چرا پناهندگی روش مناسبی برای مهاجرت نیست؟

بررسی خطرات و معایب پناهندگی در موسسه حقوقی سایرس
دسته بندی : راهنمای مهاجرت
: امتیاز شما به این مطلب
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

خطرات پناهندگی چیست و چرا پناهندگی روش مناسبی برای مهاجرت و دریافت اقامت محسوب نمی‌شود؟ بسیاری از افراد پناهندگی را راهی برای مهاجرت و رسیدن به کشور مورد‌نظرشان می‌دانند اما اطلاعات کافی درباره خطرات این روش و سختی‌های آن ندارند. پناهندگی یک روش پرمخاطره برای مهاجرت است. بارها اخبار مختلفی درباره از دست رفتن سرمایه پناهجویان و سوءاستفاده کلاه‌برداران، به‌خطر افتادن جان افراد، مشکلات زندگی در کمپ‌ها و برخورد نامناسب شهروندان کشور با مقصد با پناهجویان شنیده‌ایم. در این مقاله تصمیم داریم شما را با خطرات پناهندگی آشنا کنیم. مطمئنا افراد باتوجه‌به شرایطی که دارند، روش‌های جایگزین و مناسب‌تری برای اقامت می‌توانند انتخاب کنند. برای آشنایی با این روش‌ها مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

تهدید جانی، خطری جدی برای پناهجویان

پناهندگی یک روش قانونی برای مهاجرت نیست که توسط موسسه اقامتی انجام شود؛ بنابراین بسیاری افراد برای انجام کارهای پناهندگی، با قاچاقچیان انسان در ارتباط هستند. باتوجه‌به موانع قانونی این روش، این افراد مجبور هستند که مسیرهای ممنوعه و صعب‌العبور را برای انتقال متقاضیان پناهندگی انتخاب کنند. مسیرهای کوهستانی، مناطق جنگی و مسیرهای آبی از جمله این موارد هستند. در سال‌های گذشته بسیاری از پناهجویان در حین رسیدن به مقصد، جان خود را در آب‌های دریای مدیترانه از دست داده‌اند.

تهدید جان پناهندگان به دلیل عبور از مسیرهای ناامن

احتمال سوءاستفاده قاچاقچیان و از دست دادن سرمایه

برخی تصور می‌کنند که پناهندگی یک راه کم‌هزینه برای مهاجرت و دریافت اقامت از کشور موردنظر است. همین باور اشتباه باعث شده بسیاری از افرادی که سرمایه اندکی دارند، روش پناهندگی را برای مهاجرت انتخاب کنند. متقاضیان باید این موضوع مهم را بدانند که به هیچ‌عنوان نمی‌توان هزینه‌های دقیق مهاجرت را مشخص کرد. در خاطرات افرادی که از این روش اقدام کرده‌اند، اغلب مواردی از سوء‌استفاده قاچاقچیان وجود دارد.

به‌این‌ترتیب که قاچاقچی در ابتدا مبلغی را به‌عنوان هزینه پناهندگی اعلام کرده و شما آن را به‌طورکامل پرداخت می‌کنید. با این هزینه دریافتی قاچاقچی شما را تا نیمه راه می‌برد و برای ادامه مسیر، مبلغ بیشتری درخواست می‌کند. اگر مبلغ را پرداخت نکنید، مجبور به بازگشت هستید. در صورتی‌ هم که مبلغ اضافه را پرداخت کنید، بخش مهمی از سرمایه خود را از دست داده‌اید. این درخواست مبلغ اضافه می‌تواند در هر بخش از مسیر تکرار شود. در نتیجه ممکن است روش پناهندگی هزینه‌های بیشتری نسبت به اقامت دائم اروپا برای متقاضی داشته باشد.

خطر اخراج و دیپورت در صورت رد کیس پناهندگی

برای اینکه کشورهای اروپایی مثل آلمان و سوئد درخواست پناهندگی شما را قبول کنند، باید پرونده‌ای تشکیل دهید که کیس پناهندگی شما در آن مشخص شده باشد. در بیشتر مواقع متقاضیان با ادعاهای دروغ این پرونده‌ها را تشکیل می‌دهند و در جلسه مصاحبه‌ با آفیسر سفارت، مدارک و ادله کافی برای اثبات این موارد ندارند. چنانچه کیس شما از نظر آفیسر قابل‌قبول نباشد و رد شود، بلافاصله از کشور اخراج خواهید شد. در چنین شرایطی، افراد دیگر نمی‌توانند از روش‌های قانونی هم برای دریافت اقامت آلمان یا سفر به سوئد و کانادا استفاده کنند؛ بنابراین دریافت اقامت از روش پناهندگی، ریسک بسیار بالایی برای متقاضیان دارد.

احتمال اخراج و دیپورت پناهجویان در صورت رد کیس پناهندگی

محروم شدن پناهندگان از برخی امتیازات قانونی

در اکثر مواقع، تا زمانی‌که وضعیت پرونده پناهندگی متقاضیان به‌طورکامل مشخص نشود، از برخی امتیازات قانونی کشور مقصد، نمی‌توانند استفاده کنند. به‌عنوان مثال در این مدت به شما اجازه کار یا تحصیل داده نمی‌شود. این شرایط برای کسانی‌که به دنبال زندگی بهتر یا بهبود اوضاع مالی خود هستند، چندان خوشایند نیست و یک معضل بزرگ محسوب می‌شود. اگر تخصص و مهارت خاصی دارید و به‌دنبال یک روش مناسب برای کسب درآمد بیشتر هستید، اقامت کارآفرینی یک روش بسیار مناسب برای شما خواهد بود.

شرایط سخت زندگی در کمپ پناهجویان، روزهای تلخ تصمیم‌های اشتباه

برخی از متقاضیان پناهندگی برای رسیدگی به پرونده‌شان وارد یک کشور سوم می‌شوند. در چنین مواقعی تا زمان رسیدگی به پرونده و تعیین وضعیت پناهندگی، متقاضیان شاید مجبور شوند که در کمپ‌های پناهندگی زندگی کنند. معمولا شرایط زندگی در این کمپ‌ها از نظر نظافت و امکانات بهداشتی، چندان مناسب نیست. از دیگر مشکلات زندگی در کمپ می‌توان به برخورد نامناسب نیروهای امنیتی و افراد بومی اشاره کرد. نیروهای امنیتی در صورت مشاهده هر نوع درگیری کوچک، پناهندگان را بازداشت می‌کنند. همچنین در صورت ارتکاب جرم یا رفتار غیرقانونی، از کشور ثالث اخراج و به کشور خود بازگردانده می‌شوید.

کمبود امکانات رفاهی و بهداشتی کمپ‌ها یکی از مشکلات جدی پناهندگی

برخورد مردم بومی با پناهندگان چندان دوستانه نیست

یکی دیگر از مضرات پناهندگی، برخورد نامناسب مردم بومی است. اکثر شهروندان کشورهای اروپایی مثل آلمان و فرانسه، برخورد دوستانه و مناسبی با پناهندگان ندارند. مردم این کشورها معتقدند که پناهندگان فرصت‌های کاری را برای آن‌ها محدود می‌کنند. همچنین باتوجه‌به مالیات سنگینی که پرداخت می‌کنند، نسبت به تخصیص منابع به پناهجویان حساس هستند و تمایل ندارند مالیات پرداختی آن‌ها به‌عنوان حقوق پناهندگی به یک بیگانه داده شود. در نهایت مردم بومی به پناهندگان به‌عنوان شهروندان درجه سه نگاه می‌کنند.

موسسه حقوقی سایرس؛ همراه مطمئن برای دریافت اقامت اروپا

در این مقاله با خطرات پناهندگی و مشکلات مهاجرت با پناهندگی آشنا شدیم. پایان راه پناهندگی و نتیجه آن چندان مشخص نیست. همچنین اگر پرونده شما رد شود دیگر راهی برای اقدام مجدد یا حل موضوع از طریق وکیل یا موسسات حقوقی را نخواهید داشت؛ بنابراین توصیه می‌کنیم باتوجه‌به شرایط و امکانات موجود، به‌دنبال یک روش مناسب و مطمئن برای مهاجرت و دریافت اقامت باشید. کارشناسان موسسه حقوقی سایرس در این مسیر همراه شما خواهند بود.

همچنین اگر در مورد روش‌های قانونی برای مهاجرت و دریافت اقامت اروپا سوالی دارید، آن را در بخش نظرات مطرح کنید. کارشناسان ما در اولین فرصت شما را راهنمایی خواهند کرد. همچنین می‌توانید با پر کردن فرم درخواست مشاوره، با وکلای مجرب سایرس به‌صورت رایگان مشورت کنید.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید