پروسه دکلر کردن پول در فرودگاه چگونه است؟

مراحل دکلر کردن پول در مجله سایرس
دسته بندی : راهنمای مهاجرت
: امتیاز شما به این مطلب
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

هنگامی که قصد خروج از کشوری را داشته باشید، امکان همراه داشتن مبلغ مشخصی ارز به شما داده می‌شود. در‌صورتی‌که بیشتر از حد مجاز ارز به‌همراه دارید، باید به گمرک فرودگاه مراجعه کرده و اظهار‌نامه پر کنید. به این اقدام Declare یا دکلر پول می‌گویند. بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارند، معمولاً مبلغ قابل‌توجهی باید به‌همراه ببرند. از‌این‌رو، قبل از هر اقدامی حتماً در‌مورد قوانین خروج ارز از کشور مبدا و سایر کشور‌ها را بررسی کنید تا جلوی ضرر‌های جبران‌ناپذیر گرفته شود. در این مقاله به‌طور‌کامل پروسه دکلر کردن پول در فرودگاه و قوانین کشور‌های اروپایی و آمریکایی را توضیح داده‌ایم. به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد سفر یا مهاجرت را دارید، حتما این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

حداکثر دلار مجاز در فرودگاه ایران؛ قوانین جدید خروج ارز از فرودگاه امام

مدیر کل بانک مرکزی ایران برای جلوگیری از پول‌شویی و خروج غیر‌مجاز ارز از کشور، سقفی را برای ورود و خروج ارز به کشور تعیین کرده است. اگر مسافری قصد خروج مبلغی بیش از حد‌مجاز را داشته باشد، باید  صورت‌حساب خرید از صرافی‌ها، بانک‌ها یا موسسات اعتباری را به مامور مربوطه ارائه کند. اگر به‌جای فاکتور خرید، اظهار‌نامه گمرکی داشته باشد، نباید بیش از ۶ ماه از صدور آن گذشته باشد. در دو حالت افراد قصد خروج ارز از کشور را دارند: آن‌هایی که اقامت اروپا یا سایر کشور‌ها را به‌دست آورده و از ایران مهاجرت می‌کنند یا افرادی که قصد سفر در مدت مشخصی را دارند.

میزان ارز مجاز همراه مسافر ۱۴۰۱ چقدر است؟

میزان ارز مجاز همراه مسافر در سال ۱۴۰۱ هنگام خروج از کشور ۵ هزار یورو و معادل آن در سایر ارز‌ها است. اگر سفر زمینی باشد، این مقدار به ۲ هزار یورو کاهش می‌یابد. همچنین مسافری که قصد ورود به ایران را داشته باشد، نهایتاً ۱۰ هزار یورو یا معادل آن را می‌تواند به‌همراه داشته باشد.

به‌همین دلیل به افرادی که برای سرمایه گذاری در اروپا قصد سفری کوتاه‌مدت برای بررسی شرایط را دارند، پیشنهاد می‌شود مبلغ سرمایه‌گذاری را به کمک وکلای اقامتی انتقال داده تا مشکل قانونی سد راه او نشود.

میزان ارز مجاز همراه دانشجو؛‌ درج هزینه تحصیل در ویزای دانشجو

دانشجویانی که با دریافت پذیرش از دانشگاه، قصد ادامه تحصیل در یک کشور خارجی را دارند، باید مبلغی بیش از ۵ هزار یورو، به‌منظور اجاره خانه و پرداخت شهریه به‌همراه ببرند. این مبلغ به‌جز تمکن مالی یک‌ساله است که باید در حسابی در کشور مقصد قرار داده شود. به‌همین دلیل هر سفارت معمولا مبلغ لازم برای هر دانشجو را روی ویزای آن درج می‌کند تا مشکلی برای خروج ارز از ایران و ورود آن به کشور مقصد به‌وجود نیاید.

حداکثر ارز مجاز در فرودگاه ایران؛ جلوگیری از پولشویی

مراحل دکلر کردن پول در فرودگاه آمریکا

در آمریکا نیز مانند ایران و سایر کشور‌های اروپایی، محدودیتی برای ورود یا خروج ارز به کشور وجود دارد. این محدودیت ۱۰٬۰۰۰ دلار آمریکا یا معادل آن با سایر ارز‌ها تعیین شده است. اگر پول نقد بیش از این مبلغ به‌همراه داشته و قصد ورود یا خروج از این کشور را داشته باشید، باید پروسه دکلر کردن پول در فرودگاه را طی کنید. اگر این پول به‌صورت نقد همراه شما باید فقط کافی است فرم FinCEN Form 105 را از گمرک فرودگاه دریافت کرده و هنگام ورود یا خروج از کشور به سازمان اطلاعات و گمرک آمریکا (CBP) اعلام کنید. در هر فرودگاه، محل دفتر دکلریشن متفاوت است؛ از‌این‌رو، حتما از اطلاعات فرودگاه آدرس آن را جویا شوید.

در‌صورتی که پروسه دکلر کردن انجام نشود و بدون اظهارنامه از فرودگاه خارج شوید، جریمه آن ۵۰۰٬۰۰۰ دلار و در شرایط جدی‌تر به ۱۰ سال زندان یا بیشتر محکوم خواهید شد. اگر به‌عنوان سرمایه‌گذار قصد جابه‌جایی ارز را به‌صورت حواله دارید، حتما با یک وکیل مطمئن مشورت کنید. زیرا قوانین هر کشور با دیگری متفاوت است. حتی شرایط انتقال وجه برای اقامت سرمایه گذاری یونان با اسپانیا که هر دو آن‌ها در اروپا هستند، با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

جریمه سنگین در آمریکا برای خروج غیرقانونی ارز

سقف ارزی اروپا و قوانین مربوط به Declare پول در فرودگاه

محدودیت ارزی کشور‌های اروپایی تا ۱۰٬۰۰۰ یورو تعیین شده است. هر مسافر بین‌المللی که قصد خروج یا ورود به کشور‌های اروپایی با معادل این مقدار یا بیش‌تر از آن هستند، موظف به انجام پروسه دکلر کردن پول در فرودگاه خواهند بود. در آلمان، مسافران موظف به ارائه فرم اظهارنامه (CE) به اداره گمرک فرودگاه خواهند بود. شما می‌توانید فرم اظهار‌نامه را به‌طور مستقیم از مامور گمرک در فرودگاه دریافت یا آن را از سایت مربوطه دانلود کنید. در این فرم باید زمان سفر، مقدار پول و هدف از انتقال آن با جزئیات دقیق و صادقانه نوشته شود.

در این مرحله، آفیسر گمرک مانند لگالایز مدارک در سفارت کشور‌های اروپایی، صحت و اصالت گفته‌های شما را بررسی می‌کند و اگر مشکل و شکی در پول‌شویی با اهداف تروریستی وجود نداشته باشد، آزاد به انتقال پول خود خواهید بود. توجه داشته باشید که هنگام ورود به کشور مقصد، به‌هیچ عنوان بدون دکلر کردن پول از فرودگاه خارج نشوید. در‌غیر‌این‌صورت عواقب سنگینی در انتظار شما خواهد بود.

فرم اظهارنامه ارز همراه؛ اولین مرحله دکلر کردن پول

جریمه دکلر نکردن پول در فرودگاه‌های اروپا چیست؟

حال اگر پروسه دکلر کردن پول در فرودگاه انجام نشود یا اطلاعات غلط به مامور گمرک داده شود، جریمه‌ای معادل یک میلیون یورو برای فرد خاطی تنظیم خواهد شد. پیشنهاد می‌شود در‌صورت دریافت اقامت از طریق تمکن مالی، هزینه مورد‌نیاز برای زندگی را از طریق حساب بین‌المللی جابه‌جا کنید. البته اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی یا برخی از کشور‌های اروپایی ماهانه به ۶ هزار یورو برای زندگی یک خانواده ۳ نفره هزینه لازم است. از‌این‌رو، پیشنهاد می‌شود قبل از آغاز مهاجرت در‌خصوص هزینه‌های زندگی در هر کشور تحقیق کنید.

مهم‌ترین قدم قبل از مهاجرت؛ بررسی قانون جدید خروج ارز یا ورود آن به کشور مقصد

در این مقاله قدم به قدم پروسه دکلر کردن پول در فرودگاه را توضیح داده و قوانین هر کشور را بررسی کردیم. روش‌های اقامتی از طریق سرمایه‌گذاری یا تمکن مالی به‌طور‌کامل شرایط متفاوتی دارند. به‌همین دلیل، همراهی یک وکیل قانونی در طی مراحل دریافت اقامت یا حتی بعد از آن، برای تمدید اقامت یا انتقال سرمایه، الزامی خواهد بود. گاهی اوقات افراد به دلیل ناآگاهی اقداماتی انجام می‌دهند که عواقب آن جبران‌ناپذیر خواهد بود.

شما می‌توانید برای دریافت مشاوره از وکلای اقامتی موسسه حقوقی سایرس با شماره ۰۲۱۲۵۷۴۱ تماس بگیرید یا سوالات و تجربه خود را در قسمت نظرات با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

دیدگاه کاربران

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

8 آوریل 2023

سلام وقت بخیر
برای خروج ارز بیش از میزان مسافرتی ، بعنوان دانشجو ، چه مدارکی مورد نیاز هست و چطور باید اقدام کرد ؟

    10 آوریل 2023

    هادی عزیز سلام
    با توجه به شرایط و حساسیت‌های موجود، در خصوص شرایط فرودگاه‌های داخلی بهتر هست که از اطلاعات فرودگاه اطلاعات به روز رو دریافت کنید.
    اما به محض رسیدن به فرودگاه مقصد باید قبل از خروج از فرودگاه به باجه دکر یا Declaration مراجعه کنید و با ارائه مبلغی که به همراه دارید، پاسپورت و تکمیل فرم، اقدام به اعلام وجه کنید.