند شده و در این کشور زندگی کنید. معمولاً افرادی که از طریق کارآفرینی در آلمان اقامت دریافت می‌کنند، امکان همراه کردن والدین خود را نیز خواهند داشت و تا زمانی‌که کسب‌و‌کار آن‌ها جریان داشته باشد، اقامت موقت آن‌ها نیز تمدید خواهد شد.

اقامت پدر و مادر در آلمان با تولد فرزند؛ بررسی شرایط حق خاک

برخی از خانواده‌ها تصور می‌کنند با به‌دنیا آوردن فرزند خود در خاک اروپا و آلمان می‌توانند اقامت دائم دریافت کنند. با‌این‌وجود، قانون حق خاک در اروپا بسیار پیچیده‌تر از سایر کشور‌ها است. قوانین دقیقی از امکان دریافت اقامت پدر و مادر در آلمان با تولد فرزند آن‌ها وجود ندارد. اگر یکی از والدین آلمانی باشد یا ۸ سال از اقامت قانونی او در آلمان گذشته باشد، فرزند متولد‌شده نیز می‌تواند اقامت آلمان را دریافت کند. در‌غیر این‌صورت، تابعیت کشور پدر و مادر برای فرزند تازه متولد‌شده ثبت می‌شود. با‌این‌وجود، زن و شوهری که اقامت اروپا با تمکن مالی را به‌دست آورده‌اند، امکان دریافت اقامت موقت برای فرزند خود را تا قبل از سن قانونی دارند. آن‌ها مادامی که تمکن خود را اثبات کنند، بدون مشکل می‌توانند اقامتشان را تمدید کرده و در اروپا زندگی کنند. البته، کشور‌هایی مانند فرانسه، اسپانیا و یونان قانون اقامت تمکن مالی را برای مهاجران فراهم کرده‌اند.

نوع اقامت فرزند؛ موثر‌ترین فاکتور در چگونگی صدور اقامت والدین

قانون جدید الحاق خانواده در آلمان؛ مخصوص افراد مهاجر با شرایط خاص

قانون الحاق خانواده در آلمان با هدف بشردوستانه ایجاد شد تا از بنیاد خانواده‌ها حمایت کند. افرادی که با شرایط خاص به آلمان پناه می‌برند، با ارائه مدارک مورد‌نیاز به دولت، می‌توانند برای اقامت پدر و مادر در آلمان اقدام کنند. البته این مدارک شامل مدرک تحصیلی و سطح زبان نمی‌شود. ولی برای مهاجرت کاری یا تحصیلی شما باید مدارک زبان مورد تایید سفارت آلمان را برای دریافت ویزا و اقامت در این کشور آماده کنید.

مدارک مورد‌نیاز برای دریافت اقامت پدر و مادر چیست؟

هر نوع اقامت، نیازمند مدارک مختلفی است. اقامت پدر و مادر نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای دریافت اقامت دائم شما باید ابتدا در بازه‌های مشخص‌شده موفق به تمدید اقامت موقت خود شوید. اگر به‌عنوان نیروی متخصص یا کار‌آفرین وارد آلمان شده‌اید، دریافت اقامت برای والدین، همسر و فرزندان زیر سن قانونی بسیار آسان است. پس از مدت زمان مشخص، شما می‌توانید با ارائه مدارک زیر به اداره مهاجرت آلمان، اقامت موقت خود را به دائمی تغییر دهید.

 • کپی پاسپورت
 • کپی قرارداد کار
 • اشتغال به‌کار
 • مدرک زبان آلمانی
 • کپی قولنامه یا سند خانه

ساده‌ترین راه مهاجرت برای افراد جوان، دریافت ویزای تحصیلی است. افراد متقاضی، برای توجیه گپ تحصیلی آلمان، مدارک اشتغال به‌کار خود را به سفارت ارائه می‌دهند. پس از اتمام دوره تحصیل در آلمان و استخدام شدن و پرداخت مالیات، می‌توانند اقامت خود را دریافت کنند. تا قبل از دریافت اقامت، با ارسال دعوتنامه برای والدین، می‌توانند به‌صورت مقطعی و کوتاه‌مدت اجازه ورود پدر و مادر خود را به خاک آلمان و به‌عنوان توریست دریافت کنند.

ارتباط مستقیم مدارک مورد نیاز برای اقامت پدر و مادر در آلمان با نوع دعوتنامه

هزینه صدور اقامت موقت و دائم چقدر است؟

هزینه صدور اقامت دائم با موقت متفاوت است. بسیاری از افراد ابتدا اقامت موقت دریافت می‌کنند، سپس با تمدید اقامت خود در بازه‌های زمانی مشخص، آن را به اقامت دائم تبدیل می‌کنند. در هزینه نهایی صدور اقامت، نوع آن نیز اهمیت دارد. یعنی، اقامت افراد متخصص با خود‌اشتغالی یا blue card متفاوت است. از‌این‌رو، با مراجعه به سفارت یا وکیل مهاجرتی می‌توانید از جدید‌ترین به‌روز‌رسانی‌های مربوط به هزینه صدور اقامت پدر و مادر در آلمان آگاه شوید.

تمکن مالی و جاب آفر؛ ساده‌ترین راه اقامت در آلمان برای خانواده‌ها

در این مقاله به بررسی قوانین و چگونگی دریافت اقامت پدر و مادر پرداختیم. اگر شما نیز اقامت آلمان را دارید، با بررسی نوع ویزا، شرایط تمکن مالی و سایر قوانین تعیین‌شده از سوی آلمان، می‌توانید خانواده و والدین خود را نیز به این کشور دعوت کنید. ولی اگر قصد دارید تا از همان ابتدا با خانواده خود اقامت آلمان را دریافت کنید، در این موقعیت، شرایط کمی متفاوت خواهد بود. باید روشی را انتخاب کنید که امکان دریافت اقامت برای خانواده شما وجود داشته باشد. تمکن مالی یا اقامت کاری، دو روش پر‌کاربرد برای مهاجرت خانوادگی محسوب می‌شود. در موسسه حقوقی سایرس به‌طور تخصصی شما را برای انتخاب بهترین راه دریافت اقامت اروپا راهنمایی خواهند کرد. همچنین، شما می‌توانید سوالات خود را در بخش نظرات درج کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ دهند.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

8 می 2023

سلام و خسته نباشید ،من مدت ۹سال است که در کشور المان زندگی میکنم و شهروند المان شده ام ،لذا از شما در ضمینه اینکه چگونه و از چه طریقی می توانم مادرم را مه در ایران تنها زندگی می کند به کشور المان بیاورم و برای اون اقامت بگیرم ،دعوتنامه فرستادم اما متاسفانه ویزا تعلق نگرفت برای مادرم حال میخواستم بدونم آیا راه دیگری هم هست .
ممنون و وقت خوش

  9 می 2023

  ایرج عزیز سلام
  این مورد جزو خدمات موسسه ما نیست. اما تلاش می‌کنیم که تا جایی که امکانش باشه راهنماییتون کنیم.
  لطفا بفرمایید که؛
  – آیا شما اقامت دریافت کرده‌اید؟
  – اگر بله، نوع اقامتتون رو بفرمایید.
  – دلیلی که برای رد ویزای مادرتان اعلام شده، چی بوده؟

30 آگوست 2023

سلام
یک‌ سوال داشتم
اگه بتونیم از طریق جاب آفر بریم آلمان میتونیم مادرم هم ببرم!؟ چه روشهایی هست و چقدر زمانبر هست؟????????

  2 سپتامبر 2023

  غزاله عزیز سلام
  اقامت جاب آفر آلمان، امکان اخذ اقامت مستقیم برای مادر/پدر رو ایجاد نمی‌کنه.
  در حال حاضر تنها روشی که شما می‌تونید از طریق اون، بلافاصله مادر رو همراه خودتون ببرید، اقامت سرمایه‌گذاری یونان هست.