همه آنچه باید درباره تاییدیه ZAB و گواهی آنابین آلمان بدانید

آشنایی با گواهی یا تاییدیه zab آلمان
دسته بندی : راهنمای مهاجرت
: امتیاز شما به این مطلب
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

برای کار یا ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان قبل از هر چیز این کشور باید مدارک دانشگاهی شما را به رسمیت بشناسد؛ بنابراین یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند، این است که مدارک تحصیلی و حرفه‌ای آن‌ها مورد تایید کشور آلمان باشد. از طریق سایت Zab می‌توانید مورد تایید بودن مدرک خود برای تحصیل در آلمان را مورد بررسی قرار دهید. در این مطلب شما را با نحوه دریافت تاییدیه ZAB آشنا خواهیم کرد. همچنین بعد از مطالعه این مقاله اطلاعات کاملی درباره لیست مدارک مورد‌نیاز زاب و نحوه ارسال مدارک به ZAB به‌دست خواهید آورد.

منظور از تاییدیه ZAB چیست؟

سایت ZAB مرجعی تخصصی برای ارزیابی مدارک خارجی در آلمان است. شما از طریق این سایت می‌توانید دانشگاه‌های مورد‌تایید Zab و لیست دانشگاه‌های ایرانی مورد تایید آلمان را مشاهده کنید. به‌طورکلی مدارکی که در این نهاد بررسی و تایید می‌شوند شامل مدارک تحصیلی، گواهی پایان تحصیل و صلاحیت‌های حرفه‌ای هستند؛ بنابراین اگر می‌خواهید بدانید امکان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را دارید یا خیر، باید مدارک تحصیلی و دانشگاهی خود را جهت بررسی به آدرس پستی زاب ارسال کنید. در انواع اقامت آلمان همچون اقامت تحصیلی و کاری به اخذ این تاییدیه نیاز خواهید داشت.

سایت zab مرجعی برای ارزیابی مدارک خارجی در آلمان

چه زمان دریافت تاییدیه Zab الزامی است؟

مدارک تحصیلی افرادی که قصد کار یا تحصیل در آلمان را دارند، باید مورد‌تایید این کشور باشد. دانشگاه‌ها و رشته‌هایی که تاییدیه آنابین داشته باشند، برای آلمان مورد قبول هستند. تاییدیه آنابین برای دانشگاه شامل چهار حالت مثبت (+H)، منفی (-H)، نامعلوم (±H) و فاقد تاییدیه می‌شود. در صورتی‌که مدرکی فاقد تاییدیه آنابین یا حالت مثبت/منفی باشد، دریافت تاییدیه تحصیلی آلمان از زاب الزامی خواهد بود. برای اخذ این تاییدیه باید مدارک خود را به کشور آلمان و آدرس پستی زاب ارسال کنید. هزینه بررسی و صدور گواهی حدود ۲۰۰ یورو است که بخشی از هزینه اقامت در آلمان محسوب می‌شود.

توجه داشته باشید که فقط مدارک دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی توسط این نهاد بررسی می‌شوند. در نتیجه ارزیابی مدرک کاردانی شامل این موارد نمی‌شود و این مدرک مورد‌تایید کشور آلمان نیست.

زمان مورد‌نیاز برای دریافت گواهی زاب

از زمان پرداخت هزینه گواهی زاب و ارسال مدارک به آلمان تقریبا ۳ ماه زمان می‌برد که تاییدیه را دریافت کنید. البته باید زمانی که برای ترجمه مدارک و پست مدارک به آلمان صرف می‌شود را نیز در نظر بگیرید. با احتساب این موارد صفر تا صد دریافت تاییدیه زاب بین ۵ تا ۶ ماه زمان می‌برد.

اگر برای سرمایه گذاری در اروپا و راه‌اندازی کسب‌وکار در آلمان به مدارک تحصیلی خود نیاز دارید، باید تاییدیه زاب را دریافت کنید.

مدت زمان حدودی دریافت تاییدیه زاب

بررسی مراحل دریافت تاییدیه و گواهی ZAB

دریافت گواهی Zab و آنابین بخشی از خدمات سایت KMK است؛ بنابراین باید برای دریافت این گواهی به سایت anabin.kmk.org مراجعه کنید. سپس با ورود به قسمت ZAB می‌توانید اطلاعات لازم برای آماده‌سازی مدارک و نحوه ارسال آن‌ها به آلمان را مورد بررسی قرار دهید. بعد از پر کردن فرم زاب در سایت آنابین، روی دکمه Send کلیک کنید. پس از انجام این مرحله، یک ایمیل به همراه یک فرم برای شما ارسال می‌شود. متقاضیان باید فرم ضمیمه را دانلود و یک پرینت از آن تهیه کنند. سپس فرم را امضا کرده و همراه با مدارک دیگر برای سازمان زاب در آلمان ارسال کنید.

پس از ارسال مدارک یک ایمیل دریافت خواهید کرد. در این ایمیل از شما خواسته شده است که هزینه مربوط به ارزیابی مدرک تحصیلی را پرداخت کنید. به‌منظور پرداخت هزینه باید به صفحه پرداخت هزینه زاب وارد شوید. بعد از وارد کردن اطلاعات حدود یک ساعت زمان می‌برد که رسید پرداخت ارزی برای شما صادر شود. بعد از صدور رسید می‌توانید هزینه ZAB را به‌صورت ریالی پرداخت کنید.

اگر درآمد و حقوق پرستار در آلمان برای شما نیز جذاب است، برای کار در حوزه پرستاری باید مدرک شما مورد‌تایید کشور آلمان باشد و گواهی زاب دریافت کنید.

آشنایی با مدارک مورد‌نیاز برای دریافت تاییدیه زاب

برای دریافت تاییدیه زاب باید کپی برابر اصل مدرک تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی، ترجمه آلمانی مدارک تحصیلی دانشگاهی و فرم درخواست تاییدیه مدارک زاب را برای این نهاد ارسال کنید. قبل از ارسال مدارک از کامل و درست بودن اطلاعات پرونده مطمئن شوید. به‌عنوان مثال دقت کنید که مدرک تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی مهرهای لازم را داشته باشد. همچنین عنوان رشته تحصیلی و واحدهای درسی به‌درستی ترجمه شده باشند. نسبت به دریافت تاییدات لازم برای ترجمه‌ها اقدام کرده و اطلاعات مربوط به فرم درخواست تاییدیه زاب را با دقت و به‌طورکامل پر کنید. در صورت وجود مشکل در هر یک از مدارک، مراحل بررسی و صدور تاییدیه Zab برای شما انجام نخواهد شد.

کسانی‌که به‌دنبال ویزای توریستی آلمان و پناهندگی هستند، نیازی به دریافت تاییدیه زاب ندارند. البته مشاورین ما روش‌هایی پرخطری همچون پناهندگی را به‌ هیچ‌ عنوان به متقاضیان مهاجرت به آلمان پیشنهاد نمی‌کنند.

بررسی مدارک مورد‌نیاز برای دریافت گواهی زاب

نکاتی درباره نحوه پر کردن فرم زاب

همه فیلدها در فرم زاب باید با حروف لاتین پر شوند. اگر در مورد فیلدی اطلاعات ندارید و جواب آن را نمی‌دانید، فیلد را خالی بگذارید. اگر با هدف کار به آلمان مهاجرت می‌کنید و قرارداد کاری دارید، گزینه Blue Card beantragen را انتخاب کنید. متقاضیان ویزای جاب سیکر (جستجوی کار) نیز باید گزینه Visum را علامت بزنند.

در قسمت Higher Education Qualification باید اطلاعات آخرین مدرک دانشگاهی وارد شود. فیلد Identification Number or Code مربوط به کد روی مدرک می‌شود. قسمتی نیز تحت عنوان Information on Prior Education وجود دارد که در آن باید اطلاعات مدرک تحصیلی ماقبل آخر خود را وارد کنید.

بررسی نکات مهم پر کردن فرم زاب

در لیست راحت ترین کشور برای مهاجرت پزشکان نام آلمان نیز به‌دلیل نیاز این کشور به نیروی متخصص وجود دارد؛ اما برای کار یا دریافت تخصص مدارک شما باید مورد‌تایید کشور آلمان باشد.

مهاجرت مطمئن به آلمان با دریافت تاییدیه Zab

در این مقاله شما را با تاییدیه Zab و نحوه دریافت آن آشنا کردیم. افرادی که قصد مهاجرت کاری یا تحصیلی به آلمان را دارند، باید قبل از هر چیز از مورد‌تایید بودن مدرک خود مطمئن شوند. برای اطلاع از این موضوع می‌توانید وضعیت مورد‌تایید بودن دانشگاه خود را در سایت آنابین مشاهده کنید. اگر نام دانشگاه شما در این سایت وجود نداشت یا حالت مثبت/منفی برای آن تعیین شده بود، نیاز به دریافت تاییدیه زاب خواهید داشت. برای دریافت این تاییدیه باید فرم و مدارک مورد‌نیاز را برای این سازمان در کشور آلمان ارسال کنید.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید