اقامت آلمان

معرفی کشور آلمان؛ آلمان چگونه کشوری است؟

پایتخت آلمان، شهر برلین، بزرگ‌ترین شهر از لحاظ جمعیت و مساحت در این کشور است. برلین جزء شهرهای ایالتی نیز محسوب می‌شود، یعنی یکی از ایالت‌های شانزده‌گانه آلمان است. همسایه‌های آلمان از شمال دانمارک، در غرب بلژیک و هلند، در جنوب لوکزامبورگ، سوئیس، اتریش، فرانسه و در شرق لهستان و جمهوری چک هستند. سایر اطلاعات مربوط به آلمان، در ادامه گفته شده است:

 • زبان رسمی: آلمانی
 • شهرهای مهم: برلین، هامبورگ، مونیخ، فرانکفورت، دوسلدورف، مونیخ
 • واحد پول: یورو
 • پیش شماره تلفن: 49+
 • نوع حکومت و ساختار سیاسی: نظام جمهوری فدرال دموکراتیک
 • جمعیت: حدود 82 میلیون نفر
 • اعتبار پاسپورت در رتبه 2 قرار دارد.

فاصله ایران تا آلمان، از شهر تهران تا شهر برلین برابر با ۳۵۲۳٫۶ کیلومتر و طول پرواز از تهران تا برلین حدود چهار ساعت و نیم است.

زندگ در آلمان؛ بهره‌مندی از زیبایی‌های کشور تاریخی

پایتخت آلمان کجاست؟

آلمان از 16 ایالت تشکیل شده که ایالت بایرن یا باواریا در جنوب بزرگ‌ترین ایالت آلمان و ایالت برمن در شمال غربی کوچکترین ایالت‌های این کشور هستند؛ ولی پایتخت این کشور، شهر برلین است که مرکز سیاسی آن محسوب می‌شود. 

میزان رضایت مهاجران از اقامت در آلمان

ثبات اقتصادی و رفاه اجتماعی بالا باعث افزایش تعداد مهاجران به کشور آلمان شده است. این موضوع در رابطه با ایرانیان نیز صدق می‌کند. در سال 2017 تعداد افرادی که از طریق اقامت کارآفرینی و ثبت شرکت وارد این کشور شده‌اند، 22% افزایش داشته است. ایرانیان در زمینه‌های مختلفی اقدام به اخذ اقامت کارآفرینی و ثبت شرکت کرده‌اند، از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت‌های خدمات در زمینه بهداشت و درمان، حمل و نقل، فضای امنیتی کودکان و سایر موارد، اشاره کرد. علاوه‌بر این، کشور آلمان بستر مناسبی را برای کارآفرینان فراهم کرده تا جایی که توانسته رتبه نهم در زمینه درآمدزایی را به خود اختصاص دهد.

شهرهای مهاجرپذیر آلمان کدام است؟

برلین، پایتخت آلمان تلفیق مدرنیته و تاریخ، پایتخت استارت آپ‌ها و شرکت‌های بزرگ است. این شهر جاذبه‌های دیدنی بسیاری دارد؛ از بناهای تاریخی گرفته تا فستیوال‌های موسیقی و جشن‌ها. این شهر رتبه 90 در زمینه بازار کار و رتبه 36 در زمینه نوآوری و خلاقیت را به خود اختصاص داده است.

 • مونیخ نیز یکی دیگر از شهرهای مهاجر‌پذیر آلمان است که محیط مناسبی برای استارتاپ‌ها محسوب می‌شود؛ زیرا از نظر نوآوری در جایگاه اول فهرست جهانی قرار گرفته و در زمینه بازار کار نیز رتبه 16 را به خود اختصاص داده است.
 • یکی دیگر از محبوب ترین شهرهای آلمان برای کار، شهر فرانکفورت است که در زمینه بازار کار رتبه 23 را کسب کرده. فرانکفورت شهری زیبا و با اهمیت در زمینه مراکز آموزش، تجارت و فرهنگ آلمان به‌حساب می‌آید.
 • یکی از بهترین گزینه‌ها برای علاقمندان به زندگی در آلمان، شهر هامبورگ است. این شهر از نظر بازار کار رتبه 32 را دارد. همچنین در این شهر مراکز صنعتی و مهمی فعالیت دارند.
 • البته سایر شهر‌های دیگر آلمان نیز ویژگی‌های متفاوتی را شامل می‌شوند. به‌همین دلیل، انتخاب مقصد نهایی برای اقامت در آلمان باید متناسب با شرایط هر فرد صورت بگیرد. 

انتخاب کشور مناسب باید متناسب با هدف شما از مهاجرت انجام شود. برای مثال، اگر قصد مهاجرت از طریق کارآفرینی را داشته باشید، با مراجعه به وکیل مهاجرتی، بهترین شهر آلمان را متناسب با شرایط شما معرفی خواهند کرد. در موسسه حقوقی سایرس، کارشناسان با‌تجربه برای ارسال مدارک یا ارتباط با وکیل آلمانی همراه شما خواهند بود.

فرانکفورت؛ محبوب‌ترین شهر آلمان برای زندگی

کشور آلمان در سال‌های اخیر رتبه چهارم را بعد از آمریکا، چین و ژاپن در قدرت اقتصادی دنیا از‌آن خود کرده است. مخصوصا در زمینه صنعت، که پیشرو سایر کشور‌های اروپایی محسوب می‌شود. یکی از دلایلی که باعث موفقیت، رشد و استقلال اقتصاد آلمان شده نوع اقتصاد، آن یعنی اقتصاد ترکیبی است. این سیستم یکی از ایده آل ترین مدل هاست. هزینه های آموزش و بیمه خدمات درمانی به عهده دولت است یعنی شهروندان با توجه به میزان حقوق خود مبلغی را به سیستم پرداخت می‌کنند و بر‌اساس نیاز خود مزایایی نیز دریافت خواهند کرد.

تولید انرژی در آلمان؛ استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر

آلمان اولین کشور صنعتی است که متعهد به جایگزین کردن انرژی‌های تجدیدپذیر با سوخت‌های فسیلی برای تامین انرژی مورد‌نیاز خود شد. در حال حاضر ۲۷٪ نیروی برق مصرفی در آلمان از انرژی‌های تجدیدپذیر تولید می‌شود. 

زمینه‌های شغلی در آلمان

اکثر افراد شاغل، یعنی حدود ۷۳٫۵۳ درصد، در بخش خدمات مشغول به‌کار هستند. از جمله در حوزه‌های کاری، مانند حمل و نقل، خدمات اجتماعی، بهداشت و درمان، مسکن و در بخش مالی بیشترین استخدام‌ها ثبت شده است. بخش صنایع تولیدی نیز ۲۴٫۴ درصد از نیروی کار را در خود دارد که در حوزه‌هایی نظیر شیلات، کشاورزی و جنگلداری مشغول به فعالیت هستند. آلمان در زمینه خدمات نیز رتبه دوم را به خود اختصاص داده و قدرت خرید مردم در مقایسه با کشورهای دیگر 5 برابر بیشتر است. به‌دلیل اقتصاد قوی این کشور و تمرکز آن بر نوآوری و کارآفرینی، آلمان اجازه دریافت اقامت تمکن مالی اروپا را به افراد مهاجر نمی‌دهد. 

شرکت‌های فعال در آلمان کدام است؟

از بین ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا (از لحاظ سرمایه)، ۳۷ شرکت در آلمان فعال‌اند. ده شرکت برتر به ترتیب دایملر، فولکس واگن، آلیانس، زیمنس، دویچه بانک، ا.آن، دویچه پست، دویچه تلکوم، مترو و BASF هستند. از برندهای معروف آلمانی نیز می‌توان به BMW، مرسدس بنز، آدیداس، پورشه، نیوآ و فولکس واگن اشاره کرد.

علاوه‌بر این، برترین و برجسته ترین قطب صنعت خودروسازی در دنیا آلمان قرار دارد. از آسیا تا آمریکا، ماشین های آلمانی جلوه‌ای از اطمینان، ایمنی و طراحی را به نمایش می‌گذارند. آلمان بالاترین میزان تولید خودرو در جهان است. همچنین رتبه چهارم دنیا در زمینه تولید موتور خودرو را نیز دارد.

اقتصاد آلمان؛ قوی‌ترین کشور در اروپا

اقتصاد آلمان چگونه است؟ بررسی تولید ناخالصی در آلمان

برای بررسی اقتصاد یک کشور باید شاخصه‌های مختلفی از جمله رشد ناخالصی، تورم، جمعیت، نرخ بیکاری، درصد واردات و صادرات در‌نظر گرفته شود. در جدول زیر اقتصاد آلمان بعد از جنگ جهانی دوم و در سال‌های اخیر بررسی شده است.

تولید ناخالص داخلی4.223 تریلیون دلار در سال 2021
سرانه تولید ناخالص50,801 دلار در سال 2021
تورم10 درصد در ماه نوامبر 2022
جمعیت زیر خط فقریک نفر از 6 نفر (حدود 15٪ جامعه)
نیروی کار43,967,641 نفر در سال 2021
نرخ بیکاری5.9 درصد در سال 2020 
صادرات1,669.99 بیلیون دلار در سال 2020
واردات1.278 تریلیون در سال 2020

انتظار می‌رود که نرخ بیکاری در سال 2020 به 3.3% کاهش پیدا کند این در حالی است که نرخ بیکاری در سال 2019 3.4% بوده. با وجود تولید ناخالص داخلی بالا، آلمان جزو ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می‌شود.

قوی‌ترین شهر‌های آلمان از‌نظر بالاترین سرانه درآمد 

در آلمان تمرکز اقتصادی وجود ندارد. همین موضوع باعث شده تا این کشور از نظر اقتصادی ثبات بیشتری داشته باشد. در جدول زیر شهر‌هایی که بالاترین سرانه درآمد را دارند، معرفی شده‌اند.

ولسفبرگ128٬000 دلار
راینلند، فاتز141.900 دلار
فرانکفورت، هسن114٬281 دلار
باواریا، اینگو اشتات108٬347 دلار
باواریا، رگنزبورگ104٬000 دلار
دوسلدورف92٬525 دلار
باواریا، ارلانگن91٬630 دلار
اشتوتگارت، وور تنبورگ 91٬121 دلار
بادن88٬692 دلار

به‌طور‌کلی، ایالت‌های جنوبی از نظر عملکرد بهتری دارند. در غرب نیز ایالت رور بزرگ‌ترین قطب اقتصادی است که 27 شرکت بزرگ در آن ساکن هستند. 

کیفیت زندگی بالا، استقبال از نوآوری و ایده‌های جدید، رویکرد مدرن، شناخته شدن به عنوان قطب اقتصادی اروپا از جمله دلایلی است که آلمان را به دومین مقصد مهاجرتی محبوب دنیا تبدیل می‌کند. علاوه‌بر این، نرخ جرم و جنایت در آلمان بسیار پایین است. مردم به‌راحتی و بدون ترس در هر نقطه شهر رفت و آمد می‌کنند. به‌علاوه وجود زیرساخت‌های با ثبات و نیروی پلیس کارآمد نشان دهنده امنیت اجتماعی بالای آلمان است. هر ساله افراد بسیاری برای دریافت اقامت بلوکارت آلمان و اقامت در کشور ژرمن‌ها درخواست می‌دهند. ولی برای زندگی در یک کشور باید به سبک زندگی و فرهنگ آن نیز توجه ویژه‌ای شود.

فرهنگ مردم آلمان چگونه است؟

در آلمان مردم با فرهنگ‌های مختلفی زندگی می‌کنند ولی به یکدیگر و فرهنگ‌های مختلف احترام می‌گذارند. به‌طور‌کلی، آلمانی‌ها حریم خصوصی، وقت‌شناسی، صداقت و سخت‌کوشی را در اولویت قرار می‌دهند. علاوه‌بر این در آلمان مدیریت زمان، برنامه‌ریزی و دقت در کار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. موارد گفته شده در ادامه مطلب، از جمله مهم‌ترین مواردی که در بررسی زندگی و فرهنگ مردم کشور آلمان باید به آن توجه داشت.

 • آلمانی‌ها مایلند پیش از اتخاذ هر تصمیمی، مساله را به دقت موشکافی کنند. آن‌ها می‌کوشند از دخالت دادن احساسات و گمانه‌زنی‌ها در تصمیمات کاری پرهیز کنند.
 • جایگاه و ارزش هر فرد، مستقیما با سطح دانش و صلاحیت فنی وی ارتباط دارد. بنابراین آلمانی ها به تحصیلات بسیار بها می‌دهند .
 • شاید آلمانی ها حتی در بین خودشان رسمی به نظر برسند؛ ولی به عقیده خود، این رفتار نشانه احترام است.
 • توجه به زمان بسیار حائز اهمیت است.

به‌طور کل می‌توان گفت که آلمانی‌ها همان‌طور که به‌دنبال تفریح و اوقات فراغت هستند؛ آدم‌های بسیار سخت‌کوش و منضبطی نیز خواهند بود. در‌واقع برای آن‌ها هیچ دلیلی برای انجام ندادن یک مسئولیت قابل قبول نیست. 

بررسی بیمه درمانی و پزشکی کشور آلمان

پزشکان آلمانی از انجام هر گونه اقدامات و آزمایش‌های غیر‌ضروری پرهیز داشته و فقط در صورت ضرورت به تجویز دارو می‌پردازند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که هزینه درمان در آلمان بالا است. با‌این‌وجود خدمات درمانی در آلمان نسبت به سایر کشور‌های پیشرفته مانند آمریکا پایین‌تر خواهد بود. علاوه‌بر این، بر‌اساس قانونی که در سال 2009 تصویب شد، بیمه درمانی برای همه افراد، حتی افراد مهاجر، اجباری خواهد بود. به‌طور کل، سیستم بیمه خدمات درمانی آلمان به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

 1. سیستم بیمه خدمات درمانی دولتی ( GKV )
 2. بیمه درمانی خصوصی از یک شرکت بیمه آلمانی یا بین المللی (PKV )
 3. ترکیبی از هر دو

شرکت‌های دولتی مختلفی مانند BEK و DAK خدمات بیمه ارائه می‌دهند که برای همه افراد در دسترس خواهد بود. خوشبختانه خدمات بیمه‌های دولتی در آلمان در حد مطلوبی قرار دارد و نیازی به استفاده از خدمات شرکت‌های خصوصی بیمه نخواهد بود.

خدمات پزشکی در آلمان

شبکه حمل و نقل عمومی در آلمان

سیستم حمل نقل عمومی در آلمان شهرت جهانی برخوردار است. شبکه حمل و نقل عمومی به خوبی شهرهای کوچک و مناطق دورافتاده را پوشش داده و سیستمی کارآمد دارد. از آن‌جایی که همه شهرها به سیستم حمل و نقل عمومی مجهز هستند، بدون اجاره خودرو نیز می‌توانید به شهرهای کوچک سفر کنید. سیستم حمل و نقل عمومی در آلمان معمولا شامل تراموا، اتوبوس، مترو و قطار می‌شود.

حمل‌و‌نقل عمومی در شهرهای بزرگتر مانند مونیخ و برلین از 4 بخش مختلف و به‌هم پیوسته تشکیل شده است. در این بین، U-Bahn و S-Bahn معمولا سریعترین وسیله برای تردد در سطح شهر هستند. به یاد  داشته باشید که u-Bahn بیشتر مرکز شهر را پوشش می دهد و S-Bahn مانند تراموا، بیشتر اطراف شهر را پوشش می‌دهد.

سیستم حمل و نقل آلمان به اندازی پیشرفته است که معلولین نیز می‌توانند به‌راحتی از آن استفاده کنند. تقریبا کلیه ایستگاه‌ها به آسانسور مجهز هستند. این آسانسور‌ها مخصوص مسافران با چمدان، کالسکه یا ویلچر در نظر گرفته شده است. 

سیستم آموزش آلمان در ایالت‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. سیستم آموزشی این کشور به سه گروه تقسیم می‌شود. گروه اول مختص دانش آموزانی که تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها دارند. دسته دوم دانش آموزان متوسط هستند که به کارهای اداری و کارمندی علاقمندند و دسته سوم وارد مدارس فنی و حرفه‌ای می‌شوند.

شرایط تحصیل در آلمان زیر 18 سال

در 10 سالگی همه دانش آموزان به یکی از سه زیرمجموعه‌ای که به آنها اشاره کردیم وارد می‌شوند. کیفیت بالای آموزش در مدارس آلمان باعث شده تا دارندگان مجوز اقامت فرزندان خود در مدارس آلمانی ثبت‌نام کنند. دانش‌آموزانی که در برخی از درس‌ها عملکرد مناسبی ندارند، به‌راحتی می‌توانند از دانش‌آموزان سال بالایی خود کمک بگیرند. همچنین، کلاس‌های تقویتی و آموزش زبان نیز بعد از ساعت درسی برای علاقمندان برگزار می‌شود.

تحصیل دانش آموزان زیر ۱۸ سال در بهترین سیستم آموزشی اروپا

تحصیل رایگان در آلمان از مدرسه تا دانشگاه

به دلیل استفاده از متدهای آموزشی به روز دنیا و بهره‌مندی از امکانات آموزشی، باعث شده تا سالیانه بیش از 250 هزار دانشجو از سراسر جهان به آلمان مهاجرت کنند. بهترین مدارس آلمان برای دانش‌آموزان بین‌الملل در سراسر این کشور قرار گرفته تا بهره‌مندی از کیفیت بالای سیستم آموزشی در دسترس همه افراد قرار بگیرد. مدارس دولتی آلمان برای افرادی که اقامت این کشور را دارند، رایگان است. البته، مدارس خصوصی و شبانه‌روزی نیز ثبت‌نام دانش‌آموزان بین‌المللی را انجام می‌دهند. از‌این‌رو، می‌توانید به‌راحتی و متناسب با نیاز خود، مدرسه مناسبی برای فرزندتان انتخاب کنید. معمولاً صدور ویزای تحصیلی تا 25 روز زمان می‌برد که بر‌اساس نوع درخواست ممکن است متفاوت باشد. 

راحت ترین دانشگاه برای پذیرش آلمان

تحصیل رایگان در آلمان به زبان انگلیسی یک رویا نیست! بیش از 370 دانشگاه و موسسات آموزش عالی در آلمان وجود دارد که همگی بر تحقیق و نوآوری تمرکز دارند؛ به همین دلیل در رتبه‌بندی جهانی امتیاز بالایی را به خود اختصاص داده‌اند. علاوه‌بر این، دانشگاه‌های دولتی نیز رایگان هستند. رتبه بهترین دانشگاه های آلمان را می‌توان در لیست زیر مشاهده کرد.

 • دانشگاه لودویگ– ماکسیمیلیان مونیخ: رتبه 32
 • دانشگاه فنی مونیخ: رتبه 43
 • دانشگاه هایدلبرگ: رتبه 44
 • دانشگاه هومبولت برلین: رتبه 74
 • دانشگاه فریبورگ: رتبه 86
 • دانشگاه آخن: رتبه 99
 • دانشگاه بن: رتبه 105

با توجه به اینکه فرصت های شغلی زیادی در آلمان برای دانشجویان به‌وفور وجود دارد، پس از فارغ‌التحصیلی امکان استخدام در شرکت و تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت کاری وجود خواهد داشت. همچنین، در‌صورت پیدا نکردن فوری شغل مناسب، دولت تا 6 ماه امکان دریافت ویزای جاب سیکر برای متقاضی را فراهم می‌کند. در این مدت بسیاری از افراد در سایت جستجوی کار در آلمان می‌توانند شغل مناسب خود را پیدا کنند. 

شرایط تحصیل در آلمان و اپلای در دانشگاه‌های این کشور

تحصیل رایگان در آلمان به زبان انگلیسی نیز امکان‌پذیر است. علاوه‌بر این محدودیت سنی تحصیل در این کشور نیز برداشته شده است. افراد بالای 18 سال می‌توانند به‌راحتی وارد دانشگاه‌های آلمان شده و تحصیلات خود را تکمیل کنند. سایر شرایط تحصیل در آلمان به شرح زیر است:

 • معدل بالای 16
 • انگیزه نامه قوی
 • برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه مقاله معتبر امتیاز محسوب می‌شود.
 • اخذ مدرک زبان آلمانی در سطح B2
 • ارائه تمکن مالی حداقل 3 ماه به میزان 11,208 یورو
 • بهتر است که برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا گپ تحصیلی شما بیش از 3 سال نباشد.

رشته‌های مدیریتی مانند بازرگانی، کارآفرینی، مالی، جهانگردی، اقتصاد، مهندسی، هوانوردی، پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی جزو محبوب‌ترین و پر‌طرفدارترین رشته‌ها در میان دانشجویان به‌شمار می‌رود.

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی و مدارک مورد‌نیاز

معمولا در دانشگاه‌های آلمان به دو زبان آلمانی و انگلیسی تدریس می‌شود. بسیاری از دانشجویان می‌توانند با ارائه مدرک تافل یا آیلتس برای تحصیل در آلمان اقدام کنند. برای اینکه دانشگاه مورد‌نظر خود را انتخاب کنید باید وارد سایت study.de یا سایر سایت‌های مشابه شوید. با انتخاب فیلتر‌های مختلف، لیستی از دانشگاه‌ها در سراسر آلمان به شما نمایش داده خواهد شد. در این مرحله باید وارد سایت دانشگاه منتخب شده و مدارک، ددلاین اپلای و سایر موارد را بررسی کنید. 

معمولا برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی نمرات مورد‌قبول به شکل زیر از سوی سفارت تعیین شده‌اند:

 • تافل معادل IbT-88, Pbt-66
 • آیلتس 6.5+  
 • مدرک Cambridge Advanced English در سطوح A، B و C

در نظر داشته باشید که برخی از دانشگاه‌ها شرایط متفاوتی را برای زبان دانشجوی بین‌المللی در‌نظر دارند که در سایت هر دانشگاه به‌طور کامل آورده شده است. به‌همین دلیل قبل از ارسال مدارک نسبت به شرایط هر دانشگاه اطمینان حاصل کنید.

تحصیل دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی در آلمان

تحصیل رایگان کارشناسی در آلمان

متقاضیانی که کمتر از 24 سال امکان اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی را دارند. علاقمندان تحصیل در مقطع کارشناسی، باید در آزمون سراسری ایران پذیرفته شده و حداقل مدرک زبان با سطح B1 یا B2 را داشته باشند. دوره کارشناسی در آلمان 4 ساله است که اگر کالج را نیز به آن اضافه کنیم، اخذ مدرک کارشناسی 5 سال به طول می‌انجامد. دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان هستند که این مزیت بزرگی برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای بسیار اندک در کشوری پیشرفته و در برترین دانشگاه‌های جهان تحصیل کنید. در‌واقع فرد می‌تواند با پرداخت حدود 800 تا 1000 یورو در ماه برای پوشش هزینه‌های تغذیه، مسکن و حمل‌و‌نقل، در این کشور زندگی کند.

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان را دارید باید 1 سال معادل 2 ترم به کالج مربوطه (کالج ریاضی، کالج پزشکی و سایر موارد مشابه) رفته تا مدرک شما معادل سازی شود. پس از اتمام دوره باید در آزمون FSP شرکت کنید. بر اساس نمره‌ای که در کالج اخذ می‌کنید امکان پذیرش از دانشگاه را خواهید داشت.

کار دانشجویی؛ پوشش هزینه‌های جانبی در آلمان

کار دانشجویی در آلمان نسبت به بسیاری از کشورها ساده تر است. دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی خود می توانند به صورت پاره وقت از 10 تا 30 ساعت کار کنند. کار دانشجویی به صورت کار در رستوران، کافه، دستیار آموزش و سایر موارد است. به عنوان دانشجو حدود 12 یورو در ساعت دریافت خواهید کرد.

برای کار دانشجویی بهتر است که در سطح B1 به زبان آلمانی تسلط داشته باشید. البته دانشجویانی که به زبان انگلیسی مسلط هستند نیز امکان پیدا کردن کار را خواهند داشت. بهترین راه برای یافتن فرصت‌های شغلی دانشجویی مراجعه به آژانس‌های کاریابی محلی است.

دولت آلمان برای رفاه دانشجویان کارت دانشجویی با تخفیف ویژه‌ای در نظر می‌گیرد. دانشجویان با استفاده از این کارت از تخفیف ویژه هنگام استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، تئاتر، سینما، موزه، خرید بلیط هواپیما و تورهای گردشگری بهره‌مند می شوند.

کاهش هزینه تحصیل در آلمان با بورسیه

از سوی برخی از دانشگاه‌های آلمان سالانه تعدادی بورسیه تحصیلی به دانشجویان عرضه می‌شود. این بورسیه به صورت دولتی و خصوصی است که مبلغ پرداختی و شرایط اخذ آن‌ها با توجه به سازمان ارائه‌دهنده متفاوت خواهد بود. برای اخذ بورسیه به معدل بالا، چاپ مقالات در مجلات معتبر، شرکت در سمینارها و کنفرانس های متعدد نیازمندید.

آلمان مناطق گردشگری و توریستی بسیاری دارد. از این رو، بخشی از اقتصاد آلمان تحت تاثیر صنعت توریسم و گردشگری است.شهرهای قدیمی، با معماری‌هایی به سبک گوتیک، کلاسیک و غربی باعث شده تا سالانه بسیاری از گردشگران به این کشور سفر کنند. برترین جاذبه های گردشگری آلمان را می‌توان به اختصار در لیست زیر معرفی کرد:

 • بنای تاریخی نبرد ملت‌ها در لایپزیگ: یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های کشور آلمان محسوب می‌شود. این بنای تاریخی در زمان جنگ ناپلئون ساخته شده 
 • یادبود دیوار برلین یا نماد آلمان: به یاد کشور تقسیم‌شده و قربانیان استبداد کمونیست بنا شد.
 •  ستون پیروزی آلمان: گروسر تیر گارتن به طور تحت‌الفظی با عنوان «باغ حیوانات» ترجمه می‌شود و مدت‌ها است که یکی از مهم‌ترین بخش‌های شهر محسوب می‌شود. اینجا در اصل منطقه‌ی شکاری برای خاندان سلطنتی آلمان بود که در آن گوزن، خوک وحشی و دیگر حیوانات شکاری نگهداری می‌شد. در سال ۱۷۰۰ این منطقه به پارک تغییر کاربری داد و در ابتدا به سبک فرانسوی طراحی شده بود و بعدا به یک پارک تزئینی به سبک انگلیسی تبدیل شد.
 • کاخ و پارک شارلوتنبورگ: یکی دیگر از جاذبه های دیدنی آلمان کاخ شارلوتنبورگ است که از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین ملک‌های برلین به‌شمار می‌رود. گنبد عظیم و 50 متری این بنا در کنار باغ درخت پرتقال، این کاخ را تبدیل به منظره ای بسیار دیدنی و جذاب کرده است. 
 • تالار قدیمی شهر بامبرگ
 • کوه های هارز
 • کلیسای جامع آخن
 • جزیره سیلت
 • شهر ادینبورگ
 • پارک ملی ساکسون
 • قلعه شوری
 • صخره های روگن
 • شهر کوهستانی بایرن
 • ساختمان رایشتاگ برلین
 • قلعه هوهنزولرن
 • کوه تسوگ اشپیتسه
 • بازار کریسمس نورنبرگ
 • کلیسای جامع کلن

مسلما جاذبه‌های دیدنی آلمان در همین تعداد خلاصه نمی‌شود؛ موارد بالا تنها تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری آلمان به‌شمار می‌رود.

دیوار برلین؛ نماد آلمان و دوران کمونیستی

هزینه زندگی در آلمان بر‌اساس هر شهر متفاوت خواهد بود. شما می‌توانید برای کاهش هزینه زندگی در آلمان دانشجویی شهری را انتخاب کنید که قیمت‌های پایین‌تری نسبت به سایر شهر‌ها و ایالت‌ها داشته باشد. برای مثال، شما می‌توانید میانگین اجاره ملک در شهر‌های معروف آلمان را در جدول زیر بررسی کنید. 

شهرمیانگین اجاره ملکشهرمیانگین اجاره ملک
آخن Achen534.65€ دوسلدورف Dusseldorf672.22€
آوسبورگ Augsburg613.57€فرانکفورت Frankfurt868.91€
برلین Berlin795.90€هامبورگ Hamburg838.94€ 
بوخوم Bochum406.67€هانوفر Hannover591€
بون Bonn653.75€اینگولشتات Ingolstadt708.33€
برمن Bremen560.00€لایپزیگ Leipzig490.80€
کولگن Cologne727.14€مانیز Mainz668.00€
دورتمند Dortmund460.00€مونیخ Munich1,094.30€
درسدن Dresden533.33€پادربورن Paderborn512.50€
اسن Essen451.83€اشتوتگارت Stuttgart 846.43€

برای برآورد هزینه زندگی خانواده 4 نفره در آلمان می‌توانید قیمت محصولات مختلف را در دو شهر معروف دارمشتات و فرانکفورت بررسی کنید. 

هزینه‌های زندگیدارمشتات فرانکفورت
اجاره خانه707.50€ ماهیانه333.33€ ماهیانه
هزینه یک وعده رستوران 14€ 8.00€
نان سفید 500 گرم1.25€0.62€
آب یک و نیم لیتری0.28€0.43€
شیر یک لیتری0.71€0.75€
12 عدد تخم مرغ1.63€1.10€
1 کیلوگرم پنیر7.10€4.63€
یک کیلوگرم سیب زمینی1.02€1.50€
یک کیلوگرم گوجه2.79€1.40€
یک کیلوگرم پیاز0.96€0.80€
یک کیلوگرم گوشت قرمز12.24€6.50€

هزینه زندگی در مونیخ نسبت به هزینه زندگی در هامبورگ آلمان بیشتر است. زیرا مونیخ جزو شهر‌های گران‌قیمت آلمان محسوب می‌شود. البته بسیاری از افرادی که به‌دنبال کارآفرینی و جستجوی کار هستند، شانس بیشتری در این شهر خواهند داشت. 

انواع روش‌های اقامت آلمان از طریق کار

مسلما مشابه با بسیاری از کشور‌های قاره اروپا روش‌های متنوعی برای اخذ اقامت آلمان وجود دارد. برای دریافت اقامت آلمان از طریق هر یک از این روش‌ها باید شرایط و ویژگی‌های خاصی داشته باشید. برخی از این روش‌ها می‌توانند منجر به اقامت اروپا به‌صورت دائمی شوند. در ادامه به بررسی انواع روش‌های اقامت آلمان از طریق کار می‌پردازیم. 

اقامت بلوکارت آلمان؛ راحت ترین راه اقامت آلمان

یکی از راه‌های دریافت اقامت اروپا از طریق کار، اخذ بلوکارت است. در‌واقع بلوکارت را می‌توان ساده‌ترین و سریع‌ترین روش برای دریافت اقامت آلمان و پیدا کردن شغل مناسب بر‌شمرد. اگر در شغل خود تخصص کافی، مدرک تحصیلی مرتبط با شغل، سابقه کاری حداقل 3 سال و قرارداد کاری از طرف شرکت آلمانی با حقوق 50 هزار یورو را دارید، شرایط لازم برای اقامت بلوکارت آلمان را خواهید داشت. علاوه‌بر این، اگر در سطح B1 به زبان آلمانی تسلط داشته باشید پس از 21 ماه می‌توانید برای اقامت دائم درخواست داده و در پایان سال پنجم برای اخذ پاسپورت اقدام کنید. در موسسه حقوقی سایرس، پکیج دریافت بلوکارت آلمان فراهم شده تا متقاضیان بتوانند از این روش برای اخذ اقامت آلمان اقدام کنند. 

ویزای جستجوی کار؛ شرایط دریافت جاب سیکر آلمان 

ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر، یکی از روش‌های دریافت اقامت کاری آلمان محسوب می‌شود. در این روش با ارائه مدارک لازم به سفارت آلمان برای اخذ ویزای کار اقدام خواهید کرد. پس از صدور ویزای جاب سیکر و ورود به آلمان 6 ماه فرصت دارید تا در شرکتی معتبر در آلمان استخدام شوید. اکثر افرادی که تحصیل در آلمان را به پایان می‌رسانند، با دریافت ویزای جاب سیکر، فرصتی برای تمدید و تغییر اقامت خود در کشور آلمان ایجاد خواهند کرد. 

پیشنهاد شغلی؛ دریافت اقامت از طریق جاب آفر آلمان

ویزای جاب آفر آلمان یکی دیگر از روش‌های دریافت اقامت این کشور محسوب می‌شود. در این روش، یک کارفرمای آلمانی، پس از بررسی رزومه متقاضی، به او پیشنهاد کاری ارسال می‌کند. متقاضی نیز می‌تواند با در دست داشتن نامه پیشنهاد کاری، اقامت این کشور را از سفارت درخواست کند. البته، دریافت جاب آفر برای افراد غیر‌اروپایی بسیار دشوار خواهد بود. از‌این‌رو، بسیاری از افراد با دریافت بلوکارت آلمان، شانس خود را برای دریافت جاب آفر افزایش خواهید داد. 

اقامت آلمان؛ دریافت ویزای جاب آفر یا جاب سیکر

اقامت کارآفرینی آلمان؛ مناسب برای افراد خلاق و کارآفرین 

اقامت کارآفرینی آلمان یا خوداشتغالی، تنها راه دریافت اقامت آلمان با سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. برای دریافت اقامت آلمان از طریق کارآفرینی، باید سابقه کار مرتبط داشته باشید. علاوه‌بر این، ارائه بیزنس پلن دقیق نیز یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که برای اخذ اقامت آلمان از طریق کارآفرینی باید انجام داد. این اقامت ابتدا 3 ساله و سپس 2 ساله تمدید می‌شود. تا زمانی که کارآفرینی ثبت‌شده، مطابق با بیزینس پلن، سودآوری خود را اثبات کند، امکان تمدید اقامت برای متقاضی و خانواده او فراهم خواهد بود. دریافت پاسپورت برای اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت نیازمند شرایطی است که برای این کار پیشنهاد می‌شود حتماً با وکیل مهاجرتی مشورت کنید.

انتخاب روش مناسب و دریافت اقامت آلمان به کمک کارشناسان سایرس

اقامت آلمان از سه طریق کارآفرینی، بلو‌کارت و تحصیلی در بین ایرانیان بسیار محبوب است. کارشناسان متبحر و با در تجربه در موسسه حقوقی سایرس در کنار شما هستند تا اقامت آلمان را از طریق کارآفرینی و بلوکارت به‌دست آورید. همین حالا با دریافت وقت مشاوره از سایت، می‌توانید از خدمات سایرس برای آماده‌سازی پرونده اقامتی خود اقدام کنید.

سوالات متداول

روش‌های اخذ اقامت آلمان کدامند؟

اخذ اقامت آلمان از طریق کار آفرینی، اقامت از طریق تحصیل، اقامت از طریق بلوکارت امکان‌پذیر است.

ارزان‌ترین روش اخذ اقامت آلمان چیست؟

امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های آلمان باعث شده تا مهاجرت تحصیلی را به یکی از ارزان‌ترین راه‌های اقامت آلمان تبدیل کند.

کشور آلمان برای زندگی چگونه است؟

کشور آلمان به واسطه اقتصاد تجاری پویا و صنعت روبه رشد یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی است و در صورت توانایی مالی و اخذ اقامت یکی از بهترین گزینه‌های ممکن برای شروع زندگی در کشوری دیگر محسوب می‌شود.

آیا تحصیل در آلمان منجر به اخذ اقامت می‌شود؟

بله، اما صرفا با تحصیل در آلمان نمی‌توان اقامت دائم و تابعیت این کشور را به دست آورد.

بهترین رشته‌های تحصیلی و شغلی در آلمان کدامند؟

بهترین رشته‌های تحصیلی در آلمان که بازار کار خوبی دارند:

 • مهندسی عمران
 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی صنایع و خودرو
 • مدیریت مهندسی
 • رشته‌های فناوری اطلاعات
 • رشته‌های مدیریت و MBA
 • مهندسی سخت‌افزار و نرم‌افزار
هزینه‌های زندگی در آلمان چگونه است؟

به طور کلی ماهیانه تقریبا 1000 یورو و در شهرهایی با اجاره بالاتر تا 1500 و یا 2000 یورو هزینه برای گذران زندگی در آلمان مورد نیاز است.

آیا اقامت در آلمان به پاسپورت آلمانی منتهی می‌شود؟

پس از اخذ اقامت دائم در کشور آلمان امکان اخذ پاسپورت در صورت داشتن شرایط لازم برای فرد مهیا می‌شود.

آیا برای اخذ اقامت در این کشور داشتن مدرک زبان ضروری است؟

اکثر راه‌‌های مهاجرت به آلمان نیازمند دانش زبان هستند. در بعضی روش‌ها هم داشتن یا نداشتن مدرک زبان آلمانی، نوع آن و سطح آن را اداره مهاجرت و سفارت تعیین نمی‌کند. مثلا برای ویزای کاری، کارفرما و صادرکننده جاب‌آفر تعیین‌کننده این موضوع است یا برای ویزای تحصیلی، دانشگاه مدنظر تعیین‌کننده است.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

2 می 2019

سلام و عرض خسته نباشید خدمت تیم خوبتون، یه سوال داشتم:
اشخاصی کا به صورت قاچاقی وارد آلمان شدن ماهانه حقوقی به آنها پرداخت میشود، میخواستم ببینم اگه با ویزای کاری وارد آلمان بشیم دولت تا موقع پیدا شدن کار حمایت میکند؟ یا اصلا شرایت ویزای کار به نحوی است که بعد از ورود به آلمان مشغول به کار میشویم؟ با در نظر گرفتن این که بنده تخصص و سابقه لازمه رو دارم.

  4 می 2019

  سلام ، روزتون بخیر
  زمینه فعالیت موسسه حقوقی سایرس دریافت اقامت از طریق اثبات تمکن مالی ، دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری (خرید ملک و .. ) و همچنین اخذ اقامت از طریق کارفرمائی ( ثبت شرکت ، راه اندازی بیزینس و .. ) می باشد.
  چنانچه شما دارای سابقه تحصیلی خوب و رزومه کاری قوی و قابل توجه در ایران هستید و سابقه کاری شما مرتبط با سوابق تحصیلی شماست و دارای تمکن مالی مناسب هستید ، می توانید به عنوان نیرو متخصص اقدام به دریافت اقامت از طریق بلوکارت آلمان نمائید . در نظر داشته باشید اگر پناهندگی و یا یافتن شغل در کشورهای اروپائی آسان بود وضعیت بسیارمتفاوت بود. چنانچه شرایط نسبی مناسب جهت دریافت اقامت قانونی دارید هرگزسابقه خود با پناهندگی تحت تاثیر قرار ندهید
  در صورتیکه شرایط دریافت بلوکارت را دارید خواهشمندم اطلاعات تماس خود را برای شماره ارسال۵۰۰۰۲۳۰۰۰ بفرمائید تا همکاران ما در اسرع وقت جهت مشاوره تلفنی با شما تماس بگیرند.
  بااحترام

7 اکتبر 2019

برای اخذ اقامت بلوکارت آلمان آیا لازم است از ابتدا زبان آلمانی بلد باشیم؟

  7 اکتبر 2019

  برای اخذ اقامت آلمان از طریق بلوکارت، نیازی نیست که از ابتدا زبان آلمانی بلد باشید ولی بعد از ۲۱ ماه، باید در حد B1 به زبان آلمانی مسلط باشید. اگر تا ۲۱ ماه به هر علتی نتوانستید این زبان را فرابگیرید، ۳۳ ماه فرصت دارید تا خود را به سطح A1 برسانید.

7 اکتبر 2019

برای اخذ اقامت بلوکارت آلمان پرداخت مالیات الزامی است؟

  7 اکتبر 2019

  بله. متقاضی می بایستی ۲۱ ماه بیمه و مالیات خود را پرداخت کند که البته میزان آن بسته به نوع شرکت و فعالیتی که در آن شرکت انجام می شود، متغیر خواهد بود.

25 نوامبر 2019

سلام. وقت بخیر
این نوع اقامت چه تفاوتی با ثبت شرکت دارد؟
و آیا امکان فعالیت با شرکت و با کشور ایران هم وجود دارد؟!
سپاس

  26 نوامبر 2019

  این دو پروسه کاملا با هم متفاوت هستند. در اقامت کارآفرینی باید شرکتی ثبت کنید و بر اساس بیزنس پلن فعالیت تجاری خود را انجام دهید برای تمدید باید گردش مالی داشته باشید و بیمه و مالیات پرداخت کنید ولی در اقامت آلمان از طریق بلوکارت به بیزنس پلن نیازی ندارید و شما به عنوان نیروی متخصص استخدام می شوید. در اقامت بلوکارت بعد از ۲۱ ماه به اقامت دائم می رسید ولی در ثبت شرکت بعد از ۳ سال به اقامت دائم دست پیدا می کنید. با اقامت بلوکارت مجوز استخدام شدن در کل اروپا را خواهید داشت.

12 دسامبر 2019

سلام خسته نباشید
می‌تونیم با داشتن این اقامت شرکت هم داشته باشیم آنجا و اینکه حساب هم داشته باشیم؟

  24 دسامبر 2019

  در صورتی که شرایط لازم را داشته باشید می توانید حساب بانکی باز کنید و صاحب کسب و کار باشید. برای کسب اطلاعات به روز و دقیق با سایرس تماس بگیرید.

31 مارس 2020

سلام و درود بر شما، ایام بکام، تندرست و شادان جاویدان
شرایط و ضوابط و هزینه های مرتبط با موضوع اخذ ویزای کاری و اقامت آلمان بهمراه خانواده چیست ?آیا امکان اخذ ویزای بلوکارت آلمان وجود دارد، لطفاً عملاً راهنمایی و ساپرت فرمایید ۰۹۱۲۴۲۱۲۹۳۶

28 ژوئن 2020

سلام ،آیا برای مشاغل ساده هم میشه اقامت آلمان رو گرفت مثل شرکتهای بسته بندی و فروشگاه و …یا اینکه حتما تخصص خاصی میخاد

  21 اکتبر 2020

  با توجه به اینکه برای دریافت اقامت بلوکارت شرایط خاصی را باید داشته باشید، جهت آگاهی از اطلاعات دقیق اقامت بلوکارت با سایرس تماس بگیرید.

26 جولای 2020

سلام و عرض ادب
در ابتدا تشکر میکنم بابت اطلاعاتی که داخل سایت قرار داده اید. سوالی داشتم ممنون میشم اگر لطف بفرمایید پاسخ دهید.
رشته تحصیلی بنده کارشناسی ارشد نفت هست. اما سابقه کاری ام بازرگانی هستش. برای مدت ۳٫۵ سال سابقه بیمه دارم ولی در کل قریب به ۶ سال در این زمینه مشغول به فعالیت می باشم. آیا با توجه به این شرایط، میتوانم از طریق بلوکارت اقدام نمایم؟
با توجه به اینکه داخل مقاله نوشته بودید تخصص مهمتر از مدرک تحصیلی برای آنهاست.
با تشکر از وقتی که می گذارید.

  2 سپتامبر 2020

  یکی از نکات مهم برای دریافت بلوکارت انطباق مدرک تحصیلی با فیلد کاری و سابقه کاری شما هست. به علاوه مهارت و تخصص شما در رشته مورد نظر از اهمیت زیادی برخوردار است.

13 ژانویه 2021

سلام میخواستم بپرسم بعد از ۲۱ ماه که اقامت شخص اصلی که کار می‌کند دایم شد بقیه اعضای خانواده کی اقامتشون دایم می‌شود ؟

  2 فوریه 2021

  شرایط دریافت اقامت افراد زیر مجموعه سرپرست از لحاظ زمان اخذ اقامت همانند سرپرست است. جهت کسب اطلاعات دقیق تر با مشاورین سایرس در تماس باشید.

28 آوریل 2021

با سلام و خسته نباشی.آیا برای کارهای ساده.مثل بسته بندی و غیره اقامت میدن یا نه؟

  1 می 2021

  سلام و وقت بخیر

  اگر قصد دریافت ویزای جاب سیکر یا جاب آفر را داشته باشید به یک سری پیش شرط نیازمندید، به عنوان مثال، مدرک تحصیلی، سابقه کار مرتبط، سن و … به همین دلیل اول باید ببینیم که شرایط شما به چه صورت هست.

30 آوریل 2021

سلام دوستان گرامی بند میخواهم سرمایه گذاری بکنم چگونه حساب باز بکنم ایا ارز میشه انتقال دادبرای فرانسه لطفا راهنمایی کنید ممنون میشوم

  9 می 2021

  با توجه به اینکه شرایط شما باید بررسی شود لطفا با سایرس در تماس باشید.

4 ژوئن 2023

ببخشید اگه با مدرک زبان C1 و ویزای اوسبیلدونگ پرستاری بیایم چند سال طول میکشه پاس آلمانو بگیریم؟

  4 ژوئن 2023

  پرنیان عزیز سلام
  در خصوص موارد مربوط به ویزای اوسبیلدونگ آلمان، بهتر هست با موسسه اقامتی مربوط به این موضوع مشورت کنید.
  اما در خصوص اخذ پاسپورت آلمانی، به طور متوس شما باید ۸ سال به صورت قانونی در آلمان زندگی کنید و اقامت این کشور رو داشته باشید.