سرمایه گذاری در یونان بهتر است یا ترکیه؟

مقایسه سرمایه گذاری در یونان و ترکیه، مزایا و معایب
دسته بندی : راهنمای مهاجرت
: امتیاز شما به این مطلب
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

در اکتبر ۲۰۲۱ ایرانی‌ها با خرید ۱۲۶۵ خانه در ترکیه، آمار خرید خانه در این کشور را شکستند. از طرف دیگر خیلی از شهروندان کشورهای خارجی به خرید ملک در یونان علاقه نشان داده‌اند. همه این سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته توسط خارجیان، به‌منظور دریافت اقامت است. سوالی که در اینجا برای افراد پیش می‌آید این خواهد بود؛ سرمایه‌گذاری در یونان بهتر است یا ترکیه؟ در ادامه با مقایسه سرمایه گذاری در یونان و ترکیه به مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در هریک از این کشورها اشاره خواهیم کرد. پس از مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی درباره شرایط و هزینه‌های سرمایه‌گذاری در یونان و ترکیه کسب خواهید کرد.

مقایسه سرمایه گذاری در یونان و ترکیه؛ کدام روش را انتخاب کرده‌اید!

برای مقایسه سرمایه گذاری در یونان و ترکیه باید قبل از هرچیز به این نکته توجه کنیم که هر کدام از این کشورها برنامه‌های متفاوتی برای شهروندان خارجی به‌منظور سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت دارند؛ اما در بعضی از روش‌های سرمایه‌گذاری که منجر به دریافت اقامت می‌شود، مشترک هستند. این برنامه‌ها شامل سرمایه‌گذاری در خرید ملک، ثبت شرکت و خرید اوراق قرضه هستند. در ادامه به بررسی هر‌کدام از این روش‌های سرمایه گذاری در اروپا و مقایسه شرایط برای مهاجران در دو کشور یونان و ترکیه خواهیم پرداخت.

تمکن مالی؛ یکی از روش‌های محبوب برای اخذ اقامت یونان

در این روش تمکن مالی برای اخذ اقامت یونان، شما سرمایه خود را به این کشور وارد می‌کنید. با این کار به دولت یونان ثابت می‌کنید که سرمایه کافی برای اقامت و تامین هزینه‌های زندگی خود و اعضای خانواده‌تان را دارید. در این روش شما به سرمایه‌ای که به کشور یونان وارد کرده‌اید، دسترسی خواهید داشت و می‌توانید از آن ستفاده کنید. برای دریافت اقامت از روش خودحمایتی یونان، فرد متقاضی باید نشان دهد که حداقل ۲ هزار یورو در ماه درآمد دارد. این مبلغ در صورتی‌که متقاضی متاهل باشد، ۲۰ درصد افزایش می‌یابد. اگر بخواهید برای فرزندانتان نیز اقاکت دریافت کنید، به‌ازای هر فرزند، باید ۱۵ درصد به مبلغ درآمد اولیه اضافه شود. توجه داشته باشید که متقاضی در این روش اجازه کار نخواهد داشت.

تمکن مالی روشی مناسب برای سرمایه‌گذاری بازنشستگان در یونان

ثبت شرکت؛ سرمایه‌گذاری در یونان یا ترکیه؟

یکی از انواع روش های سرمایه گذاری در یونان که بسیاری از مهاجران به آن علاقه‌مند هستند، ثبت شرکت است. برای اقامت یونان از طریق کارآفرینی از این روش شما به سرمایه اولیه و یک طرح تجاری نیاز خواهید داشت. طرح ارائه شده باید برای اقتصاد یونان سودآور باشد و توسط دولت یونان تایید شود. با تایید این موضوع اجازه اقامت از طریق کارآفرینی برای فرد متقاضی صادر می‌شود. همچنین فرد می‌تواند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز اجازه اقامت دریافت کند. بعد از گذشت ۵ سال از فعالیت شرکت و پرداخت مالیات، امکان درخواست برای اقامت دائم اروپا فراهم خواهد شد.

یکی از انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه مانند یونان، ثبت شرکت است؛ اما شرایط سرمایه‌گذاری برای ثبت شرکت در ترکیه، به‌آسانی یونان نیست. در یونان شما محدودیت خاصی برای ثبت و راه‌اندازی شرکت ندارید، ولی برای این کار در ترکیه باید حداقل ۵۰ نیروی کار ترک را استخدام کنید. این رقم تا قبل از سال ۲۰۱۹، صد نفر بود. سرمایه اولیه مورد‌نیاز برای راه‌انداز شرکت در ترکیه تقریبا معادل از ۱۰ هزار لیر است.

مقایسه شرایط ثبت شرکت برای سرمایه‌گذاران در یونان و ترکیه

مقایسه سرمایه گذاری در یونان و ترکیه؛ کارآفرینی یونان یا فرانچایز ترکیه

یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در یونان، کارآفرینی است. متخصصان و مدیران شرکت‌ها می‌توانند با ارائه یک بیزینس پلن حرفه‌ای نسبت به اخذ اقامت یونان از طریق کارآفرینی اقدام کنند. در این روش، ابتدا متقاضی باید یک شرکت در یونان به‌ثبت برساند. بعد از ثبت این شرکت شهروندان خارجی هم می‌توانند مانند مردم بومی فعالیت تجاری و درآمدزا داشته باشند. یکی دیگر از مزایای کارآفرینی در یونان تعیین نشدن مبلغ خاصی برای سرمایه‌گذاران به منظور راه‌اندازی کسب‌وکار و استارتاپ است. هر مدیر باتوجه‌به طرحی که برای انجام دارد، سرمایه مورد‌نیاز را به شرکت تزریق می‌کند. اما برای دریافت اقامت باید استارتاپ شما فعال باشد و به کشور یونان مالیات پرداخت کند.

اگر طرح مناسبی برای کارآفرینی ندارید، ترکیه این فرصت را به سرمایه‌گذاران می‌دهد تا با خرید فرانچایز و استفاده از سیستم تجاری شخص دیگری کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنند. برای دریافت اقامت از این روش بین خریدار فرانچایز و صاحب امتیاز برند، یک قرارداد تفاهم‌نامه در ازای دریافت مبلغ توافق‌شده بسته می‌شود. برندی که امتیاز آن را خریداری می‌کنید، هزینه سرمایه‌گذاری را تعیین خواهد کرد. هرچه برند خریداری‌شده معتبرتر باشد، قیمت آن هم بیشتر است.

کارآفرینی و فرانچایز، دو روش متفاوت سرمایه‌گذاری در یونان و ترکیه

خرید ملک در یونان یا ترکیه؛ از خرید خانه در جزایر میکونوس تا برج‌های استانبول

یکی از معروف‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در یونان، خرید ملک است. با خرید ملک علاوه‌بر سرمایه‌گذاری در یونان، می‌توانید اقامت دائم اروپا را برای خود و همه اعضای خانواده دریافت کنید. حتی در این روش به پدر و مادر شما و همسرتان هم اقامت داده می‌شود.

یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در ترکیه برای دریافت اقامت، خرید ملک است. در این روش متقاضی با خرید خانه‌ می‌تواند اقامت دائم ترکیه را دریافت کند. البته باید ارزش ملک خریداری‌شده، با ارزش مشخص شده از سوی دولت برابر باشد. برای مقایسه خرید ملک در یونان و ترکیه قبل از هرچیز باید توجه داشته باشید که قانون سرمایه‌گذاری در این دو کشور با‌هم متفاوت است. در‌حال‌حاضر با خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار یورو در یونان به شما و اعضای خانواده‌تان اقامت داده می‌شود. البته این رقم قرار است در سال ۲۰۲۳ به ۵۰۰ هزار یورو افزایش یابد. در ترکیه اما حداقل سرمایه لازم برای بهره‌مندی از حق شهروندی، ۴۰۰ هزار دلار تعیین شده است.

مقایسه هزینه خرید ملک در یونان و ترکیه؛ از روش‌های دریافت اقامت

موسسه حقوقی سایرس؛ رویای اقامت در اروپا را به واقعیت مبدل کنید

در این مقاله سایرس به مقایسه سرمایه گذاری در یونان و ترکیه پرداختیم. دو کشور یونان و ترکیه برنامه‌های مختلفی را برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته‌اند. بعد از سرمایه‌گذاری در هر یک از این روش‌ها به متقاضیان و اعضای خانواده آن‌ها اجازه اقامت داده می‌شود. با سرمایه‌گذاری در ترکیه، فرصت این را خواهید داشت که در کشوری که از لحاظ فرهنگی و اقتصادی، شباهت‌های بسیاری به ایران دارد، کار و زندگی کنید. از طرف دیگر با سرمایه‌گذاری در یونان، شما اقامت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را دریافت خواهید کرد. فرزندان شما می‌توانند بدون محدودیت و به‌صورت رایگان در مدارس این کشور تحصیل کنند. همچنین دیگر برای سفر به کشورهای حوزه شنگن، نیاز به دریافت ویزا نخواهید داشت.

مشاوران ما در موسسه حقوقی سایرس به‌طور تخصصی شما را برای انتخاب بهترین راه دریافت اقامت اروپا و مهاجرت به یونان راهنمایی خواهند کرد. با درج سوالاتتان در بخش نظرات، کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود. همچنین اگر تجربه مهاجرت به یونان یا ترکیه را دارید، لطفا آن را در بخش نظرات با ما و خوانندگان در میان بگذارید.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

10 دسامبر 2022

باسلام خدمت موسسه محترم حقوقی سایرس.من فوق لیسانس حقوق جزا و جرم شناسی هستم ،لطفا جهت اقامت در یونان با شغل وکالت یا نمایندگی فروش شیشه ایران در یونان راهنمایی فرمایید .متشکرم

    11 دسامبر 2022

    جناب مددیان عزیز سلام
    خوشحال میشیم که بتونیم در این مسیر همراهتون باشیم.
    برای دریافت مشاوره و ارائه راهکار مناسب، لطفا فرم درخواست مشاوره رو تکمیل کنید تا کارشناسان موسسه با شما تماس بگیرند.