مقایسه مزایا و معایب خرید ملک در یونان و ترکیه

مقایسه خرید ملک در یونان و ترکیه؛ موسسه حقوقی سایرس
: امتیاز شما به این مطلب
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

یونان و ترکیه دو مقصد محبوب ایرانیان برای سرمایه‌گذاری از طریق ملک محسوب می‌شوند. ولی با توجه به وضعیت اقتصادی در ترکیه، خرید ملک در این کشور اقدامی هوشمندانه است؟ یا آیا می‌توان به‌راحتی وارد یونان شد و از راه خرید ملک اقامت اروپا را دریافت کرد؟ پاسخ این سوالات با مقایسه خرید ملک در یونان و ترکیه به‌دست می‌آيد. پس اگر شما نیز به فکر یک سرمایه‌گذاری موفق هستید و این سوالات ذهنتان را به خود مشغول کرده است، جواب همه آن‌ها را می‌توانید با مطالعه این مقاله پیدا کنید.

خرید ملک در یونان؛ دریافت اقامت سرمایه‌گذاری اروپا

خرید ملک، به منزله سرمایه‌گذاری است و اگر ارزش ملک خریداری‌شده مطابق با مقدار تعیین‌شده از سوی دولت آن کشور باشد، در‌نهایت موجب دریافت اقامت موقت در آن کشور خواهد شد. در‌نتیجه، اولین معیار در مقایسه خرید ملک در یونان و ترکیه، قیمت ملک است. دولت برخی از کشور‌ها، برای افرادی که از طریق خرید ملک قصد سرمایه‌گذاری را دارند، اقامت موقت اعطا می‌کند. برای مثال، سرمایه گذاری در یونان و ترکیه با خرید ملک با ارزش مشخص‌شده از سوی دولت امکان‌پذیر است. البته، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند دریافت اقامت کشور‌های حوزه شنگن را به‌دست بیاورند.

دریافت اقامت اروپا؛ مهم‌ترین مزیت خرید ملک در یونان

حداقل سرمایه لازم برای خرید ملک در یونان و دریافت اقامت اروپا چقدر است؟

قانون سرمایه‌گذاری در کشورها با یکدیگر متفاوت است. برای دریافت اقامت یونان با خرید ملک، باید ارزش ملک خریداری‌شده، حداقل ۲۵۰ هزار یورو باشد. البته در سال ۲۰۲۳، این مبلغ به ۵۰۰ هزار یورو افزایش می‌یابد. در ترکیه نیز، حداقل سرمایه لازم برای بهره‌مندی از حق شهروندی، ۴۰۰ هزار دلار است. یعنی، شما باید ملکی به ارزش ۴۰۰ هزار دلار خریداری کنید که تا قبل از آن درخواست شهروندی روی آن داده نشده باشد.

بسیاری از افراد با مقایسه خرید ملک در یونان و ترکیه، ترجیح می‌دهند با خرید ملک در یونان، امکان ورود به کشور‌های حوزه شنگن را پیدا کنند. زیرا، هزینه سرمایه‌گذاری برای بهره‌مندی از امکانات شهروندی در دو کشور با یکدیگر تفاوت چشمگیری ندارد.

اعطای اقامت برای ۳ خانواده با خرید ملک در یونان

برخلاف کشور ترکیه، اگر از طریق سرمایه‌گذاری اقامت یونان را دریافت کنید، امکان همراه کردن همسر، فرزندان زیر ۱۸ سال و والدین را نیز خواهید داشت. شاید بتوان گفت که این اقامت خانوادگی، بهترین مزیت خرید ملک در یونان محسوب می‌شود که ترکیه این ویژگی را ندارد.

نرخ تورم؛ ثبات اقتصادی یونان در مقایسه با ترکیه

در مقایسه خرید ملک در یونان و ترکیه باید به وضعیت اقتصادی آن کشور نیز توجه شود. بررسی نرخ تورم برای سرمایه‌گذاری در هر کشور بسیار اهمیت دارد. با بررسی نرخ تورم، می‌توانید آینده سرمایه‌گذاری خود را پیش‌بینی کنید. کشور یونان تا قبل از سال ۲۰۱۵، رکود اقتصادی شدیدی را تجربه می‌کرد ولی به‌مرور زمان و با به‌کار‌گیری سیاست‌های مختلف توانست به رشد اقتصادی مطلوبی برسد. از آن‌جایی که شرایط سرمایه‌گذاری در یونان از سایر کشور‌ها آسان‌تر است، به‌عنوان بهترین کشور برای دریافت اقامت اروپا با سرمایه گذاری شناخته می‌شود.

متاسفانه، کشور ترکیه به‌دلایل مختلف با رکود اقتصادی شدیدی مواجه شده است. نرخ تورم در این کشور از ۶۰ درصد نیز عبور کرده و آینده اقتصادی آن در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. از این‌رو، بسیاری از سرمایه‌گذاران این کشور را در وضعیت فعلی، برای خرید ملک توصیه نمی‌کنند.

پیشرفت اقتصادی و کاهش نرخ تورم؛ مزیت زندگی در یونان

اعطای وام بانکی برای خرید ملک در یونان

بسیاری از افراد برای خرید ملک در کشور‌های مختلف، از وام و تسهیلات ارائه‌شده آن کشور استفاده می‌کنند. به همین دلیل، یکی دیگر از مواردی که در مقایسه خرید ملک در یونان و ترکیه بررسی می‌کنیم، اعطای وام بانکی است. در کشور یونان، وام بانکی به افرادی تعلق می‌گیرد که اقامت آن کشور را دارند. به‌همین دلیل، شما نمی‌توانید برای خرید ملک سرمایه‌گذاری و دریافت اقامت، از دولت درخواست وام داشته باشید. این شرایط برای کشور ترکیه نیز صدق می‌کند.

ولی پس از دریافت اقامت، بهره بانکی وام‌های یونان بسیار پایین‌تر از کشور ترکیه است و شما می‌توانید در بازه‌های طولانی‌تری بازپرداخت وام خود را به بانک پرداخت کنید. در‌نتیجه، یونان کشور بهتری برای سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک محسوب می‌شود. علاوه‌بر این، یونان جزو یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت از طریق تمکن مالی نیز است.

برخلاف ترکیه، خرید ملک در یونان باعث معافیت از مالیات بر ارزش افزوده می‌شود

مهم‌ترین فاکتور پرداخت مالیات بر خانه خریداری‌شده است. به‌همین دلیل، در مقایسه خرید ملک در یونان و ترکیه، این مورد را نیز بررسی می‌کنیم. در کشور یونان، دولت تا سال ۲۰۲۴ همه مالیات‌های ارزش افزوده را بخشیده است. از‌این‌رو، کشور یونان در‌حال حاضر بهترین انتخاب برای اخذ اقامت اروپا محسوب می‌شود.

در ترکیه نیز، قانون مالیات بر دارایی، معادل ۰.۱ درصد از ارزش ملک است. یعنی، اگر شما با پرداخت ۴۰۰ هزار دلار توانسته‌اید حق شهروندی ترکیه را به‌دست آورید، باید یک‌دهم درصد آن را به دولت پرداخت کنید.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های ترکیه و یونان؛ تحصیلی ارزان در اروپا

شرایط تحصیل در یونان بسیار آسان است. اولین دانشگاه جهان در یونان ساخته شده و نماد معتبر علمی و آموزشی محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۷ بسیاری از دانشگاه‌های مهم یونان در رده‌بندی دانشگاه‌های مهم دنیا قرار گرفته‌اند. تحصیل در این دانشگاه‌ها با هزینه‌ای بسیار اندک امکان‌پذیر است. تحصیل در مدارس یونان نیز برای افراد خارجی مقیم در این کشور به‌صورت اجباری و رایگان انجام می‌شود. هر دو مدارس و دانشگاه‌ها دولتی و غیر‌دولتی دارند که هزینه‌‌های آن با یکدیگر متفاوت است.

مدارس و دانشگاه‌های ترکیه نیز به دو دسته غیر‌دولتی و دولتی تقسیم می‌شوند که از نظر هزینه تفاوت چشمگیری با یکدیگر دارند. علاوه‌بر این، تحصیل به زبان ترکیه‌ای ارزان‌تر از انگلیسی است. این ویژگی برای افرادی که به این زبان مسلط هستند، باعث کاهش هزینه‌های زندگی خواهد شد.

مقایسه شرایط زندگی در یونان و ترکیه؛ زندگی در کدام کشور آسان‌تر است؟

کشور ترکیه و یونان در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته‌اند. در‌نتیجه، از نظر مسافت با هواپیما تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. البته در‌حال حاضر پرواز مستقیم به آتن از تهران امکان‌پذیر نیست و باید در یکی از کشور‌های ترانزیتی مانند ترکیه یا دوحه توقفی کوتاه داشت. در کشور ترکیه هزینه‌ زندگی به لیر پرداخت می‌شود ولی در یونان هزینه‌ها به یورو است. با‌این‌حال، باید هدف خود را برای سرمایه‌گذاری مورد‌نظر مشخص کنید. اگر سرمایه‌گذاری با هدف دریافت اقامت در کشوری با شرایط بهتر باشد، یونان انتخاب مناسبی محسوب می‌شود.

شرایط آب و هوایی مدیترانه‌ای؛ شباهت زندگی در ترکیه و یونان

شرایط خرید خانه در یونان؛ تبدیل رویا به واقعیت با موسسه حقوقی سایرس

در این مقاله به مقایسه خرید ملک در یونان و ترکیه پرداختیم. سرمایه گذاری در یونان برای خرید ملک در حال حاضر بسیار به‌صرفه‌تر ترکیه یا سایر کشور‌های اروپایی است. شما می‌توانید با مراجعه به موسسه حقوقی سایرس، عکس و فیلم‌ ملک‌های قابل فروش در یونان را مشاهده کرده و خرید خود را با مبلغ ۲۵۰ هزار یورو، به کمک وکلا و نماینده‌های سایرس در یونان تکمیل کنید. پس از آن، اقامت شما بلافاصله صادر خواهد شد. اگر سوالی در این خصوص دارید، در قسمت نظرات بپرسید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. همچنین می‌توانید با پر کردن فرم درخواست مشاوره، با وکلای مجرب سایرس به‌صورت رایگان مشورت کنید.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید