لگالایز مدارک و مراحل انجام آن

بررسی لگالایز مدارک در موسسه حقوقی سایرس
دسته بندی : راهنمای مهاجرت
: امتیاز شما به این مطلب
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

اولین و مهم‌ترین قدم برای مهاجرت و دریافت اقامت از یک کشور خارجی، تهیه و آماده‌سازی مدارک است. هر متقاضی متناسب با روشی که برای دریافت اقامت انتخاب کرده است، باید مدارک و اسناد مختلفی را به سفارت ارائه دهد. در این بین برخی از مدارک در کشور‌های اروپایی، علاوه‌بر تاییدیه دادگستری، وزارت امور خارجه نیاز به تاییدیه‌های دیگر نیز دارد. اگر شما نیز در مراحل دریافت اقامت، با اصطلاح لگالایز آشنا شده‌اید ولی معنی، پروسه انجام آن و سایر موارد مربوط به این اصطلاح را نمی‌دانید، مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند تا پرونده‌ای کامل و بدون احتمال ریجکتی داشته باشید.

لگالایز مدارک یعنی چه؟

اگر قصد استفاده از مدارک کشور مبدا را در کشوری خارجی دارید، باید مراحلی طی شود تا از نظر قانونی، مدارک در کشور مقصد قابل استناد باشد. به این اقدام لگالایز می‌گویند. در‌واقع مدارکی را باید به تایید کشور مقصد در‌بیاورید. شما می‌توانید متناسب با روشی که برای دریافت اقامت انتخاب کرده‌اید، از طریق وکلای با‌تجربه در موسسه اقامتی معتبر، همه مدارک را بررسی کنید. تا در‌صورت نیاز، مراحل لگال مدارک بدون هیچ مشکلی طی شود.

مهر تاییدیه سفارت؛ جلوگیری از تقلب در مدارک

پروسه لگالایز مدارک؛ قانونی کردن اسناد برای خارج از کشور

متقاضی اقامت در کشور‌های اروپایی باید برخی از مدارک خود را در کشور مقصد به سازمان‌های مختلف عرضه کند. برای این‌که مدارک در این کشور جنبه قانونی داشته باشند، باید مرحله لگالایز را پشت‌سر گذاشته باشند. این مدارک پس از ترجمه به زبان کشور مقصد و دریافت تاییدیه از سازمان‌های داخلی، مانند دادگستری و وزارت امور خارجه، باید برای سفارت ارسال شوند. در این مرحله، مامور سفارت با ثبت مدارک، مهر تاییدی روی آن می‌زند تا به‌طور قانونی در کشور مقصد قابل استفاده باشد. برای مثال، برای اقامت تمکن مالی اسپانیا، مدرک سوء‌پیشینه و گواهی سلامت نیاز به لگال شدن دارد تا در اسپانیا مورد استفاده قرار گیرد.

کدام مدارک باید لگالایز شوند؟

به‌طور‌کلی، مدارکی که در هر دو کشور مبدا و مقصد مورد‌تایید باشد، نیازی به لگالایز ندارد. برای بررسی قانونی بودن، مدارک باید یکی از ۳ شرط زیر را داشته باشند:

 1. مدرک در کشور صادر‌کننده، مهر Hague apostille داشته باشد.
 2. کشور مبدا و مقصد عضو کمیسیون قرارداد‌های بین‌المللی CIEC باشند و مدرک بر‌همین اساس صادر شده باشد.
 3. هر دو کشور معاهده‌ای در زمینه تاییدیه مدارک و وضعیت مدنی داشته باشند.

برای مثال، اگر فرد متقاضی در کشوری عضو آپوستیل، تحصیل کرده، سپس برای کار در اروپا اقدام کند، نیازی به لگالایز مدارک صادر‌شده در کشور مبدا نخواهد داشت. ولی مدارکی که در ایران صادر شده‌اند نیاز به لگالایز خواهند داشت. برای مثال، برای درخواست اقامت تحصیلی اسپانیا و آلمان، لگالایز مدرک فارغ‌التحصیلی و ریز‌نمرات مقطع تحصیلی قبلی لازم است.

مدارک صادر‌شده در ایران؛‌ لگالایز برای دریافت اقامت

در کدام کشور‌ها لگالایز مدارک اجباری است؟

در بسیاری از کشور‌های اروپایی، لگالایز مدارک ایران اجباری است. روش انتخابی برای ورود به این کشور‌ها تغییری در پروسه تایید مدارک نخواهد داشت. متقاضی برای دریافت اقامت تحصیلی، ویزای همراه، اقامت کاری و حتی اقامت دائم اروپا باید برای اسناد و مدارک مورد‌نیاز، مهر تایید سفارت دریافت کند. بیشترین درخواست‌ها برای لگالایز کردن مدارک مربوط به سفارت‌های زیر است:

 • سفارت آلمان
 • سفارت اسپانیا
 • سفارت هلند
 • سفارت بلژیک
 • سفارت پرتغال

تاریخ اعتبار هر یک از تاییدیه‌ها بر‌اساس نوع مدرک متغیر است. اگر ماهیت سند در طول زمان قابل تغییر باشد، از زمان ترجمه و تایید، تا زمانی‌که تغییری در آن صورت نگرفته باشد، اعتبار خواهد داشت. مانند شناسنامه که ممکن است با ازدواج، طلاق یا تولد فرزند تغییر کند. ولی مدارکی که ماهیت آن در طول زمان قابل تغییر نیست، مانند مدرک تحصیلی، اعتبار آن مادام‌العمر خواهد بود.

هزینه لگالایز؛ تایید و تصدیق مدارک

هزینه لگالایز در سفارت کشور‌های مختلف، متفاوت است. برای مثال، در سفارت اسپانیا مبلغی معادل ۵ یورو از متقاضی برای لگال هر مدرک دریافت می‌شود. اگر متقاضی با همسر خود درخواست دریافت اقامت داشته باشند، باید دو وقت جداگانه از سفارت برای لگالایز مدارک دریافت شود. هزینه هر مدرک برای دو نفر نیز به‌صورت مجزا دریافت خواهد شد. البته از دانشجویانی که سابقه قرارداد ریسرچ با دانشگاه یا مکاتبه‌های دیگر دارند، هزینه‌ای بابت لگال کردن این مدارک از آن‌ها گرفته نمی‌شود.

شما می‌توانید متناسب با نیاز خود، با موسسه حقوقی سایرس تماس بگیرید و به‌صورت حضوری یا تلفنی، مشاوره‌ای درخصوص تایید مدارک برای اقامت بلوکارت آلمان، تمکن مالی اسپانیا و سایر روش‌ها دریافت کنید.

هزینه لگالایز، به‌صورت یورو و بر‌اساس هر مدرک دریافت می‌شود

خدمات لگالایز در کجا انجام می‌شود؟

در این مقاله به بررسی لگالایز مدارک پرداختیم. هر کشور اروپایی برای صدور اقامت به روش‌های مختلف برای افراد غیر‌اروپایی، نیاز به بررسی مدارک مختلفی دارد. این مدارک باید از نظر قانونی مورد‌تایید کشور اروپایی باشد. برای همین حتماً در کشور مبدا، مثلاً ایران، باید مراحل لگالایز مدارک را به‌طورکامل طی کنید. برای این‌که بدانید دقیقا هر روش اقامتی در اروپا نیاز به لگال کردن کدام مدرک دارد، با یک وکیل با‌تجربه صحبت کنید. در موسسه اقامتی سایرس، خدمات دریافت اقامت از طریق روش‌های سرمایه‌گذاری، کارآفرینی، بلوکارت و تمکن مالی کشور‌های اروپایی را به متقاضیان ارائه می‌دهند.

اگر سوالی در خصوص دریافت اقامت اروپا و مدارک مورد‌نیاز آن دارید، در قسمت نظرات بپرسید تا کارشناسان سایرس در سریع‌ترین زمان شما را راهنمایی کنند.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

10 اکتبر 2023

سلام
شرایط کار شغل پرستاری در آلمان بهتر است یا استرالیا ؟

  11 اکتبر 2023

  سرکار خانم معصومی عزیز سلام
  در خصوص این مورد بهتر هست با موسسات کاریابی معتبر مشاوره داشته باشید.
  ما، در موسسه حقوقی سایرس، در زمینه اقامت‌های تمکن مالی، سرمایه‌گذاری و کارآفرینی به صورت تخصصی فعالیت انجام میدیم.