اقامت آلمان

کشور آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوری واقع در قاره اروپا است. آلمان با جمعیت غالب بر ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا می باشد. زبان رسمی این کشور آلمانی و پایتخت آن برلین میباشد همچنین نوع حکومت در آلمان جمهوری فدرال است. در ادامه با بررسی کامل و معرفی کشور آلمان با موسسه حقوقی سایرس همراه باشید.

معرفی کشور آلمان

پایتخت کشور آلمان شهر برلین، بزرگ‌ترین شهر از لحاظ جمعیت و مساحت در این کشور است و در تمام اتحادیه اروپا مقام دوم را دارد و به همین دلیل هر ساله افراد بسیاری برای اخذ اقامت اروپا در آلمان اقدام می کنند. برلین جزء شهرهای ایالتی نیز محسوب می شود، یعنی یکی از ایالت‌های شانزده‌گانه آلمان است. همسایگان آلمان در شمال دانمارک، در غرب بلژیک و هلند، در جنوب لوگزامبورگ، سوئیس، اتریش، فرانسه و در شرق لهستان و جمهوری چک هستند. از دیگر اطلاعات مفید در مورد آلمان می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • پایتخت: برلین
 • زبان رسمی: آلمانی
 • تعداد استان ها: 16 ایالت یا استان
 • شهرهای مهم: برلین، هامبورگ، مونیخ، فرانکفورت، دوسلدورف، مونخ
 • عضویت ها: سازمان مل متحد، ناتو، گروه هشت و گروه پنج
 • واحد پول: یورو
 • پیش شماره تلفن: 49+
 • نوع حکومت و ساختار سیاسی: نظام جمهوری فدرال دموکراتیک
 • جمعیت: جدود 82 میلیون نفر
 • منطقه زمانی: -2:30 GMT
 • تعداد کشورهای بدون نیاز به ویزا: 189
 • قدرت پاسپورت: 2

زندگی در آلمان

دریای شمال و دریای بالتیک راه‌های آلمان به آب‌های آزاد هستند. طولانی‌ترین رودهای آلمان راین با ۸۵۶ کیلومتر، الب ۷۰۰ کیلومتر و دانوب ۶۴۷ کیلومتر هستند. از نظر وضعیت جغرافیایی آلمان از دریای شمال و بالتیک تا رشته‌کوه‌های آلپ در جنوب به پنج ناحیه بزرگ تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 • سرزمین‌های پست در شمال
 • رشته‌کوه‌های میانه
 • دامنه‌های کم‌ارتفاع کوه‌های میانه در جنوب غربی
 • دامنه‌های کوه‌های آلپ
 • کوه‌های آلپ

فاصله ایران تا آلمان، از شهر تهران تا شهر برلین برابر با ۳۵۲۳٫۶ کیلومتر و طول پرواز از تهران تا برلین حدود چهار ساعت و نیم است.

موقعیت جغرافیایی آلمان

این کشور در اروپای غربی و مرکزی قرار دارد. آلمان از شمال دانمارک، شرق لهستان و جمهومری چک، جنوب با اتریش و سوئیس، جنوب غرب با فرانسه و لوکزامبورگ و از شمال غرب با بلژیک و هلند مرز مشترک دارد.

آلمان از 16 ایالت تشکیل شده که ایالت بایرن یا باواریا در جنوب بزرگترین ایالت آلمان و ایالت برمن در شمال غربی کوچکترین ایالت های المان هستند. شمال و جنوب المان توسط رشته کوه ها از هم جدا شده اند. دشت ها، جنگل و دریاچه های متعددی در سراسر المان وجود دارند. از طریق دریای بالتیک که در شمال قرار گرفته می توانید به اب های ازاد دسترسی داشته باشید.

آب و هوای آلمان

آلمان دارای آب و هوایی نسبتا معتدل است. زمستان ها نسبتا سرد و تابستان ها معتدل است.  تفاوت دما در مناطق مختلف تقریبا یکسان است. دمای هوا در ماه دی به سه درجه سانتی گراد و در تیر ماه به ۲۲ درجه سانتی گراد می رسد.  اگر به زندگی در یکی از مهمترین قطب های اقتصادی اروپا علاقمندید ولی آب و هوا نیز برایتان اهمیت دارد، شهرهای استوتگارت و هایلدبرگ گزینه مناسبی برای شما خواهد بود زیرا گرمترین شهرهای آلمان هستند.

چرا زندگی در آلمان برای ایرانیان محبوبیت دارد؟

در زمینه جهانی، آلمان یكی از اصلی‏ترین کشورهای صنعتی جهان به شمار می‏رود. آلمان در زمینه صنعتی به رشد قابل توجهی دست یافته كه سبب شده است در عرصه‏ های رقابتی و بازارهای بین المللی به پیشرفتی قابل ملاحظه دست یابد. در طی سال‏ها صنایع آلمان حضور قدرتمندی را در اروپا نیز به دست آورده است.

در همین راستا یکی از بهترین کشور های قاره اروپا است که می توان در آن برای اخذ اقامت اروپا از طریق کار اقدام کرد. نگاهی واقع‏ گرایانه به زندگی اجتماعی در آلمان نشان می‏دهد كه كشور آلمان، از زندگی اقتصادی پیشرفته‏تری در مقایسه با سایر كشورهای صنعتی جهان برخوردار است.

این درحالی است كه كشور آلمان به عنوان یكی از سه كشور اصلی در فرآوری صادراتی به شمار می‏رود زیرا، از مجموع هر چهار شغل، یك شغل وابسته به فرآوری صادراتی است . قدرت بالای كشور آلمان در زمینه رقابت جهانی این كشور را تبدیل به یكی از نیرومندترین مناطق صادراتی كالاهای جهان تبدیل ساخته است.

انواع روش های اخذ اقامت آلمان چیست؟

مسلما مشابه با بسیاری از کشور های قاره اروپا روش های متنوعی برای اخذ اقامت آلمان وجود دارد، اما در موسسه حقوقی سایرس به عنوان معتبرترین شرکت حقوقی در زمینه ارائه اقامت اروپا، سرویس بلوکارت آلمان را به شما معرفی می کنیم. اقامت بلوکارت آلمان به عنوان بالاترین سطح اقامت کاری در دنیا شناخته می شود و یکی از بهترین راه های اخذ اقامت آلمان است.

اقامت بلوکارت آلمان: یکی از سریع ترین روش ها برای دسترسی به اقامت دائم اقامت بلوکارت المان است. این روش یکی از  بالاترین سطوح اقامتی نیز بشمار می رود. اگر در شغل خود تخصص کافی، مدرک تحصیلی مرتبط با شغل خود، سابقه کاری  ح داقل 3 سال، قرارداد کاری از طرف شرکت المانی با حقوق 50 هزار یورو  را دارید شرایط لازم برای اقامت بلوکارت المان را دارا هستید. اگر در سطح B1 به زبان المانی تسلط داشته باشید پس از 21 ماه می توانید برای اقامت دائم درخواست داده و در پایان سال پنجم برای اخذ پاسپورت اقدام کنید.

اقامت کارآفرینی: اگر به راه اندازی کسب و کار در آلمان علاقمندید، با اثبات سابقه کار مرتبط و ارائه بیزنس پلن دقیق بدون نیاز به زبان المانی می توانید در مسیر اقامت کارآفرینی آلمان گام بردارید. این اقامت ابتدا 3 ساله و سپس 2 ساله تمدید می شود. 2 سال پس از اخذ اقامت دائم می توانید برای پاسپورت درخواست بدهید.

ویزای جستجوی کار: دراین روش با رائه مدارک لازم به سفارت آلمان برای اخذ ویزای کار اقدام می کنید. پس ا صدور ویزا و ورد به المان 6 ماه فرصت دارید تا در شرکتی معتبر در المان استخدام شوید. چنانچه در این مدت موفق به استخدام شد نشدید می توانید ویزای خود را تمدید کنید.

ویزای پیشنهاد شغلی: در این روش با کمک شرکت های کاریابی و یا شخصا برای پیدا کردن کار اقدام می کنید در صورتی که شغلی بیابید، کارفرما برای اخذ ویزای شما اقدام می کند.

ازدواج: اگر با تبعخ المانی ازدواج کنید به شرطی که حداقل زبان A1 را بلد باشید و همسرتان تمکن مالی کافی داشته و ازدواجتان صوری نباشد پس از 3 سال می توانید برای تابعیت آلمان اقدام کنید. در طول این مدت اقامت موقت یک ساله برایتان صادر می شود که هر سال باید تمدید شود.

چرا آلمان؟

آلمان لوکومتیو اقتصاد اروپاست. موقعیت جغرافیایی این کشور امکان دسترسی به بیش از 500 میلیون مشتری در اتحادیه اروپا را می دهد. امروزه آلمان امروز ابرقدرت اقتصادی پیشرو در بسیاری از صنایع مانند محصولات شیمیایی، خودرو، مکانیک و .. است. وجود اقتصاد قوی و پایدار، عضویت در اتحادیه اروپا، نیروی کار تحصیلکرده،  قوانین مالیاتی یکپارچه و سیاست که منطبق با کسب و کار است از جمله دلایل مهمی هستند که توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است.

میزان رضایت مهاجران از اقامت در آلمان

ثبات اقتصادی و رفاه اجتماعی بالا  باعث افزایش تعداد مهاجران به کشور آلمان شده است. این موضوع در رابطه با ایرانیان نیز صدق می کند. در سال 2017 تعداد افرادی که از طریق اقامت کارآفرینی و ثبت شرکت وارد کشور شده اند، 22% افزایش داشته است. ایرانیان در زمینه های مختلفی اقدام به اخذ اقامت کارآفرینی و شرکت کرده اند که برخی از آنها عبارتند از:

شرکت های خدمات در زمینه بهداشت و درمان، حمل و نقل، فضای امنیتی کودکان و .... کشور آلمان بستر مناسبی را برای کارآفرینان فراهم کرده تا جایی که توانسته رتبه نهم در زمینه درآمدزایی را به خود اختصاص دهد.

شهرهای مهاجرپذیر آلمان

در ادامه به بررسی برخی از مهاجرپذیرترین  شهرهای آلمان می پردازیم:

 1. برلین، پایتخت آلمان تلفیق مدرنیته و تاریخ، پایتخت استارت آپ ها و شرکت های بزرگ است. این شهر جاذبه های دیدینی بسیاری دارد از بناهای تاریخی گرفته تا فستیوال های موسیقی، جشن ها و ... این شهر رتبه 90 در زمینه بازار کار و رتبه 36 در زمینه نوآوری و خلاقیت را به خود اختصاص داده است.
 2. مونیخ نیز یکی دیگر از شهرهای مهاجر پذیر آلمان است که محیط مناسبی برای استارتآپ هاست زیرا از نظر نوآوری در جایگاه اول فهرست قرار گرفته و در زمینه بازار کار رتبه 16 را به خود اختصاص داده است.
 3. یکی دیگر از محبوب ترین شهرهای آلمان برای کار، شهر فرانکفورت است که در زمینه بازار کار رتبه 23 را کسب کرده است. فرانکفورت شهری زیبا است که از مهمترین مراکز آموزش، تجارت و فرهنگ المان به حساب می آید.
 4. یکی از بهترین گزینه ها برای علاقمند به زندگی در آلمان، شهر هامبورگ است. این شهر از نظر بازار کار رتبه 32 را به خود اختصاص داده است. سیستم حمل و نقل هامبورگ گسترده و منظم است. هم چنین این شهر دارای مراکز صنعتی و ارتباطی مهمی است.
 5. این شهر به خاط صنعت مد و هنر شهرت دارد یکی دیگر از شهرهای مهاجر پذیر آلمان ست که در زمینه بازار کار رتبه 21 را به خود اختصاص داده است.

با توجه به اینکه المان از نظر صنعتی، اقتصادی، رفاه اجتماعی، بازار کار و ... در شرایط مطلوبی قرار دارد، مهاجران در سراسر این کشور زندگی می کنند. لیست بالا تنها به 5 شهر اول فهرست اشاره کرده است.

آلمان در سال ۲۰۱۴ سومین صادرکننده بزرگ در دنیا از لحاظ کالا و خدمات بوده است. ۷۰٪ تولید ناخالص داخلی آلمان به بخش خدمات، ۲۹٫۱٪ درصد به صنعت و ۰٫۹٪ به کشاورزی اختصاص دارد. صادرات این کشور ۴۱٪ از تولید ملی را شامل می‌شود. ده محصول اول صادراتی آلمان عبارتند از:‌

 • خودرو و ماشین‌آلات صنعتی
 • محصولات شیمیایی
 • محصولات الکترونیکی و تجهیزات الکتریکی
 • مواد دارویی
 • تجهیزات حمل و نقل
 • فلزات
 • محصولات خوراکی و پلاستیک

آلمان برای تولید انرژی کارخانه جات و اقتصاد خود ۵۰٪ انرژی مورد نیاز را از سوخت‌های فسیلی بدست می‌ آورد. انرژی هسته‌ای، گاز، انرژی باد، سوخت‌های بیو، انرژی خورشیدی و نیروگاه‌های آبی در مرتبه‌های بعدی قرار دارند.

آلمان از جمله کشور های صنعتی دنیاست

آلمان اولین کشور صنعتی‌است که متعهد به جایگزین کردن انرژی‌های تجدیدپذیر با سوخت‌های فسیلی برای تامین انرژی مورد نیاز خود شد. در حال حاضر ۲۷٪ نیروی برق مصرفی در آلمان از انرژی‌های تجدیدپذیر تولید می‌شود. در میان ۵۰۰ ابرشرکت بزرگ‌ دنیا از لحاظ درآمد، دفتر مرکزی ۵۳ شرکت در آلمان قرار دارد که از میان آن‌ها می‌‌‌توان از فولکس‌واگن، آلیانتس، دایملر، بی‌ام‌و، زیمنس، BASF، میونیک ره، ا.آن، بایر و ار.وه.ئه نام برد.

اقتصاد آلمان

اکثر افراد شاغل (۷۳٫۵۳ درصد) در بخش خدمات در آلمان به کار گرفته شده‌اند از جمله در حمل و نقل، خدمات اجتماعی و بهداشت و درمان، مسکن و بخش مالی. بخش تولید ۲۴٫۴ درصد از نیروی کار را در خود دارد که در حوزه‌هایی نظیر شیلات، کشاورزی و جنگلداری مشغول هستند.

از بین ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا (از لحاظ سرمایه) ۳۷ شرکت در آلمان هستند. ده شرکت برتر به ترتیب دایملر، فولکس واگن، آلیانتس، زیمنس، دویچه بانک، ا.آن، دویچه پست، دویچه تلکوم، مترو و BASF هستند. از برندهای معروف آلمان می‌توان به BMW، مرسدس بنز، آدیداس، پورشه، نیوآ و فولکس واگن اشاره کرد.

اقتصاد آلمان در رتبه چهارم و بعد از آمریکا، چین و ژاپن قرار گرفته است. یکی از دلایلی که باعث موفقیت، رشد و استقلال  اقتصاد آلمان شده نوع اقتصاد آن یعنی اقتصاد ترکیبی است. این سیستم یکی از ایده آل ترین مدل هاست. هزینه های آموزش و بیمه خدمات درمانی به عهده دولت است یعنی شهروندان با توجه به میزان حقوق خود مبلغی را به سیستم پرداخت می کنند و بر اساس نیاز خود مزایایی می گیرند. المان در زمینه خدمات رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. 73 درصد مردم در زمینه خدمات مشغول به کار هستند. قدرت خرید مردم در مقایسه با کشورهای دیگر 5 برابر بیشتر است.

برترین و برجسته ترین قطب صنعت خودروسازی در دنیا آلمان است. از آسیا تا آمریکا، ماشین های آلمانی جلوه ای از اطمینان، ایمنی و طراحی را به نمایش می گذارند. آلمان دارای بالاترین میزان تولید خودرو در جهان است. همچنین رتبه چهارم دنیا در زمینه تولید موتور خودرو را نیز دارد.

صنعت خودرو سازی در آلمان

یکی از مهمترین و بزرگترین صنایع این کشور، صنعت خودروسازی است. کارخانه های از قیبل بنز، بی ام و، پورشه، فولکس واگن و … در المان واقع شده اند.

در سال 2017، بخش خودرو درآمد 423 میلیارد یورو را کسب کرد. شهرت خودروهای آلمانی در کیفیت بالای آنهاست. شرکت های المانی بر قابلیت و کیفیت تمرکز می کنند.

مزایای عضویت در منطقه یورو برای آلمان چیست؟

آلمان با عضویت در اتحادیه اروپا از مزایای مختلفی استفاده می کند. قدرت یورو  بدان معنی است که نرخ بهره بسیار پایین می ماند که همین امر سرمایه گذار را ترغیب می کند.

در اصل بسیاری بر این باورند که آلمان بیشترین استفاده را ازاین عضویت می برد. وجود کارخانه ها و کارگاه های تولیدی بدان معنا است که موارد مختلفی برای صادرات به کشورهای منطقه یورو  با قیمت های رقابتی وجود دارد که خود مزایای رقابتی زیادی برای شرکت داشته و باعث ایجاد سرمایه می شود. در نهایت وجود بازارهای محلی در رشد اقتصادی اهمیت زیادی پیدا کرده اند.

انتظار می رود که نرخ بیکاری در سال 2020 به 3.3% کاهش پیدا کند این در حالیست که نرخ بیکاری در سال 2019 3.4% بوده است. با وجود تولید ناخالص داخلی بالا این کشور در فهرست ثروتمندترین کشورهای جهان  گرفته است.

بخش های کلیدی اقتصاد آلمان

سه صنعت در اقتصاد این کشور تاثیرگذار هستند. 275 هزار هلدینگ در آلمان در زمینه محصولات کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

بخش مهم بعدی که باعث اشتغال 27% نیروی کار آلمان شده است بخش صنعتی است. آلمان صنعتی ترین کشور جهان است. بزرگترین بخش به صنعت اتومبیل مربوط می شود. مهندسی مکانیک، دستگاه های الکترونیکی و محصولات شیمیایی بخش های بعدی هستند. فعالیت های صنعتی در دو ایالت Baden-Württemberg و Rhine-Westphalia شمالی وجود دارد که بیش از 800 کارخانه تولیدی در زمینه ای که فعالیت می کنند در بازارهای جهانی پیشرو هستند.

73% نیروی کار آلمان در بخش خدمات مشغول به کار هستند. رشد این بخش درس سال های اخیر بیشتر به خاطر درخواست های بسیار در زمینه خدمات کسب و کار در زمینه های مختلفی بخصوص تکنولوژی بوده است. اقتصاد آلمان به شرکت های کوچک و متوسط اهمیت زیادی می دهد و کمک های مالی گوناگونی را برای توسعه کسب و کار کارآفرینان به آنها ارائه می دهد.

آلمان دارای ذخایر غنی چوب و سنگ آهن وگاز طبیعی است. سوخت های فسیلی، انرژی باد و … از بخش های مهم این کشور محسوب می شود.

هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟

با اینکه آلمان کشوری بسیار پیشرفته و تجاری در دنیاست، اما هزینه های زندگی در آلمان غیر معقول و بسیار بالا نیست. باتوجه به بررسی های انجام شده هزینه زندگی در آلمان در سال 2020 در هر ماه مبلغی در حدود 720 یورو است.

بطور کلی هزینه های مربوط به غذا، اجاره بها، هزینه خدمات شهری، پوشاک و تفریح اساسا مشابه با دیگر کشور های اروپایی است. تنها باید به این نکته توجه داشت که اجاره بهای شما نسبت به شهری که در آن زندگی می کنید کاملا متغیر است و در شهر های پیشرفته آلمان هزینه های بیشتری هم پیش روی شماست.

کیفیت زندگی بالا، استقبال از نوآوری و ایده های جدید، رویکرد مدرن، شناخته شدن به عنوان قطب اقتصادی اروپا از جمله دلایلی هستند که آلمان را به دومین مقصد محبوب دنیا تبدیل کرده است و هر ساله افراد بسیاری برای دریافت اقامت بلوکارت آلمان و اقامت در کشور ژرمن ها اقدام می کنند.

فستیوالهای مختلفی در سراسر سال در آلمان برگزار می شود که مردم در آنها شرکت می کنند و به شادی و پایکوبی می پردازند. سبک زندگی مردم آلمان، توریستهای متعددی را به خود جذب می کند. در آلمان مردم با فرهنگهای مختلفی زندگی می کنند ولی به یکدیگر و فرهنگ های مختلف احترام می گذارند. آلمانی ها حریم خصوصی، وقت شناسی، صداقت و سختکوشی را در اولویت قرار داده اند. مدیریت زمان، برنامه ریزی و دقت از اهمیت ویژه ای برخوردار است  به روابط اجتماعی بسیار اهمیت می دهند.

فرهنگ مردم آلمان

از جمله مهمترین مواردی که در بررسی زندگی و فرهنگ مردم کشور آلمان باید به آنها توجه داشت می توانیم به موارد زیر نیز اشاره کنیم:

 • در آلمان، صداقت و روراستی نشانه اي از احترام و يک اصل اساسي در جست وجوي راهکار صحيح مشکلات مشخص، به شمار مي رود. آنها اعتقاد دارند مساله اساسي واقعيت است و احساسات شخص نبايد مانع از طرح واقعيات شود.
 • آلمانی ها مایلند پیش از اتخاذ هر تصمیمی، مساله را به دقت موشکافی کنند. آنها می کوشند از دخالت دادن احساسات و گمانه زنی ها در تصمیمات کاری پرهیز کنند.
 • برنامه ریزی ریشه ای و بلند مدت ، مقبول و ارزشمند است .
 • جایگاه ارزشی هر فرد، مستقیما بر سطح دانش و صلاحیت فنی وی ارتباط دارد . بنابراین آلمانی ها به تحصیلات بسیار بها می دهند .
 • آلمانی ها عموما با آمادگی قبلی کامل در جلسات حاضر می شوند و همه آمار و ارقام لازم را در پرونده های همراه خود دارند.
 • ارتباطات مکتوب، بر فرم شفاهی ارتباط تاثیر دارند . از این رو حائز اهمیت است که اطلاعات، تصمیمات،‌ و … به شکل مکتوب ارائه شوند .
 • شاید آلمانی ها حتی در بین خودشان رسمی به نظر برسند ؛ این رسمیت نشانه احترام است.
 • توجه به زمان بسیار حائز اهمیت است.

بررسی بیمه درمانی و پزشکی کشور آلمان

بر اساس قانونی که در سال 2009 به تصویب رسید داشتن بیمه درمانی برای تمام افرادی که قصد اقامت در آلمان را دارند اجباری شد. بدین ترتیب برای اخذ هر نوع از اقامت آلمان باید بیمه درمانی نیز داشته باشید.

آلمان دارای یکی از بهترین سیستم های مراقبتی و درمانی دنیاست و تقریبا بالغ بر 85 درصد از جمعیت کشور دارای بیمه خدمات درمانی هستند. سیستم خدمات درمانی آلمان دارای سه نوع مختلف است:

 • سیستم بیمه خدمات درمانی دولتی ( GKV )
 • بیمه درمانی خصوصی از یک شرکت بیمه آلمانی یا بین المللی (PKV )
 • ترکیبی از هر دو

خدمات پزشکی در آلمان

معرفی شرکت های خدمات بیمه دولتی آلمان

اگر قصد استفاده از خدمات دولتی و بیمه ای کشور آلمان را داشته باشید، می توانید از خدمات شرکت های زیر استفاده کنید که همگی از نوع دولتی هستند:

 • AOK
 • TK
 • SBK
 • BEK
 • DAK

خوشبختانه خدمات شرکت های دولتی در آلمان درحد مطلوبی قرار دارد و نیازی نیست که لزوما از خدمات شرکت های خصوصی بیمه ای استفاده کنید.

بیمه پزشکی آلمان

خدمات بیمه های خصوصی و دولتی در آلمان چه تفاوتی دارند؟

بطورکلی خدمات بیمه ای دولتی و خصوصی در آلمان دارای شباهت های بسیاری هستند و مهمترین آنها در خدماتی است که در برخی زمینه های پزشکی، دندان پزشکی و پوشش جغرافیایی در اختیار شما قرار می گیرد.

در صورتی که درآمد ناخالص شما در هر سال بیشتر از 594 هزار یورو باشد می توانید به راحتی از خدمات بیمه های خصوصی استفاده کنید. البته در این صورت اگر قصد استفاده از خدمات بیمه های دولتی را داشته باشید نیز مشکلی پیش روی شما نیست.

کلیه شهروندان آلمان باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرند که هزینه های آن توسط دولت پرداخت می شود. بیمه دولتی خدمات خوبی را ارائه می دهد ولی اگر خدمات بیشتری را در نظر دارید می توانید تحت پوشش بیمه خصوصی نیز قرار بگیرید. سیستم بهداشت و درمان آلمان یکی ازبهترین سیستم های اروپاست.

یکی از مزایای مهم بیمه المان ان است که فرزندان زیر 21 سال و زیر 25 سال در صورتی که دانشجو باشند می توانند تحت پوشش بیمه والدین قرار بگیرند و نیازی به پرداخت مبلغ اضافه ندارند. بیمه دولتی، هزینه های مراجعه به پزشک متخصص، چشم، دندانپزشکی، بارداری و برخی داروها را پرداخت می کند.

فرهنگ آلمانی چگونه است؟

آلمان محل تولد دستگاه چاپ است و تاثیر زیادی بر فلسفه و هنر داشته. سالهاست که المان نقش مهمی در فرهنگ غربی داشته است.

 • تفریحات مردم المان به بخش های مختلفی مانند آشپزی، تماشای فیلم های هالیوودی، ورزش، پیکنیک و … تقسیم می شود. در شهرهای مختلف در طول سال فستیوال ها و رویدادهای فرهنگی- هنری متعددی برگزار می شود.
 • برخلاف گذشته که فرزندان در کنار خانواده زندگی می کردند، امروزه فرزندان پس از مدتی به صورت مستقل زندگی می کنند. با توجه به اینکه دولت بسته های حمایتی زیادی را برای خانواده ها معرفی کرده مانند پرداخت 190 یورو برای فرزند اول، 196 یورو رای فرزند دوم و 21 یورو برای بچه های دیگر تا 18 سالگی به مادر و یا خدمات دیگر آموزشی، میزان تولد به نسبت گذشته کاهش پیدا کرده است.
 • نظم و انظباط و رعایت قوانین در المان اهمیت زیادی دارد.

یکی از نکات مهم در رابطه با سبک زندگی مردم آلمان، تحرک و انرژی بالای آنهاست. در اصل آلمانی های همیشه مشغول فعالیت هستند. به عنوان مثال اگر در روزهای تعطیل به پارک بروید، مردم را در حال دویدن، دوچرخه سواری، بازی فریزبی، فوتبال و … می بینید. ورزش در آلمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و همه مردم ورزش می کنند. ورزش جزئ لوکسی از زندگی مردم نیست بلکه از واجبات است.

شبکه حمل و نقل عمومی در آلمان

سیستم حمل نقل عمومی در آلمان گسترده، مدرن، منظم و عالی است و از شهرت جهانی برخوردار است. شبمه حمل و نقل عمومی به خوبی شهرهای کوچک و مناطق دورافتاده را پوشش داده و سیستمی کارآمد دارد. از آنجایی که کلیه شهرها به سیستم حمل و نقل عمومی مجهز هستند می توانید بدون اجاره خودرو نیز به شهرهای کوچک سفر کنید. سیستم حمل و نقل عمومی در آلمان معمولا شامل تراموا، اتوبوس، مترو و قطار می شود.

سیستم حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگتر مانند مونیخ و برلین از 4 بخش مختلف و لی به هم پیوسته تشکیل شده است. U- Bahn  و S- Bahn معمولا سریعترین هستند. به یاد  داشته باشید که u- Bahn بیشتر مرکز شهر را پوشش می دهد و S- Bahn مانند تراموا است و بیشتر اطراف شهر را پوشش می دهد. این نوع از وسایل حمل و نقل عمومی جایگزین بسیار مناسبی برای تراموا و اتوبوس هستند.

علامت های آبی و سفید نشان دهنده مترو، علامت S روی پس زمینه ای سبز رنگ نشان دهنده ایستگاه های S- Bahn هستند. معمولا از ایستگاه قطار مرکزی به کلیه خطوط دسترسی خواهید داشت.

سیستم حمل و نقل آلمان به اندازی پیشرفته است که معلولین نیز می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. تقریبا کلیه ایستگاه به آسانسور برای افراد ویلچری مجهز هستند همچنین مافرانی که از اسکوتر یا والدینی که از کالسکه استفاده می کنند نیز می توانند از این آسانسورها استفاده کنند.

برای خرید بلیط می توانید از دستگاه های مخصوص استفاده کنید. این دستگاه ها به زبان انگلیسی نیز هستند که با انتخاب زبان مورد نظر به راحتی می توانید مراحل را طی کنید و بلیط بخرید. بلیط ها حتما باید توسط دستگاه های زرد و قرمز مهر شوند. بلیطی که مهر نداته باشد اعتبار ندارد. بلیط های 90 دقیقه ای 2 تا 2.8 یورو و بلیط های یک روزه 6 تا 8 یورو برای هر نفر هستند.

فرودگاه ها

از آنجایی که المان زیرساخت های حمل و نقل پیشرفته ای دارد، فرودگاه های ان نیز با چند ترمینال و برنامه دقیق و منظم مسافران بسیاری را جابجا می کنند. همچنین امکان تردد آسان با اتوبوس، مترو و … برای مسافران از فرودگاه به مناطق مختلف شهر فراهم شده است.

تاکسی

با توجه به اینکه که سیستم حما و نقل عمومی گسترده، مجهز و پیشرفته است، عموم مردم از تراموا یا قطار استفاده می کنند ولی اگر قصد دارید با تاکسی سفر کنید؛ باید بدانید که شرکت های تاکسی رانی متعددی با قیمت های استاندارد در المان وجود دارند، البته قیمت ها در شهرهای مختلف متفائت هستند و برایورودی 2 یا 3 یورو و برای هر کیلومتر 1 تا 3 یورو شارژ می شوید. اگر تاکسی منتظر شما بماند نیز 50 سنت هزینه دریافت خواهد کرد.

تاکسی های آلمان معمولا کرم رنگ و با علامت زرد و مشکی تاکسی روی سقف هستند. ایستگاه های تاکسی را در مراکز مهم شهر هستند.

امنیت اجتماعی

نرخ جرم و جنایت در آلمان بسیار پایین است و مردم به راحتی و بدون ترس در هر نقطه شهر با آرامش خاطر رفت و آمد می کنند. به علاوه وجود زیرساخت های باثبات و نیروی پلیس کارآمد نشان دهنده امنیت اجتماعی بالای آلمان است.

سیستم آموزش در المان درایالت های مختلف با یکدیگر متفاوت است. سیستم آموزشی آلمان به سه گروه تقسیم می شود. گروه اول مختص دانش آموزانی که تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه ها را دارند. دسته دوم دانش آموزان متوسط تر هستند که به کارهای اداری و کارمندی علاقمندند و دسته سوم وارد مدارس فنی و حرفه ای می شوند.

در 10 سالگی کلیه دانش آموزان به یکی از سه زیرمجموعه ای که به آنها اشاره کردیم وارد می شوند. در صورتی که به شاخه ای که در آن تحصیل می کنند نداشتند می توانند تغییر رشته دهند.

کیفیت بالای آموزش در مدارس آلمان باعث شده تا دارندگان مجوز اقامت فرزندان خود در مدارس آلمانی ثبت نام کنند. بدین گونه با زبان و فرهنگ آلمانی نیز بهتر و سریع تر آشنا می شوند. همچنین دانش اموزان سال های بالاتر به دانش آموزان خارجی که با مشکلات درسی و یا زبان مواجه هستند، کمک می کنند. البته کلاس های تقویتی و آموزش زبان نیز بعد از ساعت درسی برای علاقمندان برگزار می شود.

مزایای سیستم آموزشی آلمان

 • با روش های یادگیری دانش آموز منطبق است.
 • کلیه موضوعات در زندگی دانش آموزان کاربردی هستند.
 • سیستم یادگیری دوگانه
 • آموزش توسط متخصصان آن درس انجام می شود.
 • تحصیل رایگان
 • استفاده از متدهای آموزشی به روز
 • بهره مندی از امکانات آموزشی

بهترین مدارس بین المللی آلمان

 • مدرسه بین المللی مونیخ
 • مدرسه بین المللی برلین
 • مدرسه بین المللی فرانکفورت
 • مدرسه بین المللی اشتوتگارت
 • مدرسه بین المللی لایپزیگ
 • مدرسه بین المللی بن
 • مدرسه بین المللی برمن
 • مدرسه بین المللی هانوفر

آموزش عالی در آلمان

رتبه و اعتبار بالای دانشگاه های آلمان، باعث شده تا سالیانه بیش از 250 هزار دانشجو از سراسر جهان به المان مهاجرت کنند.

با توجه به اینکه فرصت های شغلی زیادی در المان برای متقضیان وجود دارد می توانید پس از فارغ التحصیلی در شرکتی استخدام شوید و ویزای تحصیلی خود را به ویزای پیشنهاد شغلی تبدیل کنید. در صورتی که شغل مناسبی را پیدا نکردید می توانید برای ویزای جستجوی کار درخواست دهید.

بیش از 370 دانشگاه و موسسات اموزش عالی در آلمان وجود دارد که همگی بر تحقیق و نوآوری تمرکز دارند به همین دلیل در رتبه بندی جهانی امتیاز بالایی را به ود اختصاص داده اند.

دوره ها به دو زبان المانی و انگلیسی برگزار می شوند. دانشگاه های دولت نیز رایگان هستند.

از میان دانشگاه های المان که در رتبه بندی جهانی رتبه خوبی را به خود اختصاص داده اند می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد

 • دانشگاه لودوینگ- ماکسیمیلیان مونیخ: رتبه 32
 • دانشگاه فنی مونیخ: رتبه 43
 • دانشگاه هایدلبرگ: رتبه 44
 • دانشگاه هامبولت برلین: رتبه 74
 • دانشگاه فریبرگ: رتبه 86
 • دانشگاه آخن: رتبه 99
 • دانشگاه بن: رتبه 105

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم تعداد زیادی از دانشگاه های المان در رتبه بندی جهانی رتبه زیر 100 را به خود اختصاص داده اند ولی برای استفاده از تسهیلات خوب دانشگاه های المان باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • سن مناسب
 • معدل بالای 16
 • دانشجویانی که از دانشگاه های سراسری فارغ التحصیل شده اند شانس بالاتری برای پذیرش در دانشگاه های المان را دارند.
 • انگیزه نامه قوی
 • برای مقاطع کارشناسی و کارشنای ارشد ارائه مقاله معتبر اهمیت دارد
 • اخذ مدرک زبان المانی در سطح b2
 • ارائه تمکن مالی حداقل 3 ماه به میزان 10 هزار یورو
 • بهتر است که برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا گپ تحصیلی شما بیش از 3 سال نباشد.

رشته های مدیریتی مانند بازرگانی، کارآفرینی، مالی، جهانگردی، اقتصاد، مهندسی، هوانوردی، پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی جزو محبوب ترین و پر طرفدارترین رشته هادر میان دانشجویان است.

دانشگاه های برتر آلمان

 1. دانشگاه فرایه برلین: یکی از بزرگترین و مهمترین دانشگاه ه های آلمان از نظر انجام پروژه های تحقیقاتی جدید و دقیق، دانشگاه فرایه برلین است. این دانشگاه در اواخر سال 1948 میلادی تأسیس شد و در کمترین زمان پله های رشد و ترقی را طی کرد و توانست رتبه 100 جهانی را به خود اختصاص دهد. عملکرد این دانشگاه در زمینه علوم اجتماعی و علوم انسانی و همچنین علوم طبیعی بسیار موفقیت آمیز بوده است.
 1. دانشگاه فنی مونیخ: دانشگاه فنی یکی از قدیمی ترین دانشگاه های آلمان است. که در بین دانشگاه های آلمان رتبه اول را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه با برترین دانشگاه های جهان مانند دانشگاه استنفورد همکاری می کند. این دانشگاه در رتبه بندی جهانی رتبه 43 را به خود اختصاص داده است.
 1. دانشگاه هایدلبرگ: این دانشگاه در زمینه علوم پایه و پزشکی عملکر موفقیت آمیزی داشته است ولی اکثر دوره ها را به زبان آلمانی برگزار می کند. برای تحصیل در این  دانشگاه به مدرک زبان آلمانی نیازمندید. این دانشگاه در رتبه بندی جهانی رتبه 44 را به خود اختصاص داده است.
 1. دانشگاه هامبولت: این دانشگاه جزو 5 دانشگاه برتر المان به حساب می آید و عملکرد بسیار خوبی در زمینه علوم انسانی و هنر داشته است. بسیاری از برندگان جایزه نوبل، از فارق التحصیلان این دانشگاه هستند. دانشگاه هامبولت برلین دارای دانشکده های علوم انسانی و حقوق، علوم پایه، اقتصاد، علوم دینی و هنر می باشد.

چگونه درخواست خود را ارائه کنم؟

برای تحصیل در دانشگاه های آلمان باید مدرک B1یا B2 داشته باشید. اگر برای تحصیل در دوره های انگلیسی اقدام کرده اید نیز باید مدرک زبان 6 آیلتس داشته باشید. برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان بسته به مقطعی که برای آن اقدام می کنید باید باید گواهی پایان دوره­ی سه سال دبیرستان، گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی، گواهی پایان دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد، به اضافه ریز نمرات و ترجمه‌ی رسمی آن‌ها، نامه پذیرش از دانشگاه، نامه تمکن مالی به مبلغ حدودا 10 هزار یورو را  در هنگام مراجعه به سفارت آلمان به همراه داشته باشد.

در صورتی که پرونده شما کامل و بدون نقص باشد ویزای تایپ D برای شما صادر خواهد شد. پس از فارق التحصیلی می توانید در شرکتی استخدام شوید و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید و در نهایت با رعایت شرایط و قوانین برای دریافت اقامت اقدام کنید.

دوره کارشناسی در آلمان

متقاضیانی که کمتر از 24 سال سن دارند امکان اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی را دارند. علاقمندان تحصیل در مقطع کارشناسی، ذباید در آزمون سراسری ایران پذیرفته شده و نیز دارای حداقل مدرک زبان با سطح B1 یا B2 باشند. دوره کارشناسی در آلمان 4 ساله است که اگر کالج را نیز به آن اضافه کنیم، اخذ مدرک کارشناسی 5 سال به طول می انجامد.  دانشگاه های دولتی آلمان رایگان هستند که این مزیت بزرگی به حساب می آید. شما می توانید با پرداخت هزینه ای بسیار اندک در کشوری پیشرفته و در دانشگاه های برتر جهان به تحصیل مشغول شوید. درواقع فرد می‌تواند با پرداخت حدود ۸۰۰ یورو در ماه برای خورد‌و‌خوراک، مسکن، رفت‌وآمد و …  در این کشور تحصیل کند.

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان را دارید باید 1 سال معادل 2 ترم به کالج مربوطه (کالج ریاضی، کالج پزشکی و ..) بروید تا مدرک شما معادل سازی شود. پس از اتمام دوره باید در آزمون FSP شرکت کنید. بر اساس نمره ای که در کالج اخذ می کنید می توانید برای پذیرش دانشگاه اقدام کنید.

ترم زمستان در دانشگاه‌های آلمان از سپتامبر تا مارچ و ترم تابستان از آپریل تا آگوست است.

دوره کارشناسی ارشد در المان

مقطع کارشناسی ارشد در آلمان 2 ساله است. سال تحصیلی از دو ترم تشکیل شده که شروع ترم پاییز در سپتامبر  و شروئع ترم زمستان در ماه ژانویه یا فوریه است. البته برخی دانشگاه 3 ترم تحصیلی دارند. دورههای کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی یا آلمانی برگزار می شوند. دانشگاه های دولتی رایگان هستند. برای دریافت وقت مصاحبه از سفارت حتما باید مدرک زبان آلمانی یا زبان انگلیسی (آیلتس) داشته باشید. همچنین داشتن معدل بالای 15 نیز مهم است.

دوره دکتری در آلمان

متقاضیان مقطع دکتری باید استاد راهنمایی پیدا کنند که حوزه تحقیقاتی مرتبط دارای پروژه باشد. پس از اینکه استاد راهنما از توانایی ها و سواد علمی دانشجو اطمینان پیدا کرد، می توانید برای پذیرش اقدام کنید.  اگر علاقمند به تحصیل به زبان آلمانی هستید باید مدرک زبان DSH یا TESTDAF داشته باشید. تنوع دوره هایی که به زبان انگلیسی برگزار می شوند در مقطع دکتری بالا است.

بیمه دانشجویی

کلیه دانشجویان باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. این کارت در کشورهای دیگر شنگن نیز قابل استفاده است. دانشجویان بالای 25 سال  و مجرد باید ماهیانه 80 یورو در ماه برای بیمه پرداخت کنند. دانشجویان تمام وقت که کمتر از 25 سال سن دارند می توانند تحت پوشش بیمه والدین قرار بگیرند. بیمه دانشجویی، تمام هزینه های درمانی بجز مواردی خاص را پوشش می دهد.

افتتاح حساب بانکی دانشجویی

دانشجویان باید در محل تحصیل خود حساب جاری افتتاح کنند. واریز و برداشت پول از حساب در آلمان برای دانشجویان رایگان است. برخی بانک ها برای انجام نقل و انتقالات بانکی هزینه ای دریافت می کنند این مسئله به بانک مورد نظر بستگی دارد. 

کار دانشجویی

کار دانشجویی در آلمان نسبت به بسیاری از کشورها ساده تر است. دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی خود می توانند به صورت پاره وقت از 10 تا 30 ساعت کار کنند. کار دانشجویی به صورت کار در رستوران ها، کافه ها، دستیار آموزش و … است. به عنوان دانشجو حدودا 10 یورو در ساعت دریافت خواهید کرد. برای کار دانشجویی بهتر است که در سطح B1 به زبان آلمانی تسلط داشته باشید. البته دانشجویانی که به زبان انگلیسی مسلط هستند نیز امکان پیدا کردن کار را دارند. بهترین راه برای یافتن فرصت های شغلی دانشجویی مراجعه به آژانس های کاریابی محلی است.

کارت دانشجویی

دولت آلمان برای رفاه دانشجویان کارت دانشجویی با تخفیف ویژه را در نظر گرفته است. دانشجویان با استفاده از این کارت از تخفیف ویژه مانند تخفیف وسایل حمل و نقل عمومی، تئاتر، سینما، موزه، خرید بلیط هواپیما، تورهای گردشگری و … بهره مند می شوند.

شرایط سکونت در خوابگاه دانشجویی

در آلمان خوابگاه های دولتی و خصوصی وجود دارند. اتاق ها معمولا طرفداران زیادی دارند و خیلی سریع پر می شوند برای اینکه زمان ثبت نام به مشکل برنخورید، باید از قبل اتاق ها را رزرو کنید.

خوابگاه های دولتی ؛ امکانات بسیار عالی دارند. برای استفاده از آنها باید حدودا 200 یور در ماه پرداخت کنید. برخی به حالت اتاق های تک نفره با راهرو و آشپزخانه مشترک هستند . برخی از آنها آپارتمانی هستند که دارای چند اتاق خواب با یک آشپزخانه و سرویس بهداشتی می باشد .

خوابگاه های خصوصی ؛ نیز امکانات بسیار خوبی را در اختیار دانشجو قرار می دهند. هزینه اجاره آنها از 250 یور تا 360 یورو است. برخی از انها نیز کاملا مبله هستند.

بورسیه تحصیلی

برخی از دانشگاه های آلمان سالانه تعدادی بورسیه تحصیلی را به دانشجویان ارائه می‌شوند. این بورسیه ها به صورت دولتی و خصوصی ارائه می شوند که مبلغ پرداختی، شرایط اخذ و … با توجه به سازمان مورد نظر متفاوت است. برای اخذ بورسیه به معدل بالا، چاپ مقالات در مجلات معتبر، شرکت در سمینارها و کنفرانس های متعدد و … نیازمندید. یکی از بهترین راه های دریافت بورسیه، گرفتن فاند تحصیلی به صورت مستقیم از اساتید دانشگاه ها است.

معادل سازی مدرک در آلمان

معادل سازی مدارک در کشور یونان به معنای بررسی و ارزیابی مدارک دانشجو و واحدهای گذرانده توسط کارشناسان دانشگاه است. اگر دانشجویان از لحاظ استاندارد واحدهای آموزشی، تعدادی دروس را کمبود داشته باشند باید قبل از ورود به مقطع مورد نظر آن دروس را به صورت دوره های کوتاه مدت پشت سر بگذراند و به این ترتیب مدرک آنها معادل سازی می شود.

رشته پزشکی

تحصیل پزشکی در آلمان رایگان است. اگر با مدرک دیپلم برای پذیرش در دانشگاه پزشکی اقدام می کنید باید یک سال را در کالج بگذرانید و در آزمون fsp شرکت کنید. نمره ای که در ازمون دریافت می کنید + معدل دیپلم بالای 17 معیارهای مهم برای پذیرش در دانشگاه پزشکی هستند. برای پذیرش در دوره کالج پزشکی بهتر است که به زبان آلمانی در سطح b1 مسلط باشید. تحصیل در دوره پزشکی به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است ولی اخذ پذیرش رایگان از کالج های پزشکی کمی دشوار است. متقاضیانی زیر 22 سال هستند شانس بیشتری برای دریافت پذیرش دارند.

دوره پزشکی عمومی در آلمان حدود 6 سال طول می کشد و از دو بخش پیش بالینی و بالینی تشکیل شده است. دوره پیش بالینی دورس علوم پایه تدریس می شوند. دوره بالینی دوره کاربردی است. دانشجویان یک سال در بیمارستان کار عملی انجام می دهند. پس از پایان دوره و قبولی در دو آزمون کتبی و شفاهی، مجوز طبابت را دریافت می کنند.

دانشگاه متعددی دوره های پزشکی برگزار می کنند ولی بهترین دانشگاه های پزشکی آلمان عبارتند از: دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه Rwth Aachen، دانشگاه لووبک، دانشگاه ویتن / هرودکه، دانشگاه ماگدبورگ، دانشگاه مینستر، دانشگاه ورسبرگ، دانشگاه توبینگن، دانشگاه فرایبورگ، دانشگاه لایپزیگ.

رشته دندانپزشکی

دوره دندانپزشکی 10 ترم طول می کشد که از دو بخش تشکیل شده است. در بخش اول که از 5 ترم تشکیل شده و دانشجو علوم پایه را می آموزد. بخش دوم از 5 ترم تشکیل شده که دانشجو دروس تخصصی دندانپزشکی را فرا می گیرد. در این دوره دانشجو در کلینیک های مختلف دندانپزشکی نیز آموزش می بیند. در نهایت دانشجو با قبولی در آزمون های می تواند به مراحل بعدی راه پیدا کند. دانشگاه آخن یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل دندان پزشکی است.

آلمان دارای مناطق گردشگری و توریستی بسیاری است و بخشی از افتصاد آلمان نیز تحت تاثیر صنعت توریسم و گردشگری می باشد. از طرفی آلمان شهرهای قدیمی بسیار زیادی دارد و تاریخی پر آوازه با افرادی مشهور در این کشور زندگی می کرده اند که خود از جاذبه های گردشگری آلمان است.

برترین جاذبه های گردشگری آلمان کجاست؟

همانطور که گفته شد آلمان جاذبه های گردشگری بسیار زیادی دارد و در این بین بنای تاریخی نبرد ملت ها در لاپزینگ یکی از دیدنی ترین جاذبه های کشور آلمان است. این بنای تاریخی در زمان جنگ های ناپلئون ساخته شده و در دوره ای که بیش از 100 هزار سرباز در جنگ جان خود را از دست دادند.

جاذبه های گردشگری آلمان

نبرد لاپزینگ در آلمان در سال 1813 میلادی رخ داد و بنای یادبود آن نیز در سال 1913 رونمایی شد. این بنا در حال حاضر یکی از موزه های دیدنی در کشور آلمان و دنیاست.

یادبود دیوار برلین، جاذبه دیدنی آلمان

تاریخ دیوار برلین از سال 1961 آغاز شد و در زمانی که آلمان شرقی دسترسی بخش غربی آلمان را به روی مردم بست. بنای یادبود دیوار برلین به یاد شهر تقسیم شده و قربانیان استبداد کمونیست بنا شد.

 ستون پیروزی آلمان

گروسر تیر گارتن به طور تحت‌الفظی با عنوان «باغ حیوانات» ترجمه می‌شود و مدت‌ها است که یکی از مهم‌ترین بخش‌های شهر محسوب می‌شود. اینجا در اصل منطقه‌ی شکاری برای خاندان سلطنتی آلمان بود که در آن گوزن، خوک وحشی و دیگر حیوانات شکاری نگهداری می‌شد.

در سال ۱۷۰۰ این منطقه به پارک تغییر کاربری داد و در ابتدا به سبک فرانسوی طراحی شده بود و بعدا به یک پارک تزئینی به سبک انگلیسی تبدیل شد.

جاذبه های تاریخی آلمان

کاخ و پارک شارلوتنبورگ

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی آلمان کاخ شارلوتنبورگ است که از قدیمی ترین و بزرگ ترین ملک های برلین به شمار می رود. گنبد عظیم و 50 متری این بنا در کنار باغ درخت پرتغال این کاخ را تبدیل به منظره ای بسیار دیدنی و جذاب کرده است. از دیگر جاذبه های گردشگری کشور آلمان می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تالار قدیمی شهر بامبرگ
 • کوه های هارز
 • کلیسای جامع آخن
 • جزیره سیلت
 • شهر ادینبورگ
 • پارک ملی ساکسون
 • قلعه شوری
 • صخره های روگن
 • شهر کوهستانی بایرن
 • ساختمان رایشتاگ برلین
 • قلعه هوهنزولرن
 • کوه تسوگ اشپیتسه
 • بازار کریسمس نورنبرگ
 • کلیسای جامعه کلن

مسلما جاذبه های دیدنی آلمان در همین تعداد خلاصه نمی شود و در موارد بالا تنها به ذکر تعدادی از مهمترین جاذبه های گردشگری آلمان اکتفا کردیم.

طبیعت آلمان

هفتمین کشور بزرگ اروپا ، طبیعت غنی و منحصر به فرد دارد که گونه های مختلف گیاهان و جانوران را در خود جای داده که با وجود چهارده پارک ملی در سراسر کشور، نمونه ای بی نظیر از طبیعت و حیات وحش به حساب می آید. طبیعت المان جذاب و حیرت انگیز است. قله های آلپ، جنگل های اسرارآمیز، کلیساهای سفید روکو، روستاهای قدیمی و قلعه های باشکوه زیبایی این کشور را صدچندان کرده است.

آلمان کشوری نسبتا گران به حساب می آید. در حقیقت اگر هزینه های زندگی در آلمان را کنار کشورهایی مانند ایتالیا یا یونان بگذاریم، متوجه اختلاف قیمت فاحش آن می شویم. البته هزینه زندگی در شهرهای مختلف آلمان نیز متفاوت است. معمولا شهرهای بزرگی مانند پایتخت این کشور یعنی مونیخ به نسبت شهرهای کوچتر هزینه بالاتری دارند. در جدول زیر متوسط هزینه زندگی در معروف ترین شهرهای آلمان را مشاهده می کنید:

خوراک
منوی ناهار در رستوران معمولی 10 یورو
غذای فست فود 8 یورو
نیم کیلو مرغ 3.32 یورو
ا لیتر شیر پرچرب 0.95 یورو
12 عدد تخم مرغ بزرگ 3.16 یورو
1 کیلو سیب 2.43 یورو
1 کیلو سیب زمینی 1.36 یورو
نان برای 2 نفر مصرف یک روز 1.43 یورو
ملک
اجاره ملک 85 متری مبله در مناطق اعیان نشین 1.753 یورو
اجاره ملک 85 متری مبله در مرکز شهر 1.379 یورو
قبض آب، برق و … برای 2 نفر در آپارتمان 85 متری 236 یورو
اجاره استودیو 45 متری مبله در مناطق اعیان نشین 940یورو
اجاره استودیو 45 متری مبله در مرکز شهر 606 یورو
قبض آب، برق، گاز و … استودیو 45 متری 109 یورو
اینترنت 8 mbps برای 1 ماه 20 یورو
حمل و نقل
1 لیتر بنزین 1.40 یورو
بلیط یک ماهه حمل و نقل عمومی 85 یورو
تعرفه تاکسی برای 8 کیلومتر 21 یورو
دارو و لوازم بهداشتی
قرص سرما خوردگی 8 یورو
1 جعبه آنتی بیوتیک 12 یورو
ویزیت دکتر 50 یورو
شامپو 2.50یورو
دستمال توالت 1.43 یورو
خمیردندان 1.63 یورو
تفریحات
بلیط سینما برای 2 نفر 25 یورو
بلیط تئاتر برای 2 نفر 143 یورو
کاپوچینو 3.47 یورو
عضویت یک ماهه در باشگاه ورزشی

 

آلمان در تمامی سالیان اخیر پذیرای ایرانیان زیادی بوده است. این کشور از طریق ویزای تحصیلی، ویزای کاری و اقامت کارآفرینی امکان جذب افراد خارجی را فراهم کرده است. در ادامه بهترین روش های اخذ اقامت آلمان را بررسی می کنیم:

اقامت اروپا از طریق کار، بهترین اقتصاد اروپا به دنبال نیروی متخصص

آلمان را می توان دارای پویا ترین اقتصاد در بین کشورهای اروپایی دانست. این کشور برای جذب نیروهای متخصص اقدام به اعطای ویزای کار می کند. ویزای کار آلمان یکی از بهترین راه های مهاجرت به این کشور است. متقاضیان ویزای کار آلمان در ابتدا اقامت موقت دریافت می کنند و پس از گذشت 5 سال امکان دریافت ویزای دائم و اقامت آلمان را خواهند داشت.

اقامت کارآفرینی آلمان، بهترین فرصت های کارآفرینی در اختیار شما

یکی دیگر از روش های اخذ اقامت آلمان، ویزای کارآفرینی است. در این روش متقاضی یک طرح اقتصادی جذاب و مناسب به دولت آلمان ارائه می کند. پس از بررسی و در صورت تایید، امکان دریافت اقامت موقت آلمان وجود دارد. تاسیس شرکت یا شعبه را نیز می توان در زیرمجموعه اقامت کارآفرینی و سرمایه گذاری آلمان دانست.

دریافت اقامت آلمان با سایرس

موسسه حقوقی سایرس با بیش از 15 سال سابقه درخشان در زمینه دریافت اقامت اروپا، امکان اخذ ویزای کاری و اقامت کارآفرینی آلمان را فراهم کرده است. پیشنهاد می کنیم برای اطلاع دقیق از شرایط اخذ اقامت آلمان با شماره 25741-021 تماس حاصل کنید. همکاران ما پاسخگوی تمامی سولات و ابهامات شما در خصوص اعطای ویزای آلمان هستند.

سوالات متداول

روش‌های اخذ اقامت آلمان کدامند؟

اقامت از طریق کار آفرینی
اقامت از طریق تحصیل
اقامت از طریق مجوز کار

ارزان‌ترین روش اخذ اقامت آلمان چیست؟

امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های این کشور، روش اقامت تحصیلی را به یکی از ارزان‌ترین راه‌های اخذ اقامت به آلمان تبدیل کرده است و تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه‌تر است.

کشور آلمان برای زندگی چگونه است؟

کشور آلمان به واسطه اقتصاد تجاری پویا و صنعت روبه رشد یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی است و در صورت توانایی مالی و اخذ اقامت یکی از بهترین گزینه های ممکن برای شروع زندگی در کشوری دیگر است.

آیا تحصیل در آلمان منجر به اخذ اقامت می‌شود؟

بله، اما صرفا با تحصیل در آلمان نمی‌توان اقامت دائم و تابعیت این کشور را به دست آورد.

بهترین رشته‌های تحصیلی و شغلی در آلمان کدامند؟

بهترین رشته‌های تحصیلی در آلمان که بازار کار خوبی دارند:

 • مهندسی عمران
 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی صنایع و خودرو
 • مدیریت مهندسی
 • رشته‌های فناوری اطلاعات
 • رشته‌های مدیریت و MBA
 • مهندسی سخت‌افزار و نرم‌افزار
هزینه‌های زندگی در آلمان چگونه است؟

به طور کلی ماهیانه تقریبا 1000 یورو و در شهرهایی با اجاره بالاتر تا 1500 و یا 2000 یورو هزینه برای گذران زندگی در آلمان مورد نیاز است.

آیا اقامت در آلمان به پاسپورت آلمانی منتهی می‌شود؟

پس از اخذ اقامت دائم در کشور آلمان امکان اخذ پاسپورت در صورت داشتن شرایط لازم برای فرد مهیا می‌شود.

آیا برای اخذ اقامت در این کشور داشتن مدرک زبان ضروری است؟

اکثر راه‌‌های مهاجرت به آلمان نیازمند دانش زبان هستند. در بعضی روش‌ها هم داشتن یا نداشتن مدرک زبان آلمانی، نوع آن و سطح آن را اداره مهاجرت و سفارت تعیین نمی‌کند. مثلا برای ویزای کاری، کارفرما و صادرکننده جاب‌آفر تعیین‌کننده این موضوع است یا برای ویزای تحصیلی، دانشگاه مدنظر تعیین‌کننده است.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

28 اکتبر 2019

هزینه اخذ اقامت از طریق کار آفرینی چقدر است؟

  27 جولای 2022

  جناب کلاهی سلام
  امیدواریم خوب باشید
  هزینه اخذ اقامت کارآفرینی آلمان و سایر روش‌های اقامتی خیلی به جزییات پرونده بستگی داره و خب شرایط برای هر خانواده متفاوت هست. برای همین برآورد هزینه و جزییات رو ما به جلسات مشاوره موکول می‌کنیم تا بتوینم دقیق و کامل راهنماییتون کنیم.

28 اکتبر 2019

در روش اخذ اقامت اروپا از طریق کار آفرینی آلمان آیا بیزینس پلان نیاز است؟ اگر نیاز است آیا شما بیزینس پلان هم تهیه می کنید؟

  3 نوامبر 2019

  در صورتی که برای اخذ اقامت یکی از کشورهای حوزه شنگن اقدام کنید، ابتدا اقامت موقت آن کشور را اخذ می کنید با رعایت شروط لازم می توانند برای اخذ اقامت دائم درخواست بدهید و در نهایت پاسپورت بگیرید.

27 جولای 2022

شما هنوز هم این سرویس رو ارائه میدید؟

  27 جولای 2022

  سلام جناب ملک محمدیان
  بله، در صورت تماس به دریافت مشاوره می‌تونید با شماره تماس ۰۲۱۲۵۷۴۱ تماس بگیرید یا از طریق بخش درخواست مشاوره، درخواست خودتون رو برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در زمان مد نظرتون با شما تماس بگیرن.